Hlavní navigace

Vyzkoušeli jsme Topfun.cz, "předchůdce" Voya. Má stále co zlepšovat

9. 1. 2012
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Autor: 322915
V pátek jsme se podívali blíže na videoserver Voyo.cz, který přináší archiv i živé vysílání televizí pod hlavičkou Nova Group, dnes přichází na řadu videotéka Topfun. Ta sama sebe charakterizuje jako největší on-line videopůjčovnu v Česku. To jí bezesporu nelze upřít. Opravdu je ale pouze velký výběr to, co je pro spokojenost zákazníka důležité? Prostřednictvím webového rozhraní má Topfun ještě stále co dohánět, naopak v televizorech Samsung je její widget téměř dokonalý. Dodejme, že Topfun vznikla jako vůbec první komerční videopůjčovna ještě před Voyem.

Co je videopůjčovna Topfun?

Provozovatelem on-line videopůjčovny Topfun je společnost Topfun Media. Topfun sama sebe charakterizuje jako největší internetovou videopůjčovnu působící u nás a na Slovensku. Topfun si klade za cíl nabídnout svým zákazníkům co nejširší škálu filmů všech filmových studií a distributorů, uvádí na svých webových stránkách její provozovatel. Přesto, že služba je v provozu již od roku 2006 (tehdy jsme o ní psali i na DigiZone.cz) v archivu tiskových zpráv naleznete dokumenty pouze od roku 2010. Kromě internetových stránek, které najdete na adrese http://cz.top­fun.tv/, si můžete pustit videotéku také prostřednictvím některých IPTV operátorů, údajně by jich mělo být sedm. Významným krokem Topfunu byl v druhé polovině loňského roku vstup do televizorů Samsung a v poslední době expanze do nového přijímače od korejské společnosti Humax, který byl certifikován satelitním operátorem Skylink. Do budoucna pak má být samozřejmostí šíření filmů v HD kvalitě, a dokonce i třetím rozměru (3D). Co bylo deklarováno, je jedna věc, jak služba funguje, druhá. Pojďme se tedy podívat na to, jaká je videopůjčovna Topfun doopravdy.

Bez registrace si filmy nepřehrajete

Nutností v této videotéce je registrace. Bez ní si nepřehrajete vůbec nic. Dokonce ani Film zdarma, který na mě mrkal hned v pravé horní části stránky. Poté, co jsem na jeho ikonku klikl, se začal přehrávat pouze trailer, tedy upoutávka. Šlo mimochodem o snímek Moje velká mafiánská svatba. Jakmile kliknete na tlačítko Přehrát, nejste-li přihlášeni, objeví se vám tabulka, ve které musíte zadat svůj e-mail a heslo, které jste uvedli při registraci. Co se týká tohoto kroku, nijak se nevymyká podobným videoserverům. U Topfunu zadáváte kromě svého jména, příjmení a PSČ, dokonce i datum narození. Údaje by měly být zadány pravdivě, nicméně nikdo vás k tomu nemůže donutit. Mezi povinné údaje patří e-mail, který funguje jako login a heslo. To je celé. Mimochodem, doladěné tu není datum narození, kde je možné zadávat nejvyšší rok narození 2002, a pokud chcete jít více do minulosti, musíte si nejprve kliknout na leden tohoto roku a posunout se o měsíc zpět. Pak se vám otevře položka pro léta další. Po registraci se vrátíte na seznam filmů a překvapivě se nic nestane. Nepřijde žádný potvrzovací e-mail, ale zadané údaje okamžitě fungují.

Topfun videopujčovna - registrace

K registraci na Topfun.cz vám stačí pouze několik údajů

Řazení videotéky Topfun na webu

Abych se přiznal, videotéka Topfun mě svou grafickou přehledností příliš nenadchla. Hlavní stránka mi přijde na první pohled dost zmatená, i když tu najdete všechno, co byste očekávali. Problémem je nejspíš to, že Topfun Media se snažila dát na hlavní stránku co nejvíce informací a tím tak trochu návštěvníka zmátla. Možná by bylo lepší, kdyby se menu z pravé části stránky úplně odstranilo a naopak se dalo pouze jako jednotlivé záložky do toho napravo. Nabídka doporučovaných filmů, které jsou umístěny do prostředního sloupce, by se pak mohla obohatit vždy o jedno políčko, což by určitě přehlednosti prospělo. Škoda… Člověk tak trochu neví, kam se dříve podívat. V horní části stránky je totiž další vodorovné menu s položkami On-line filmy, Balíčky, Tarify, HD filmy, Servis a Odbytové kanály. Novinky jsou pak navíc umístěny i grafickou formou opět do horní části stránky, což mi přijde také jako zbytečné dublování. Filmy jsou řazeny podle žánrů tak, jak byste asi očekávali. Najdete tu například Akční, České a Slovenské, Erotické, HD filmy, Komedie, Thrillery nebo Scifi.

