Hlavní navigace

Česká televize začala natáčet dva nové krimiseriály: Clonu a Vraždy v kruhu

25. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

UVNITŘ GALERIE – První klapky padly minulý týden. V sedmidílné Cloně se představí Kryštof Hádek a Viktor Preiss, v dvanáctidílných Vraždách v kruhu Ivan Trojan, Richard Krajčo a Hana Vágnerová.

Dva nové původní krimiserály, sedmidílnou Clonu a dvanáctidílné Vraždy v kruhu, začala natáčet Česká televize. První klapky padly minulý týden, do vysílání by se měly seriály dostat v příštím roce. Clonu, v níž se objeví například Kryštof Hádek, Vica Kerekeš nebo Viktor Preiss, režíruje Tomáš Řehořek podle scénáře Marka Epsteina, Vraždy v kruhu nabídnou například Ivana Trojana, Richarda Krajča a Hanu Vágnerovou (tu proslavil jiný krimiseriál Expozitura, který dávala Nova) v režii Ivana Pokorného.

K TÉMATU: ČT dotočila seriál Cirkus Bukowsky, nasadí ho na Jedničku letos na podzim

„Ze všech výzkumů diváckých očekávání vychází, že jedním z hlavních úkolů veřejné služby je silná a originální dramatická tvorba postavená na příběhu s uzavřeným koncem. ČT si z námětů na filmy, dramatiky a seriály vybírá ty, které vybočují ze stereotypů a přinášejí nadhodnotu a nový divácký zážitek. Díla by měla posunout daný žánr v českém prostředí k nové kvalitě. Clona i Vraždy v kruhu se vymykají běžnému pojetí detektivního seriálu jak scénářem, tak zvolenou filmovou řečí. Oba projekty uvidí diváci ve vysílání ČT 1 v příštím roce,“ uvedl programový ředitel ČT Milan Fridrich.

ČTĚTE TAKÉ: ČT představila chystané filmy a seriály, připravuje „Vyprávěj“ z první republiky

„Clona je moderní detektivka, kde akce a profesionální týmová spolupráce převažují nad deduktivním způsobem pátrání, přičemž hlavní důraz je kladen na osobní vývoj ústřední figury a její vztahy s ostatními členy týmu,“ popisuje děj seriálu kreativní producent ČT Jan Lekeš. „Nejedná se tedy o profesní kriminálku, ale spíše o příběh mladého muže, který se řízením osudu ocitl v nesprávný čas na nesprávném místě.“ Ústřední postavou seriálu je mladý policejní kameraman Roman (Kryštof Hádek), jehož otce kdosi zavraždí a on se snaží odhalit viníky.

ICTZ23

Ve Vraždách v kruhu je hlavní postavou padesátník pracující pro pražskou mordpartu (Ivan Trojan), obávaný kvůli svým nekonvenčním metodám práce a zároveň respektovaný pro svou výkonnost a pohotovost. Jde o majora Holinu, kterému v pátrání pomáhá spolupracovník Rosťa (Richard Krajčo) a jeho manželka, astroložka Sabina (Hana Vágnerová). „Naší ambicí je uvést na tuzemskou scénu výraznou postavu kriminalisty, na němž citelně leží tíha vyšetřování a často i morální odpovědnost plynoucí z faktu, že je mnohdy do případů osobně zapleten,” vysvětluje kreativní producent ČT Jan Štern.

“Po vzoru skandinávských detektivek chceme spolu s hlavní postavou zabrousit do všech možných zákoutí našeho společenského i politického života,“ dodává. Specifikem seriálu je propojení vyšetřování s astrologií. „Dvanáct znamení zvěrokruhu slouží seriálu jako kostra pro dvanáct zločinů spáchaných z dvanácti různých pohnutek charakteristických pro to či ono sluneční znamení,“ vysvětluje Štern.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.