Hlavní navigace

České děti jsou na Internetu příliš důvěřivé

16. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Znepokojivá zjištění hlavně pro rodiče přinesl průzkum 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Třetina školáků v něm přiznává, že už někdy šli na schůzku s člověkem, kterého znali jen přes Internet. Ve srovnání s podobnými průzkumy ze západních zemí je to velmi vysoké číslo. Z minulosti už přitom známe případy, kdy se i v České republice pedofilové vydávající se za dítě po Internetu navazovali kontakty se školáky. Máme rozpracováno několik dalších případů, prozradil pro iDnes Karel Kuchařík,…

Znepokojivá zjištění hlavně pro rodiče přinesl průzkum 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Třetina školáků v něm přiznává, že už někdy šli na schůzku s člověkem, kterého znali jen přes Internet. Ve srovnání s podobnými průzkumy ze západních zemí je to velmi vysoké číslo. Z minulosti už přitom známe případy, kdy se i v České republice pedofilové vydávající se za dítě po Internetu navazovali kontakty se školáky. Máme rozpracováno několik dalších případů, prozradil pro iDnes Karel Kuchařík, šéf policejního oddělení informační kriminality.

BRAND

Podle něj si rodiče nyní více všímají aktivity svých dětí na Internetu, ovšem na druhou stranu podle průzkumu více než polovina dětí přiznává, že se umí vyhnout různým rodičovským kontrolám a filtrům. Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková volá po úpravách vzdělávacích programů ve školách. K těm ale nedojde Už jsou hotové a nebudou se přepisovat. Ale i ony počítají s tím, že se žáci naučí odpovědnému přístupu k nevhodným stránkám na internetu. Patří to k počítačové gramotnosti, cituje slova mluvčí ministerstva školství Kateřiny Böhmové server iDnes.

Na rodinu nemůžeme a sami moc dělat nechceme. Tak se to hodí na školu, kritizuje podle iDnes návrh ministryně Stehlíkové dětský psycholog Václav Mertin. Zároveň však přece jen přiznává, že problém je i ve školství: České školství neučí děti kritickému myšlení. Tedy nevěřit tomu, co se někde píše nebo co slyším. Ochraně dětí na Internetu jsme se podrobněji věnovali třeba v článcích Jak ohlídat děti na Internetu? či Chceme děti na Internetu bezpečné, nebo svobodné? (iDnes)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).