Topfun videopujčovna - řazení

Na první pohled vypadá stránka Topfunu přehledně, ale je zde zbytečně moc položek a některé se i dublují

Objednání filmu

Možností dobíjení kreditu je na webu uvedeno celkem pět. Tato položka je skryta pod Můj účet. Jde konkrétně o GoPay, dárkový voucher, m-platbu, bankovní převod a SMS platbu. Vzhledem k tomu, že jsem službu potřeboval vyzkoušet rychle, vybral jsem pochopitelně poslední možnost. V mém případě bylo nutné zaslat SMS zprávu ve tvaru TOPFUN 148025 na telefonní číslo 902 20 69. Jak tedy tvar telefonního čísla napovídá, textovka stála 69 korun, ovšem na vašem účtu se objeví pouze 53 Kč, což je částka, která postačí pro přehrání jednoho filmu. Vzhledem k tomu, že jsem chtěl vyzkoušet snímek v HD rozlišení za padesátku, byla tato volba úplně ideální. Přibližně za půl minuty pak přišla potvrzovací zpráva, že vše proběhlo bez problémů a Topfun děkuje. Co mi ale přišlo jako velice nešikovné před přehráním samotného filmu? Topfun po mně vždy chtěla, abych se přihlásil, a to přesto, že v horní části stránky jsem viděl, že přihlášený jsem. Na druhou stranu je to dobré, pokud se ukliknete. Nemůže se vám totiž stát, že byste tak mohli omylem přijít o své peníze.

Topfun videopujčovna - objednání filmu

Bez poplatku si přehrajete jen trailer k filmu

Není nutné nic instalovat a na webu se snadno hledá

Jako obrovskou výhodu Topfunu vidím především tu skutečnost, že pokud chcete sledovat pořady, není nutné nic instalovat. Filmy se přehrávají ve vámi používaném přehrávači, například Windows Media Playeru. Na výběr jsou tři druhy licencí a potěší především skutečnost, že snímek si můžete koupit také v podobě lifetime verze, tedy časově neomezené. Na film se můžete podívat kdykoliv – dnes, zítra, za měsíc nebo třeba za pět let. Některé snímky tuto možnost mají, jiné však ne. Takzvanou doživotní licenci, jak jsem si pro sebe tuto položku nazval, pořídíte za 390 korun. Rozlišení obrazu je u SD verze filmu 720×576, kvalita je ale pochopitelně menší, než jste zvyklí z televize. O HD bude řeč níže. Pokud víte název konkrétního filmu, můžete si ho najít snadno podle abecedy, případně v položce Hledání a na rozdíl od Voyo.cz opravdu fungovalo. K dispozici jsou i programové balíčky, které zatím míří pouze na pány. Jde totiž o erotiku. V dohledné době se tu má ale objevit i takzvaný Movie Paket, který nabídne každý měsíc 24 filmů všech žánrů.

Topfun videopujčovna - balíčky

Balíčky míří prozatím pouze na pány. V přípravě je však rodinný Movie Paket

Nedostatky? Hledejte je především na webu

Negativ vidím bohužel více než kladů. Moje kritika bude směřovat především směrem k webovému rozhraní. Přesto, že už Topfun nabízí také filmy ve třetím rozměru, na webu je na rozdíl od widgetu v televizoru Samsung nenajdete. Poměrně zamrzí i téměř nulová nabídka filmů v HD rozlišení. Pouhé dva!!! Jsou snad ukryty někde jinde? Kvalita obrazu je ale v případě HD velice dobrá. Je nutné si uvědomit, že filmy běží po síti! Minimální požadavek na linku je 6 Mbps. Provozovatel služby udává Full HD kvalitu, tedy rozlišení 1920×1080. Osobně jsem zvolil film Kuky se vrací. Druhou možností pak byly Vratné lahve, taktéž tedy snímek od režiséra Jana Svěráka. U prvního, který nedávno běžel v premiéře na obrazovce České televize, mě ale čekalo nemilé překvapení. Přesto, že trailer se mi zobrazil ve Windows Media Playeru, který použil Firefox jako defaultní přehrávač, naprosto bez problémů, jakmile jsem dal přehrání samotného filmu, objevila se pouze hláška Připojování k médiu…, která okamžitě zmizela a stále na mě svítil nápis Připraven.

