Hlavní navigace

Česká televize chce nabídnout regionální vysílání také na satelitu

27. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
27. 10. 2009

Veřejnoprávní Česká televize chce divákům splnit jejich dlouholeté přání, kterým je regionální zpravodajství na satelitu. V současné době ho totiž není možné nabídnout. Diváci, kteří sledují pořad Události v regionech prostřednictvím DVB-S, vidí na své obrazovce pouze vysílání pro Čechy, což znamená, že jsou takto ochuzeni např. lidé z jižní Moravy nebo Moravskoslezské­ho kraje.

MM socky3

Jelikož se signál regionálních studií v Brně a Ostravě na obrazovku vůbec nedostane, ČT uvažuje o několika modelech, které připadají v úvahu. Serveru DigiZone.cz to sdělil její systémový inženýr Karel Moulík. Jako jedna z variant se jeví možnost, kdy by byly na satelitu vysílány tři pozice, např. ČT Čechy, ČT Brno a ČT Ostrava, přičemž dvě z nich by však byly naplněny daty pouze v době vysílání regionálního zpravodajství. Mimo něj, zjednodušeně řečeno, by byly bez obsahu, ovšem set-top-box by si bral stream pro tento kanál z hlavní pozice.

Ve výsledku by to působilo na diváka tak, že jsou vysílány tři streamy ČT s regionálním zpravodajstvím, avšak všechny kanály by byly v reálu aktivní pouze v době vysílání z brněnského a ostravského studia. Otázkou ovšem je to, jak na danou manipulaci s datovým tokem budou reagovat právě přijímače, což v současné době veřejnoprávní TV zkouší. Jako další z variant přichází možnost pronajmutí další kapacity, kde by se programy vysílaly. Zde by byl nastaven podobný model, jako je tomu např. u vysílání německých regionálních studií na satelitech Astra.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.