Hlavní navigace

Česká televize odvysílá Lidice s Rodenem krátce po premiéře na HBO, už 10. června

24. 5. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Necelého čtvrt roku po uvedení na prémiovém filmovém kanálu HBO uvidí diváci na obrazovce České televize historický velkofilm Lidice v hlavní roli s Karlem Rodenem

České televizi se podařilo získat vysílací práva pro film Lidice dříve, než plánovala. Původně ho chtěla odvysílat až na podzim, zájemci si ho ale budou moci pustit mnohem dříve – už v neděli 10. června od 20 hodin. Diváci tak uvidí jeho českou televizní premiéru na volně šířeném kanálu jen několik měsíců poté, co byl uveden na prémiovém programu HBO. Tady ho viděli předplatitelé poprvé 25. března.

MM socky3

Film jde zároveň jde přesně o rok po uvedení v tuzemských kinosálech. Předčasnou premiérou chce první program České televize uctít památku obětí válečných tragédií, k níž došlo 10. a 24. června 1942. „Možnost odvysílat velkofilm Lidice na ČT 1 k významnému výročí této tragické události se otevřela díky vstřícnosti HBO, která má sice do podzimu na snímek vysílací monopol, ale rozhodla se jej ve veřejném zájmu omezit ve prospěch ČT, za což jí patří dík,“ řekl serveru DigiZone.cz programový ředitel ČT Milan Fridrich.

První dějové pásmo dramatu líčí paradoxní osud Františka Šímy (Karel Roden), který byl odsouzen za zabití svého syna ve rvačce a zkázu rodné vsi přežil ve vězení. V klíčové scéně se do Lidic vrací a na místě zmizelé vesnice najde jen zasněženou pláň. Hrdiny další roviny vyprávění jsou dva mladíci, kteří si hrají na odbojáře, aby tak probudili zájem děvčat. Nevinný dopis od jednoho z nich poskytne gestapu záminku k rozpoutání bestiální akce. Další klíčovou postavou je korektní četník (Roman Luknár), který se od nacistů nechá zlákat ke spolupráci. Tváří v tvář jejich řádění však propadne bolestným výčitkám svědomí.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.