Hlavní navigace

Češi si musí do šesti let vyměnit televize, od roku 2021 se zřejmě neobejdou bez tuneru DVB-T2

15. 10. 2015
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Už v příštím roce by měly odstartovat dva přechodné televizní multiplexy v novém vysílacím standardu DVB-T2, celkem jich chce mít Česká republika šest. Sítě DVB-T postupně vypne.

K rychlému přechodu nás žene Německo

Pouze šest let budou ještě většině českých domácností fungovat stávající televizní přijímače, tedy pokud přijímají televizní signál klasickým způsobem přes terestrickou anténu. Už v roce 2021 se neobejdou bez televizoru, který má integrovaný tuner DVB-T2 pro příjem zemské digitální televize nové generace. Vyplývá to z připravované Strategie rozvoje terestrické televizní platformy v České republice, na které pracuje expertní skupina při ministerstvu průmyslu a obchodu. Dokument má do konce letošního roku doputovat na vládu a v podstatě rozhodne o osudu stávajících multiplexů DVB-T, jimž v letech 2021 až 2024 skončí platnost kmitočtových přídělů. Z dosavadních plánů ministerstva vyplývá, že operátoři DVB-T nebudou moci využít svá oprávnění až do konce jejich platnosti, ale náhradou dostanou sítě nové generace DVB-T2.

Proč takový spěch? Důvodem je především tlak na uvolnění pásma 700 MHz, v němž částečně vysílají stávající televizní multiplexy DVB-T (jde o kanály 49 až 60) a které chtějí získat mobilní operátoři pro rozšíření sítí LTE a „internet věcí“, tedy mobilní ovládání domácích spotřebičů apod. O osudu pásma 700 MHz sice ještě není zcela rozhodnuto, hlavní slovo bude mít listopadová světová radiokomunikační konference WRC-15 v Ženevě, pro Českou republiku je ale klíčové rozhodnutí Německa, které již pásmo 700 MHz vydražilo a televizní vysílání ho začne opouštět již v příštím roce (zcela by ho mělo vyklidit do roku 2019). Česká strana se tak bude muset přizpůsobit kmitočtové politice svého největšího souseda, a protože nemá dostatek kmitočtů pro „zalátání“ děr ve stávajících sítích DVB-T, musí situaci řešit urychleným přechodem na nový systém DVB-T2.


Foto: Jan Potůček, DigiZone.cz

První dvě přechodné sítě DVB-T2 by měly v Česku odstartovat 6. června 2016, prozradil na pardubické konferenci Radiokomunikace 2015 Vilém Veselý z ministerstva průmyslu a obchodu

Od června 2016 dvě přechodné sítě DVB-T2

Nový standard DVB-T2 totiž umožní lépe využít datový tok multiplexů a do nových vysílacích sítí se tak vejde více televizních programů než nyní (včetně jejich HD verzí, jejichž příjem však bude pro koncové diváky zřejmě zpoplatněn, tedy alespoň v případě komerčních televizí). Proto ke čtyřem stávajícím celoplošným multiplexům DVB-T vzniknou dvě přechodné sítě DVB-T2, do kterých by se měl překlopit veškerý obsah šířený v pozemním digitálním televizním vysílání, a po nějaké době se původní sítě DVB-T vypnou. Ony dvě přechodné sítě DVB-T2 mají podle představ expertní skupiny při ministerstvu průmyslu a obchodu odstartovat již v příštím roce. Po vzoru přechodu z analogového na digitální televizní vysílání chtějí úředníci zvolit nějaké dobře zapamatovatelné datum, konkrétně navrhují 6. červen 2016.

Start řádného vysílání DVB-T2 v Česku by se tak kryl s letními olympijskými hrami v Rio de Janeiru či fotbalovým Eurem ve Francii, což by mohlo diváky motivovat ke koupi nových televizorů s tunery DVB-T2. Tedy v případě, že se Česká televize rozhodne v některé z přechodných sítí DVB-T2 šířit svůj sportovní kanál v HD kvalitě, případně nabídne větší počet olympijských HD kanálů (protože ČT Sport HD již vysílá v rámci DVB-T v Regionální síti 7 a diváka by tak nic nenutilo přecházet na DVB-T2 – ledaže by nebyl v dosahu signálu Regionální sítě 7), nebo se tam na nějakou dobu objeví volně dostupné HD verze kanálů Novy, Primy či Barrandova (tyto televizní skupiny ale považují HD vysílání za prémiovou službu, kterou zpoplatňují, a nezdá se, že by tuto politiku chtěly do budoucna měnit).


Foto: Jan Potůček, DigiZone.cz

Náčrt „jízdního řádu“ druhé vlny digitalizace televizního vysílání v Česku podle expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu

Souběh DVB-T a DVB-T2? Maximálně pět let

Přechodné sítě DVB-T2 by měly koexistovat vedle nynějších celoplošných multiplexů DVB-T čtyři až pět let, což je doba, během níž by měly všechny české domácnosti závislé na terestrickém příjmu televizního signálu „přezbrojit“ na nové televizory s tunery DVB-T2. Pracovní verze Strategie rozvoje terestrické televizní platformy v České republice počítá s vypínáním celoplošných sítí DVB-T v letech 2020 až 2021, ve hře je konkrétně datum 1. února 2021. Regionální multiplexy DVB-T, mezi které patří i Regionální síť 7 s HD verzemi tří programů České televize, mají kmitočtové příděly jen do konce roku 2017 a zatím není jasné, zda jim je Český telekomunikační úřad (ČTÚ) alespoň dočasně prodlouží. Pokud ano, zřejmě by to nebylo na delší dobu než jeden či dva roky.

