Hlavní navigace

Češi jsou mediálně negramotní. Pojďme to změnit, vyzývá Rada pro vysílání

17. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

„Velká“ mediální rada podporuje vznik meziresortní komise, která by vypracovala koncepci zvyšování mediální gramotnosti celé populace České republiky.

Příliš malou mediální gramotností oplývají podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) obyvatelé České republiky. „Velká“ mediální rada proto navrhuje vznik meziresortní komise, která by vytvořila koncepci pro lepší mediální výchovu v Česku. Oficiální tiskovou zprávou o tom v úterý večer informoval předseda RRTV Ivan Krejčí (ČSSD). Iniciativa přichází krátce poté, co se sociální demokracie několikrát veřejně „opřela“ do předsedy koaličního politického hnutí ANO Andreje Babiše kvůli střetu zájmů a zneužívání jím vlastněných médií k očerňování politických rivalů hnutí ANO. Sociální demokracie zároveň zvažuje zpřísnit zákaz křížení vlastnictví médií.

K TÉMATU: Krejčí je opět předsedou RRTV, místopředsedy Bezouška, Jehlička a Mencl

Mediální vzdělávání má značně kolísavou úroveň, chybí mu jednotná, plošná koncepce a nesleduje konkrétní cíle. Postrádána je adekvátní evaluace proběhnuvších projektů, posteskl si předseda RRTV. Patrně základním nedostatkem je, že problematika mediální gramotnosti není jednoznačně vložena do pravomoci konkrétního resortu, který by nesl i finální odpovědnost za stav mediální gramotnosti populace České republiky, dodal. Momentálně se otázkami mediální gramotnosti zabývá hned několik subjektů, například ministerstva školství a kultury, a také RRTV. To samo o sobě není chybou, jelikož mediální gramotnost má různé sledované aspekty, ale problémem je, že neexistuje žádná kooperace a společný program, konstatuje Ivan Krejčí.

ČTĚTE TAKÉ: Zákaz křížení vlastnictví v médiích se nemusí Andreje Babiše vlastně vůbec dotknout

Již v roce 2009 shledala závěrečná zpráva Studie kritérií k hodnocení úrovně mediální gramotnosti ve státech EU, vydaná v Bruselu Generálním ředitelstvím pro informační společnost a média Evropské komise, situaci v ČR jako neuspokojivou. V tzv. kritériu souvislostí mediální gramotnosti, kam spadá mediální vzdělávání, státní politika mediální gramotnosti, občanská společnost a mediální průmysl, se ČR umístila na posledním místě z celé Evropské unie, varuje RRTV. Studie podle ní prokázala úzký vztah mezi úrovní mediální gramotnosti u jednotlivců a institucionálně uplatňovanou politikou mediální gramotnosti. Je zřejmé, že dostatečná úroveň mediální gramotnosti je závislá na aktivní strategii státu na podpoře růstu mediální gramotnosti. Ta ovšem v České republice chybí, píše Krejčí.

Podle šéfa RRTV je nejvyšší čas, aby se mediální gramotnost stala jednou z priorit státu, jinak hrozí, že jen velmi těžko budeme dohánět zameškané. To by samozřejmě pro naši společnost mělo velmi neblahé následky, včetně významných důsledků ekonomických, varuje Krejčí. Ministerstva kultury, školství, práce a sociálních věcí, vnitra a RRTV by proto podle něj měly vytvořit meziresortní pracovní skupinu doplněnou o odborníky na mediální vzdělávání a vybrané organizace (RRTV přímo zmiňuje Safer internet), která by připravila jednotnou koncepci zvyšování mediální gramotnosti celé populace České republiky, včetně ohrožených skupin, sociálně slabých a seniorů.

Koncepce by měla počítat s rozsáhlým zapojením knihoven jako přirozených center vzdělávání dospělých, jak k tomu vybízí Deklarace k rozvoji mediální a informační gramotnosti v digitální éře, vydaná v loňském roce Evropskou unií a UNESCO. V souladu s touto Deklarací by program usiloval o vytvoření kompetencí občanů České republiky, aby obstáli v rychle se měnícím informačním a mediálním prostředí, dodal předseda RRTV Ivan Krejčí.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.