Hlavní navigace

Česká televize potvrdila, že chce vypnout analog v roce 2010

26. 7. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
26. 7. 2006

Veřejnoprávní Česká televize vypne poslední velký analogový vysílač k 10. říjnu 2010. Na dnešním zasedání Rady ČT to řekl vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš. Potvrdil tak svá dřívější prohlášení, že dříve než ke konci roku 2010 není možné z technologického hlediska ukončit analogové televizní vysílání. Stejné datum switch off v České republice prosazuje také televize Nova, která společně se čtyřmi programy ČT vysílá v přechodném digitálním multiplexu A.

MM_SS3

Hanuš označil i rok 2010 za velmi brzký termín. Jsme prostě napřed. Musíme si uvědomit, že pouze čtrnáct evropských států je v tuto chvíli schopno přejít na digitální vysílání. Pokud se nám podaří tento harmonogram dodržet, pak budeme dokonce na čtvrtém místě v Evropě na úrovni Itálie. Vždyť si řekněme, že taková Velká Británie přejde třeba v Londýně na digitální vysílání až v roce 2012, citoval Hanuše server Česká média. Případem britské metropole nedávno v reakci na požadavek Asociace digitálních vysílání, aby se poslední analogový vysílač v Česku vypnul k 9. září 2009, argumentoval i generální ředitel TV Nova Petr Dvořák.

Podle Hanuše je požadavek nových digitálních televizí na co nejdřívější vypínání analogových vysílačů logický, ale stejně logická je i snaha současných televizních stanic o co nejméně problémový přechod z analogového na digitální vysílání. Například u ČT půjde o vypnutí 1 097 analogových vysílačů, přičemž podle nového zákona o ČT bude muset veřejnoprávní televize pozemním digitálním signálem pokrýt ne 70, ale rovnou 95 procent populace České republiky. O tom, kdy se skutečně vypne poslední analogový vysílač a jaký bude harmonogram zavádění digitálního vysílání, rozhodne do příštího úterý Rada Českého telekomunikač­ního úřadu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.