Hlavní navigace

Česká televize zkouší #mojo. K natáčení reportáží testuje iPhony

30. 10. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Kameraman už nebude bezpodmínečně nutný. Reportéři veřejnoprávního média se učí natáčet reportáže přímo svým mobilním telefonem.

Sám si točí, sám si stříhá. Televizní reportér budoucnosti už se nebude jen vozit s kameramanem a zvukařem v autě. Naopak. Se stativem na rameni a taškou s technikou bude moci vyrážet do terénu sám. 

Veřejnoprávní médium pořídilo v rámci experimentu čtyři sady pro mobilní reportéry. Základem je iPhone 6 Plus ve verzi se 128 GB paměti nebo iPad Mini, držák na stativ, stativ, sluchátka a mikrofon. 

Reportéři, kteří jsou zapojeni do projektu #mojo, prošli kameramanským a střihačským školením. „Ve srovnání s klasickým natáčením je to samozřejmě náročnější. Musím během natáčení řešit mnohem víc věcí. Na druhou stranu ale nejsem závislý na tom, zda je k dispozici kompletní štáb,“ popisuje reportér Pavel Cyprich, který jako jeden z prvních novinku testuje.

Podle Cyprichova kolegy Oldřicha Borůvky ale kameramani z televize nezmizí. "Mobily a tablety nejsou profesionální technika, která by snad jednou měla nahradit profesionální kamery. Technologické parametry jsou samozřejmě nesrovnatelné,“ tvrdí Borůvka. 

Jak taková reportáž vzniká? Podívejte se sami:

Rychle a operativně

Rozhodující je rychlost, se kterou může reportér dostat záběry do redakce. „Díky naší aplikaci se záznamy přenesou přes internet ihned, což s běžnou technikou není možné,“ tvrdí Borůvka. Pro odesílání materiálu přímo na střižnu na Kavčích horách má televize speciální aplikaci, stejně jako pro případné streamování videa při živých vstupech. 


Autor: Ondřej Urbaník

Tereza Stárková testovala #mojo během víkendového derby. Reportáž stihla natočit během průvodu fanoušků Bohemians a odeslat ji nastříhanou ještě před začátkem zápasu.

„Samozřejmě, že by šlo ustříhat celou reportáž přímo v mobilu, ale pokud to nehoří, tak to využíváme spíš pro předstříhání záběrů, které můžeme poslat rovnou na televizní střižny,“ popisuje Cyprich s tím, že podle jeho zkušeností zatím tuzemské LTE umožňuje rychlosti uploadu minimálně 3 MB/s.

Pro natáčení a následnou úpravu používají televizní mobilní reportéři běžné aplikace z App Store. „Používáme Filmic Pro a klasické Pinnacle Studio pro střih,“ vysvětluje Cyprich s tím, že Pinnacle je klíčové proto, aby mohli pracovat s obrazem rozlišení 1080p/50 fps.

iPhone totiž točí video ve Full HD. S tím ale zatím mobilní reportéři naráží na televizní střižny. Záběry, které mobil natočí ve vysokém rozlišení, se po zpracování na Kavčích horách mění, na stále ještě použitelných, 540p.  

Divácká videa ve vysílání?

Mobilní žurnalistika je trend navazující na boom občanské novinařiny a významného vylepšení mobilních fotoaparátů. Novinku už postupně nasazují i velké zahraniční stanice, jako je třeba například britská BBC, irská veřejnoprávní televize RTÉ či arabská Al-Jazeera. 

Česká televize mobilní příspěvky postupně zařazuje do denního kontinuálního vysílání a výhledově chce pro #mojo reportáže zřídit i vlastní pořad. 

"Výhledově tak vznikne na programu ČT24 samostatná rubrika zaměřená na výstupy natáčené právě na telefony a tablety. Časem by do ní mohli být zapojeni i samotní diváci,“ představuje novinku ve vysílání ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal s tím, že první vlaštovka by se měla objevit během listopadu.

Batohy se SIMkou už fungují běžně

Mobilní technologie do televizního vysílání pronikly už před lety, kdy všechny tuzemské celoplošné stanice začaly používat ve zpravodajství speciální přenosové batohy. A exploze živých vstupů mohla začít.

MM socky3

Přenos prostřednictvím mobilní sítě jistí devět SIM karet od všech tří operátorů. Karty do mobilů tak v některých případech mohou nahradit výjezd přenosového vozu, batoh ale klade větší nároky na reportéra. 

3G přenos obrazu a zvuku mívá zpoždění, což způsobuje delší pauzy před odpověďmi na otázky moderátora ze studia. Se zpožděním se ale pak slyší i samotný reportér, který to často řeší vytržením sluchátka z ucha. S nástupem LTE se už ale situace zlepšuje a podle kameramanů se i zlepšila kvalita obrazu. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.