Hlavní navigace

Česká televize zruší od 26. února funkci vrchního ředitele

22. 2. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
22. 2. 2007

Na Kavčích horách už začaly organizační změny, které vyvolala informace o milicionářské minulosti vrchního a programového ředitele Františka Lamberta. Od pondělí 26. února Lambert přejde do obnovené funkce finančního ředitele, která existovala před jeho nástupem do České televize. Televize zároveň zruší pozici vrchního ředitele a všichni manažeři na prvním stupni řízení budou podléhat přímo generálními řediteli Jiřímu Janečkovi.

Veřejnoprávní televize zároveň oddělení programové útvary do samostatného ředitelství programu, které bude pod přímou podřízeností generálního ředitele. Do doby obsazení funkce ředitele programu bude vykonávat vymezené řídící činnosti ředitele programu pověřený zaměstnanec. Významná rozhodnutí, týkající se skladby programu či finančních operací, bude schvalovat generální ředitel ČT, informoval bez bližších podrobností mluvčí ČT Martin Krafl.

Útvary, které dosud řídil vrchní ředitel, se rozdělí mezi finančního ředitele Františka Lamberta a ředitele techniky Rudolfa Popa. Na tomto řešení se Janeček dohodl přímo s Lambertem. Zásadní novou skutečností, která toto řešení podpořila, je dopis, který kolega Lambert předal 20. února předsedovi Rady ČT. Výslovně v něm uvádí, že na něj nelze pohlížet jako na příslušníka Lidových milicí, zdůraznil Janeček.

ICTZ23

Česká televize přesto podá do deseti dnů určovací žalobu, aby soud určil, zda Lambertovo členství v Lidových milicích bylo pouze formální a vyžádané, jak tvrdí sám vrchní ředitel ČT a zda opravdu není překážkou pro vykonávání funkce finančního ředitele.

Přijaté řešení zohledňuje nepřehlednou legislativní situaci, spojenou zejména s platností nového zákoníku práce. Generální ředitel tento postup považuje za obezřetnější i z hlediska rozpočtu ČT, neboť propuštění pana Lamberta by vyvolalo jiný soudní spor, na jehož základě by, v případě, že by došlo k popření platnosti odvolání a výpovědi, musela ČT platit ušlou mzdu, vysvětlil Krafl.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.