Souběh vysílání ale rozhodně nebude trvat celých pět let, prohlásil ve středu na konferenci Radiokomunikace 2015 ředitel pro regulace a strategii Českých Radiokomunikací Marcel Procházka. První přechodné sítě DVB-T2 podle něj sice odstartují již v příštím roce, pokrytí 95 procent populace České republiky ale dosáhnou až ke konci roku 2017. Proč mají vzniknout zrovna dva přechodné multiplexy, když by se všechny současné televize vysílající v DVB-T vešly do jedné celoplošné sítě DVB-T2, a jakým způsobem se budou vybírat operátoři těchto dvou prvních multiplexů, zatím není jasné. Obsahovat by to měla připravovaná Strategie rozvoje terestrické televizní platformy v České republice, odpověděl na dotaz serveru DigiZone.cz na zmiňované konferenci Vilém Veselý z ministerstva průmyslu a obchodu.


Foto: Jan Potůček, DigiZone.cz

Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací (vpravo) předpokládá, že do konce roku 2017 by přechodné sítě DVB-T2 měly pokrýt svým signálem 95 % obyvatel České republiky

Expertní skupinu k DVB-T2 vede bývalý šéf ČTÚ

Expertní skupinu při ministerstvu průmyslu a obchodu, která definuje základní postupy při zavádění DVB-T v Česku, vede bývalý předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Od něj také pochází návrh, aby zapínání sítí DVB-T2 a vypínání multiplexů DVB-T probíhalo k symbolickým a „dobře zapamatovatelným“ datům. Stejný postup Dvořák zvolil i u Technického plánu přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání, který připravil ČTÚ za jeho vedení a v roce 2007 jej odsouhlasila vláda. Nyní tedy Pavel Dvořák připravuje už druhý „jízdní řád digitalizace“, ovšem z titulu jiné, nevolené funkce. Předkladatelem dokumentu navíc nebude samotná expertní skupina, nýbrž „pracovní skupina“, která rovněž funguje při ministerstvu průmyslu a obchodu.

Klíčovými otázkami pro všechny, jichž se přechod z DVB-T na DVB-T2 přímo dotkne, je financování celého procesu a motivace diváků, proč by měli přecházet od příjmu DVB-T k DVB-T2. Na obojí dosud neexistují jasné odpovědi. Přechod na DVB-T stál řádově miliardy, podobné náklady očekáváme i u přechodu na DVB-T2, říká Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací. Na pokrytí nákladů by podle něj měl participovat stát, například využitím části peněz z budoucí aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz, jako to udělalo Německo. Otázka motivace diváků je ještě palčivější. DVB-T2 jim totiž v podstatě nabídne totéž co DVB-T, jen si kvůli němu budou muset koupit novou a dražší televizi. Hlavní motivací k přechodu na DVB-T2 by pro ně mělo být vypínání DVB-T, přiznává Procházka.

CIF23


Foto: Jan Potůček, DigiZone.cz

Problémy s televizory DVB-T2/HEVC na českém trhu, které při vlastních testech zjistily České Radiokomunikace

Televizory s DVB-T2/HEVC? Zatím je to bída

Ačkoli expertní skupina ministerstva průmyslu a obchodu horuje za co nejrychlejší start přechodných sítí DVB-T2, s přijímači, které by dokázaly bezproblémově rozluštit signál v tomto systému a kompresním standardu HEVC, je to na českém trhu špatné. České Radiokomunikace, které v Praze provozují dlouhodobý test DVB-T2, narazily u televizorů dostupných na českém trhu na řadu problémů. Marcel Procházka zkušenost firmy shrnul do konstatování, že na českém trhu nejsou přijímače schopné zpracovat DVB-T2/HEVC vysílání. Pokud by se diváci rozhodli kupovat televizor s DVB-T2 tunerem, doporučuji jim zvolit e-shop, u kterého mohou zboží do dvou týdnů vrátit i bez uvedení důvodu, řekl Procházka v panelové diskusi během prvního dne konference Radiokomunikace 2015 v Pardubicích.

Blýská se však na lepší časy. Německo, které chce stávající sítě DVB-T vypnout do tří let, vede intenzivní jednání se všemi světovými výrobci televizorů o urychleném vývoji a dodávce televizorů s tunery DVB-T2, které dokáží zpracovat signál šířený v kompresním standardu HEVC. Ty samé přijímače budou vhodné i pro český trh. Možná by nebylo marné přijít s nějakým podobným označením, jako byla pečeť Umím dobře česky, které by divákům usnadnilo výběr televizoru v kamenném obchodu, navrhl expert na kabelové televizní vysílání Vladimír Petržílka. DVB-T2 přitom nemusí být konečným vysílacím standardem. Podle Martina Roztočila, ředitele vnějších vztahů společností Digital Broadcasting a Progress Digital, se tak blíží doba, kdy budeme muset měnit televizory tak často jako mobilní telefony.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).