Hlavní navigace

Česká televize nechá prošetřit manipulace s hlasováním v Hyde Parku na ČT 24

29. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

UVNITŘ DOKUMENT Interní analýza ČT, která porovnávala vývoj hlasování v pořadu s exministrem Jaromírem Drábkem, odhalila manipulování s výsledky ankety

Manipulaci s hlasováním v interaktivním pořadu Hyde Park na ČT 24, jehož hostem byl exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), nechá prošetřit Česká televize. Z interní analýzy, kterou si zadala od vedoucího Studií nových médií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Josefa Šlerky vyplynulo, že k manipulaci skutečně mohlo dojít a výsledek hlasování tak byl pravděpodobně zkreslen ve prospěch hosta ve studiu.

K TÉMATU: Hyde Park na ČT 24 je zločinný pořad, tvrdí bývalý šéfredaktor zpráv ČT

„ČT si je vědoma, že se jedná o velmi složitou záležitost z hlediska technického i právního. Nechce ji nijak podceňovat, a proto se rozhodla předat tuto věc k prošetření odpovědným orgánům. Do konce týdne podá trestní oznámení na neznámého pachatele. Do doby, než se prokáže, zda skutečně došlo k účelové manipulaci s hlasováním v Hyde Parku a kdo za případnou manipulací stál, bylo internetové hlasování v pořadu Hyde Park už dříve pozastaveno,“ uvedla mluvčí ČT Michaela Fričová.

ČTĚTE TAKÉ: Milan Fridrich se zastal Hyde Parku na ČT 24. Je reflexí změny médií, říká

cyber-obecný tip

Kavčí hory už v tomto smyslu oslovily experty z Právnické fakulty Univerzity Karlovy a Kriminalistický ústav Policie ČR. „Na základě předběžné analýzy můžeme říci, že je více než pravděpodobné, že s hlasováním k pořadu Hyde Park 4. října bylo manipulováno jak v době vysílání pořadu, tak později. K manipulaci byly zřejmě použity jak hlasy podezřelé z účasti ve spamovací síti, tak automatizované hlasy z nakoupených IP rozsahů. Proti oběma těmto metodám se Česká televize neměla v době vysílání možnost efektivně bránit,“ konstatuje ve své analýze Josef Šlerka.

Podle mluvčí ČT nelze vyloučit, že i v jiných případech spojených s anketami na webech veřejnoprávní televize šlo o organizovanou snahu je zmanipulovat. „ČT si je vědoma, že se jedná o složitou záležitost z hlediska technického i právního, proto se rozhodla předat tuto věc k prošetření odpovědným orgánům. Do konce týdne podá trestní oznámení na neznámého pachatele,“ dodala Fričová. Pokud to nebude v rozporu s postupy vyšetřování, ČT je připravena data potřebná pro analýzu internetového hlasování zveřejnit.

Předběžný rozbor anomálií v Hyde Parku ČT 24

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.