Hlavní navigace

Česká televize natáčí třídílnou minisérii o reportérech podle scénáře Josefa Klímy

Lukáš Polák

UVNITŘ FOTOGALERIE „„Jak veřejnost postupně ztrácí důvěru ve státní instituce i politiky, sílí tlak na novináře, aby nebyli jen kronikáři událostí, ale také jejich hybateli,“ uvedl Klíma.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká televize začala natáčet v těchto dnech novou třídílnou minisérii Reportéři a ti druzí, jejímž autorem scénáře je investigativní novinář Josef Klíma a režíruje ji Dan Svátek. Za cíl si klade popsat příběhy hrdinů, jejichž soukromí a profese se spojují v jeden těžko oddělitelný celek, a podobné to je i s jejich mezilidskými vztahy. V hlavních rolích se objeví Tereza Voříšková, která ztvární dvacetiletou začínající novinářku Hedviku, a Jiří Bartoška. Ten je naopak ostříleným reportérem, kterého charakterizuje především fakt, že kouří jednu cigaretu za druhou.

K TÉMATU: Josef Klíma chystá pro ČT seriál o reportérech, Bohumil Kulínský cyklus

Scenárista Josef Klíma vybral pro televizní cyklus jeden z nejpozoruhodnějších osudů, s nimiž se jako dlouholetý novinář setkal, přičemž podobnost se skutečnými postavami současného mediálního prostředí je opravdu čistě náhodná, uvedla kreativní producentka a dramaturgyně minisérie Marča Arichteva. Ve scénářích Josefa Klímy nacházím nejen jeho osobní zkušenost, ale uvědomuji si i poctivost jeho novinářské práce, konstatoval ředitel vývoje pořadů a programových formátů České televize Jan Maxa.

ČTĚTE TAKÉ: Nova opět ruší pořad Na vlastní oči, rozpustí i tým agentury Mediafax

Jak veřejnost postupně ztrácí důvěru ve státní instituce i politiky, sílí tlak na novináře, aby nebyli jen kronikáři událostí, ale také jejich hybateli a tím suplovali nedostatečnou práci policie a justice. Například, aby v přestrojení odhalovali společenskou špínu a alespoň ji skandalizovali, když chybí politická vůle ji účinně stíhat, řekl sám scenárista Josef Klíma a doplnil: Nese to s sebou základní etické otázky, například zda má novinář opouštět svou pozici nezúčastněného pozorovatele, kterým se v Reportérech chceme věnovat. V dalších rolích se diváci mohou těšit na Jana Plouhara, Václava Jiráčka nebo Tomáše Töpfera.