Hlavní navigace

Česká služba 4MoWi dělá z cizích WiFi sítí virtuální vývěsné tabule

30. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Služba 4MoWi s aplikací pro Android využívá SSID bezdrátových sítí jako záchytných bodů, na které může kdokoliv přidávat různý obsah. Pro provozovatele sítí je služba opt-out. Nepřekračuje mez?

Nová česká služba 4MoWi prozatím poskytující aplikaci Android používá WiFi sítě, resp. přístupové body v dosahu jako pouliční sloupy či vývěsné tabule. Uživatelé aplikace mohou k SSID konkrétní sítě navázat libovolný obsah – informace. Například vývěsky s nabídkou či poptávkou, informační tabule o místních zajímavostech, prostorem pro vzkazy, firemní billboardy či odkazy na již existující webové prezentace.

Aplikace využívá SSID pouze jako záchytné orientační body (podobně jako mobilní mapové a navigační aplikace), takže do samotné sítě samozřejmě vůbec nezasahuje. Přesto někdo může vnímat nabalení cizího obsahu na svou WiFi síť (resp. její SSID) jako určitou digitální formu nedovoleného sprejování či vylepování na soukromý majetek. Autoři aplikace si to uvědomují.

Samozřejmě nemůžeme vyloučit, že někdo použije cizí síť způsobem, který se majiteli nebude líbit. Preferujeme samozřejmě, aby si WiFi sítě registroval a spravoval její skutečný majitel. Na podobné téma proběhla diskuze, když jsme službu připravovali a požádali o názor uživatele androidforum.cz,“ sdělil nám Petr Bardon, jeden z dvojice autorů aplikace.  

Řešíme to tím, že jako identifikátor WiFi sítě používáme SSID společně s MAC adresou, pokud se některý z těchto parametrů změní tak předchozí přidané informace zmizí,“ uvedl Petr Bardon pro server Lupa. Nicméně aplikace z pohledů majitelů, resp. provozovatelů sítí funguje na principu opt-out, takže vedle skrytí SSID nanejvýš mohou v rámci aplikace převzít administraci nad svým SSID a zablokovat přidávání cizího obsahu.

BRANDstorming tip2

Logicky jsme se zeptali, jestli by nebylo vhodnější, kdyby služba pro majitele sítí byla na principu opt-in. Jako možné řešení se nabízí třeba změna SSID coby ověření, že dotyčný uživatel je skutečně provozovatelem dané sítě. „Povinná změna SSID pro registraci do naší služby je pro mnoho uživatelů dost problematická, někdy nemožná, zbytečně komplikující a mnoho sítí by tak zůstalo bez využití,“ tvrdí Petr Bardon.

Autoři mají se službou velké plány. Vedle zařízení se systémem Android má 4MoWi podporovat i další platformy. Současná funkcionalita prý představuje desetinu zamýšleného. Autoři však odmítají, že by na cizí WiFi sítě nabalovali reklamu. Případné reklamní využití prý bude vždy na správci sítě. Ovšem v současnosti nic nebrání tomu, aby jeden uživatel služby proměnil cizí WiFi sítě v digitální obdobu pouličních sloupů s nedovoleně vylepenou reklamou.

Jak vnímáte nabalování obsahu na cizí SSID bez vědomí či souhlasu provozovatele sítě?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).