Hlavní navigace

Centrální vysavač Menred po půlroce provozu

15. 9. 2015
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: Bohumil Herwig (archiv)
V úvodním článku na DigiRoomu jsme rozebrali principy, možnosti a také to, pro jakou velikost domu je ta která základní jednotka vhodná. Nyní je na řadě praxe.

předchozím článku jsme se věnovali jak vysavačům Allegro, tak jejich levnější a také nepatrně méně výkonné alternativě od značky Menred, kterou taktéž dodává společnost Allegrovac.cz. A zmínili jsme i ceny, možnosti řešení pro menší i větší dům a také nabídku doplňků, které jsou pochopitelně pro centrální vysávání klíčové.

Než se ale dostaneme ke konkrétním zkušenostem, zopakujme si v krátkosti, do jaké podlahové plochy se ta která značka hodí…

Další články o centrálním vysávání najdete zde…

Centrální vysavač: ano, či ne?!

Vysavače Allegro a Menred – možnosti, řešení a ceny

Úvodní článek o vysavačích Menred (před montáží)

Rozdělení je následující:

  • Menred do 100 m2 (Allegro do 220 m2),
  • Menred do 250 m2 (Allegro do 650 m2),
  • Menred do 400 m2 (Allegro do 1200 m2).

V testu se budeme věnovat řešení nejvyššímu (Menred CVS-1800BP, 9989 Kč), které je, resp. bude podle dovozce nejprodávanější. Jinak to základní klidně postačí i pro dům o deset, dvacet metrů čtverečních větší, což je tak nějak v toleranci, i když v tomto okamžiku může hodně záležet i na dispozici. V každém případě, pokud se obáváte patra, problém to není a instalace centrální jednotky může proběhnout jak sem, tak do přízemí. Výkon je podle dovozce v rámci udávaných podlahových ploch dostatečný pro všechny druhy instalací.

Trocha úvodu

Předeslat bych měl, že jsem několik let používal jiný systém centrálního vysavače (Beam), takže mám srovnání. Koncepce ostatně byla obdobná. Bytelná plechová americká práce v tom původním slova smyslu s kvalitními komponentami a motorem, která ostatně funguje už patnáct let bez problémů a oprav.

Tak by to mělo být. Ostatně u Menredu, stejně jako u Allegra, najdete nejen kvalitní oklepový filtr (u Menredu mohu výbornou funkci potvrdit), ale hlavně výtečné americké motory Ametek Lamb Electric s odděleným chlazením, které přispívá k jejich prodloužené životnosti. Záruka na vysavač, resp. centrální jednotku, včetně motoru, je tříletá, novinkou je příplatkový, tzv. „Bezstarostný servis“, kdy zákazník platí ceníkovou cenu použitého náhradního dílu.

Na Beamu se mi líbilo několik věcí a jednu jsem už zmínil. Další byla hadice měkká/tvrdá tak akorát, aby se správně skládala a aby s ní nebylo komplikované pohybovat se po místnosti, resp. ji přetáčet, pokud se překroutila. Zajímavé ale v této souvislosti je, že jedna byla měkčí a druhá tvrdší, stejně jako u Menredu…

Tou největší vychytávkou ale byl vstupní člen zásuvky, do které zasouváte hadici. Hned po odklopení víčka byla ve spodní části zásuvky vidět malá prohlubeň. Ta velice účinně zachycovala drobné kamínky nebo také například šroubky apod., které jste vysáli. A protože šlo o bungalov, někdy se stalo, že se kamínek dostal nejen do předsíně, ale i do obýváku, který byl hned za ní. Tohle zatím nemá ani Allegro, ani Menred.

Umístění centrálního vysavače, volba zásuvek

Základní popis instalace jsem nastínil v předchozím článku a tady ho jen doplním.

Jak jsem předeslal, jde o patrový domek o rozloze 2× 50 metrů čtverečních, přičemž horní část ještě není řešena, ale je do ní vytaženo potrubí a zakončeno jednou zásuvkou určenou pro vysávání horních prostor.

