Hlavní navigace

Česká televize inovuje ekologický pořad Nedej se. Chce více tvůrců, témat i žánrů

20. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Investigativní zaměření magazínu se němá měnit, novou podobu již schválila Programová rada ČT. Někteří z dosavadních tvůrců se obávají likvidace původního formátu.

Více tvůrců, témat i žánrů by měl od příštího roku nabízet investigativní ekologický pořad Nedej se, který již dvě desítky let vysílá Česká televize. Změny, které vyvolaly paniku mezi některými stávajícími tvůrci a spekulace o zániku magazínu, již odsouhlasila Programová rada ČT. Pořad má mít nově stopáž 26 minut a otevře se širší skupině autorů. Podle mluvčí ČT Michaely Fričové bude mít vlastní odbornou radu a webový portál. Výrobu magazínu budou nadále zajišťovat pražské a ostravské studio ČT.

K TÉMATU: Česká televize schválila do výroby mimo jiné dokument o tuningu i dětskou docusoap

„K ekologické problematice bych rád přivedl nové režiséry. Stávající tvůrci budou mít přitom rovnocennou možnost natáčet jednotlivé díly cyklu. Také koncept nového pořadu jsem připravil s dosavadním dramaturgem pořadu Pavlem Bezouškou, který koncept osobně prezentoval Programové radě ČT a se kterým počítám jako s hlavním dramaturgem. Na jednotlivé dokumenty budou dohlížet také další dramaturgové mojí tvůrčí skupiny, jimiž jsou Lucie Králová, Vít Janeček, Martin Mareček a Ivo Bystřičan,“ přiblížil Petr Kubica, jehož tvůrčí skupina v pražském studiu ČT pořad Nedej se vyrábí. V Ostravě má jeho výrobu na starosti tvůrčí skupina Lenky Polákové.

ČTĚTE TAKÉ: Šéfů tvůrčích skupin ČT má být až 20, dvě třetiny z 85 adeptů jsou „zvenčí“

Diváci a zástupci občanských sdružení budou moci přispívat do pořadu svými náměty. “Využít k tomu budou moci emailovou adresu nedejse@ceskatelevize.cz, nové webové stránky nebo sociální sítě. Webové stránky budou mít současně ambici sledovat vývoj odvysílaných kauz dlouhodobě a nabízet prostor k diskuzi,” uvedla mluvčí ČT Michaela Fričová. Podle Kubici by se mezi spolupracovníky a odbornými poradci magazínu měli objevit lidé, kteří se na pořadu Nedej se podíleli i v minulosti a poslední léta tak nečinili.

NAPSALI JSME: ČT zná dalších šest vedoucích tvůrčích skupin. Jedním je i Čestmír Kopecký

CIF - osobnosti

„Naším cílem je, aby dobře zpracované ekologické dokumenty promlouvaly k co nejširšímu okruhu diváků. Ve společnosti začíná převažovat obraz ekologů jako bezohledných bojovníků za svoji jedinou pravdu a tím upadá vážnost a smysl jejich úsilí. Byl bych rád, aby ekologická problematika byla vnímána s celospolečenským dopadem, neboť se v ní zrcadlí zájem o dobrý život v této zemi. Výsledkem naší práce, za kterou nesu odpovědnost, by neměl být jen jeden cyklus, ale přirozená náklonnost k zeleným tématům, jež by měla prorůstat i další tvorbou České televize,“ vysvětlil Kubica.

Podle programového ředitele ČT Milana Fridricha se Kavčí hory nehodlají zbavit názvu Nedej se, protože je zavedenou značkou, která se těší respektu veřejnosti i odborných kruhů. ČT 2 dostane ucelenější pořad, který posílí roli veřejné služby v oblasti problémů životní prostředí, což bylo cílem nového konceptu. ČT přitom zůstává otevřená i jiným projektům na dokumentární cykly o stavu životního prostředí v České republice. Stejně přistupuje ke všem oblastem života společnosti,“ ujistil Fridrich.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).