Hlavní navigace

Cena prodává. Někdy až moc!

Vojtěch Bednář

Taky se při výběru zboží na internetu pachtíte hlavně za co nejnižší cenou? Na Heuréce jste jako doma, slevové servery vás znají lépe než manželka a s celní správou jste už vybojovali nejeden zápas o akční zásilku označenou jako „dárek“? Asi nejste sami, na druhé straně každý extrém má své memento.

Doba čtení: 2 minuty
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

A právě to bych zde rád popsal, protože ačkoli se jedná o jeden konkrétní případ z před letošních Vánoc, jsem přesvědčen, či skoro si jist, že jeho platnost je o hodně obecnější. Tedy k věci: 

Byl jistý, povězme velmi malý elektronický obchod; e-shop míněný spíše jako rozšíření skromného obchůdku na periferii krajského města do virtuálního světa, než jako snaha o dobytí digitálních území. Prodával specifický sortiment pro specifickou klientelu, hlavním heslem provozovatele bylo (a je) poskytovat co nejvyšší přidanou hodnotu za přijatelnou cenu. V praxi to znamená: méně známé značky, které poskytují za stejné peníze více muziky, než ty zavedené. Bez tlaku na výprodeje a likvidace, bez zbytečného nadsazování novinek, prostě poctivé podnikání.

Jako jsou Vánoce žně pro každého retailového prodejce, i našemu obchůdku a jeho elektronické podobě přinesly vítanou hromádku zakázek. Otáčet se musel nejenom majitel, ale i jeho choť a ve skladu dva dospělí potomci, toho času brigádníci. Prodala se spousta zboží; mnoho dárků našlo své obdarované.

Když majitel mezi svátky předběžně hodnotil svůj ekonomický výkon, všiml si malé, ale zato zajímavé anomálie, která zapadla v chaosu velkého množství různých výrobků. Jeden z nich se totiž na internetu prodával extrémně lépe než v kamenném obchodě. Co více, šlo o konkrétní typ, který se od svého nejbližšího bratříčka lišil pouze drobnými detaily. Přesto byl mezi nimi výrazný rozdíl v úspěšnosti. Obchodník si toho všiml a řekl si, že by příčinu lepší prodejnosti rád znal.  Podíval se v  systému na e-shopu kartu výrobku a…

…protočil panenky. Chybou, která se musela stát při zadávání tohoto výrobku, byl totiž náš nečekaný šampión výrazně dražší, než od něj se takřka nelišící bratříček. Rozdíl v ceně dělal skoro dva tisíce korun, což představovalo o necelou polovinu vyšší částku.

Člověk by řekl, že v konkurenci porovnatelných produktů si při úspěchu všech slevostrojů a srovnávačů nejlépe povede ten nejlacinější. A vidíte. Někdy vyhraje zboží, které je předraženo, dokonce omylem. Otázka zní, jak se lze z toho poučit? Že cena prodává.

Našli jste v článku chybu?