Ve spodní části jsem si vystačil se dvěma zásuvkami, které spolu s 2,5 m a 7 m hadicí bez problémů pokryjí celý v podstatě čtvercový prostor. Jde o jednu kombinovanou zásuvku v kuchyni (zásuvka a podlahová štěrbina) a druhou tradiční zásuvku v předsíni.

Centrální jednotka Menred CVS-1800BP byla umístěna v malé technické místnosti spolu s bojlerem, expanzní nádobou na vodu a dalšími věcmi. Díky jedné zásuvce přímo na ní není problém si přinést krátkou hadici a uklidit i zde.

Díky tomu, že technická místnost je velmi malá, bylo nutné – a dá se to i obecně doporučit – vyvést výfukové potrubí vně domku. Akustický tlumič (viz galerie výše), který je jeho součástí, se pak postará o pokles hladiny hluku v obytných prostorech, které jsou odděleny jednou zdí, a centrální jednotka je také méně slyšet venku. V mé předchozí instalaci byl venkovní vývod komplikovaný, takže se zpočátku nedělal, ale protože se centrální jednotka nacházela ve 40metrové garáži, tolik to nevadilo. Nakonec jsem ho ale i zde nechal dodělat a mohu to jen doporučit.

Menred CVS-1800BP má udávanou hlučnost 62 dB v místě instalace (je udávána včetně akustického tlumiče), která se ovšem v obytných prostorách ještě snížila, protože technická místnost a obývák jsou odděleny porfixovou zdí tlustou 100 mm.

Kryt zásuvky kombinované s podlahovou štěrbinou snadno zkrátíte na potřebnou délku, případně vyříznete podle podlahové lišty.
Autor: Bohumil Herwig

Kryt zásuvky kombinované s podlahovou štěrbinou snadno zkrátíte na potřebnou délku, případně vyříznete podle podlahové lišty.

Pár doporučení

Centrální jednotka Menred má tu výhodu, že může pracovat jak s textilním sáčkem na odpad, tak bez něj a oba případy jsem také vyzkoušel. První volba je hygieničtější a pro vás jednodušší. Prostě jen vyndáte textilní pytlík z nádoby na odpad a vyhodíte ho. V druhém případě pak vysypete celou nádobu.

Čistit ji většinou není zapotřebí, někdy ale pochopitelně ano. Jak často to bude, záleží čistě jen na vás. Podle mých zkušeností ji stačí vyčistit tak po třech, čtyřech vysypáních.

Hadice jsou ke koupi nejen v několika délkách, ale jsou také dvojího typu – s vypínačem a bez něj. Já jsem si vybral krátkou 2,5metrovou a také měkčí hadici bez vypínače, takže ji stačí jen zastrčit do zásuvky a centrální jednotka se automaticky spustí a běží do té doby, dokud ji nevytáhnete. Je výborná na operativní úklid a díky použitému materiálu, který je měkčí než u dlouhé hadice, se s ní výborně pracuje.

Druhá hadice, 7,5metrová, je z jiného materiálu, tvrdšího, a navíc má v sobě ovládací drát zakončený v hlavici vypínačem. Hadice je ve výsledku tvrdší a díky zabudovanému ovládání se chová trochu jinak.

Samostatným kolébkovým vypínačem pak zapínáte, resp. vypínáte centrální jednotku zcela nezávisle. Tím, že je tvrdší, resp. se tak chová, může poškodit rohy a některé podlahy, ale to je vlastní všem systémům centrálního vysávání. Právě proto k nim lze dokoupit textilní povlak, který typicky u schodů může opravdu pomoci. V mém případě ale zapotřebí nebyl, protože schody zatím nemám a plovoucí podlaha neměla problém. Pokud ale schody máte, mohu to jen doporučit.