Topfun videopujčovna - nedostatky 1

Co se týká přehrávání filmu on-line, na Topfun.cz jsem nepochodil

Kde byla v případě přehrávání filmů na PC chyba, se mi nepodařilo zjistit, ale rychlost připojení – 50 Mbps od UPC – a stav Media Playeru byly v pořádku. Nejinak tomu bylo i u Internet Exploreru 9. Kromě přehrávání traileru se pro mě videotéka Topfun stala na PC nepoužitelnou. Zkusil jsem ještě použít notebook, ale výsledek byl úplně stejný. Film se mi podařilo rozběhnout až v mém smart televizoru Samsung, o kterém budu hovořit vzápětí. Webové stránky dělají i ostudu tak trochu tím, že některé položky zejí doslova prázdnotou. Například pod chlívečkem Tarify se vám nezobrazí nic. Pokud je firma Topfun Media teprve připravuje, neměla ji sem zatím dávat, pokud už žádné nemá, měla ji odstranit. Stačily by dvě věty ve smyslu: Toto sekci pro vás připravujeme. Navštivte ji, prosím, později. Tak trochu strašákem je tu i položka Programy TV JOJ, která sice obsahuje obsah v HD kvalitě, ale jde o speciál seriálu Keby bolo keby (TV Barrandov ho uvedla jako Nikdy neříkej nikdy), který je zde samotný samotinký. Webovým stránkám by zkrátka pomohlo, kdyby na nich někdo pořádně máknul a vyčistil je od smetí, kterého je tu bohužel poměrně hodně…

Topfun videopujčovna - nedostatky 2

Některé položky v menu zabírají zbytečně místo, protože neobsahují žádné informace

ebf - partner 1

Videopůjčovna Topfun v televizorech Samsung

Přehrávání Topfun se mi sice nepodařilo zprovoznit ani na jednom počítači, ale naštěstí mě ještě zachránil můj televizor Samsung z roku 2010, který obsahuje patřičný widget neboli aplikaci. Topfun ve Smart TV vypadá na pohled jednoduše, ale zároveň velice atraktivně. Na příjemném modrém pozadí se odehrává veškerá komunikace. Zatímco položky Novinky a Doporučujeme zabírají přibližně tři čtvrtiny obrazovky, zbytek je vyhrazen menu, které je situováno do levé části obrazovky. Položky se liší od webového rozhraní. Nenajdete tu například Archiv TV JOJ, naopak tu nechybí 3D filmy, kterých není zrovna málo. Překvapivě je jich několikanásobně víc než těch pouze v HD. Ty tu stejně jako na webu zastupují snímky Kuky se vrací a Vratné lahve. Co mě vadí, je poměrně nemotorné ovládání. Při přepnutí filmu na celou obrazovku vám zmizí informační lišta a vy nevíte, ve které jeho části se nacházíte. Jedinou možností je tak přepnutí do malého okna. Převíjení tu funguje o +/- 10 sekund, případně pomocí barevných tlačítek o 10 a 30 minut vpřed nebo vzad. Nevýhodou je, že pokud je popis snímku příliš dlouhý, jednoduše se sem nevejde. Jinak bych ale asi neměl větších námitek a majitelům Smart TV od Samsungu bych videotéku Topfun určitě doporučil.

Topfun videopujčovna - Samsung

Videopůjčovna Topfun na televizoru Samsung je jiný šálek kávy.

Nové Voyo.cz od Novy: Bez dobrého připojení k internetu máte smůlu

TV Nova Voyo.cz 100
Krátce před Vánoci a necelý rok po jeho startu představila televize Nova novou podobu svého zábavního videoportálu Voyo.cz. Asi nejzásadnější změnou oproti minulosti je zavedení předplatného v podobě měsíčního paušálu, zatímco dosud si museli zájemci o zpoplatněný obsah platit sledování každého pořadu nebo filmu zvlášť. Nové Voyo dokonce nabízí i archivní pořady Novy bez vkládané videoreklamy, ale pouze těm uživatelům, kteří se zaregistrují a dají tak Nově šanci zasílat jim v budoucnu nabídky různých služeb, včetně placeného obsahu Voya.

Půjčili jste si někdy film ve videopůjčovně Topfun?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).