Hlavní navigace

Česká televize chystá dokumenty o dívčí síle, Kinu Lucerna i uprchlické krizi

23. 10. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dokument Uprchlíci před pevností vznikl v makedonské Gevgeliji. Jde o jednu ze zastávek před pomyslnou cílovou stanicí. Chybět nebudou osobní svědectví ani představení fenoménu migrace.

Pestrá nabídka dokumentů, z nichž by si měl vybrat opravdu každý divák v následujících měsících, čeká koncesionáře České televize. Podzimní nabídka připravovaných dokumentů je skutečně bohatá, jak tematicky, tak autorsky. Naši kreativní producenti mohou být právem hrdí na to, že společně s režiséry a nezávislými producenty dokázali najít zajímavé a neotřelé pohledy na palčivá témata naší doby. Řadu snímků spojuje to, že jejich tvůrci či protagonisté jsou mladí lidé a mají výraznou prezenci na internetu a v sociálních médiích, uvedl ředitel vývoje pořadů a programových formátů Jan Maxa.

Česká televize mimo jiné představí mezinárodní dokumentární film o ženách, které zasvětily své životy street artu a graffiti pod názvem Girl Power. Režisérka a graffiti writerka Sany při výrobě dokumentu, která jí trvala přes sedm let, navštívila patnáct měst světa a pořídila rozhovory s nejvýraznějšími ženami této undergroundové subkultury. Kino Lucerna představí pravděpodobně nejznámější prostor tohoto typu v České republice, který sahá až do roku 1908. V Tajemství Divadla Sklep budou moci diváci nahlédnout do jeho historie i současnosti a postupně zkoumat principy jeho obdivuhodně dlouholeté existence a soudržnosti.

KL22 hlasovani

Na velmi aktuální téma, tedy uprchlickou krizi, „zahraje“ dokument Uprchlíci před pevností Evropa. V makedonské Gevgeliji vzniklo několik hodin filmového záznamu, jehož cílem je české veřejnosti přiblížit kontext současné uprchlické krize v Makedonii, která je pro migranty a uprchlíky jednou z tranzitních zastávek před cílovou stanicí – „pevností“ jménem Evropa. Skrze osobní svědectví uprchlíků chce dokument diváky především seznámit s fenoménem migrace a motivací migrantů a uprchlíků, která je k opuštění svých domovů přivedla. Jedinečný autentický materiál nabídne přímý vhled do situace stovek uprchlíků.

nove-dokumenty-ct-2015.pdf by Lukáš Lucky Polák

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.