Více než půlroční praxe

S vysavačem jsem navýsost spokojen a vidím tu jen minimum možných vylepšení, resp. dotažení. Proti kovové, resp. nerezové centrální jednotce nelze mít jakýchkoli námitek. Je robustní, dostatečně tichá a také nadmíru výkonná, takže by dostačovala i pro podstatně větší dům, ale bylo záměrem použít právě tuto (pár tisíc se podle mého vyplatí připlatit). Navíc má vynikající poměr cena/výkon, takže bych jinou ani nekupoval bez ohledu na velikost prostorů.

Vysypávání nádoby s odpadem je snadné, stačí jen odepnout dva kovové držáky, a jednoduché je i nandání zpět. Oklepový filtr, který následně vidíte, většinou nevyžaduje žádné čištění. Z praxe ale vím, že jednou za čtyři, pět vysypání nádoby je dobré do něj párkrát klepnout, případně ho trochu více oprášit, což je pochopitelně méně příjemné.

Že se odpadová nádoba zaplňuje, poznáte z toho, že vysavač změní tón, resp. výkon se trochu snižuje. Než na to přijdete, stačí jen pohledem zkontrolovat odpadovou nádobu.

Při samotném vysávání oceníte širokou škálu dokoupitelných nástavců, takže si můžete vybrat to, co vám sedí, nebo si zakoupit nějakou sadu. Koncovky jsou v drtivé většině případů výtečné, ocenil bych ale, kdyby štětiny u kartáče na tvrdé podlahy (v mém případě podlaha plovoucí) byly přece jen trochu měkčí. Po dokončení vysávání je totiž nejlepší štětiny vysát, což v tomto případě jde poněkud obtížně a nakonec jsem musel nalepený prach stahovat z kartáče ručně. S jinými nástavci v tomto ohledu problém nebyl a zvláště dobrý je ten na pohovku či třeba žaluzie.

V průběhu zkoušení Menredu jsem několikrát přemýšlel nad absencí výše zmiňované prohlubně v zásuvce. Nakonec se ukázalo, že v tomto konkrétním případě by byla zcela zbytečná.

Proč?

Odpověď je jednoduchá: protože jsem do sto metrů čtverečních instaloval čtyřikrát výkonnější centrální jednotku. Ostatně cenový rozdíl mezi nimi není tak velký, aby se to nevyplatilo i vám.

Cokoli, včetně malého kamínku, se tak prakticky okamžitě ocitlo v nádobě na odpad a v potrubí nikdy nebylo nic slyšet. Jiné by to ale mohlo být v případě rozlehlého, řekněme 250metrového domu, a k tomu ještě bungalovu, kde je rozvod výrazně delší.

Během sedmiměsíčního provozu se nerezový Menred CVS-1800BP předvedl ve výborném světle. Jednou mi nešel zapnout, ale to byla nakonec moje chyba, protože jsem hadici nedbale zastrčil do zásuvky a kontakty nesepnuly.

Štěrbinová zásuvka kombinovaná s klasickou se ukázala jako výborné řešení. Pokud bych ale měl už hotovou kuchyň, zaměnil bych ji za prostou štěrbinu v jejím soklu, která je praktičtější, a na stěnu bych dal zásuvku klasickou. Na kuchyň si ale ještě budu muset počkat…

Menred představuje výbornou kombinaci cena/výkon. Allegro je výkonnější, ale to, že oba používají stejné americké motory, a motor je v podstatě to jediné, co se tu může porouchat, mě rozhodně uspokojuje a podruhé bych nevolil jinak. Navíc jsem testoval nejvyšší verzi, která se ale cenově tolik neliší od těch nižších a díky nerezu je vysloveně apartní. Celkové náklady na systém to zase o tolik nenavýší, takže to lze jen doporučit. Navíc čistotě potrubí to jen a jen prospěje.

cif - debata 2

Hodnocení

pro: výtečný poměr cena/výkon (!), spolehlivá funkce, prakticky žádná údržba (oklep v centrální jednotce funguje výborně), s volitelnými pytlíky naprosto hygienická práce s odpadem

proti: štětiny flexibilní hubice na tvrdou podlahu je třeba dočisťovat ručně

Uvažovali jste někdy o centrálním vysavači do rodinného domku?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).