Hlavní navigace

České radiokomunikace chtějí využít průnik televizí na internet

18. 3. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Firma věří v rozvoj OTT služeb. K tomuto účelu zřídila speciální vývojovou divizi pod názvem ČRa LABs. Aktuálně v ní působí šest expertů z Česka i zahraničí.

Přestože je tuzemský trh OTT (Over The Top) služeb podle generálního ředitele Českých radiokomunikací zatím embryonální, firma věří, že jej v následujících letech čeká rychlý růst. Michal Čupa na dnešním setkání s novináři připomněl, že v televizní reklamě se v Česku protočí dvakrát více peněz než v internetové reklamě. Jejich podíly se ale podle Čupy budou do budoucna přibližovat.


Autor: ČRa

České radiokomunikace chtějí využít expanzi televizí do online prostoru. Firma za tím účelem koncem loňského roku zřídila speciální vývojovou divizi pod názvem ČRa LABs. Kromě kmenových zaměstnanců firmy v ní působí i šest expertů z Česka i zahraničí. Do budoucna by se měl tým rozrůst ještě o dalších 16 specialistů.

„Aktuálně rozvíjíme unikátní know-how v oblasti propojování infrastruktury a TV obsahu. Součástí projektu je instalace největší multimediální cloudové služby na území ČR, která byla úspěšně završena počátkem února. V současnosti provozujeme celoplošnou CDN sít v ČR (Content Delivery Networks), která slouží k rychlému přenosu videa. Navíc je schopna odbavit dynamicky se měnící poptávku diváků,“ říká generální ředitel ČRa.

Podle ČRa budou české vysílací společnosti v roce 2020 generovat až 15 % svých celkových příjmů z různých forem svého online vysílání. Michal Čupa ale na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že to jsou konzervativní odhady a toto číslo může být ještě vyšší.

Firma na OTT službách spolupracuje například s televizí Nova, pro kterou zajišťuje provoz portálu Nova Plus. Marcel Procházka, ředitel ČRa pro regulaci, zmínil i pilotní provoz HbbTV televize Óčko, která tuto technologii zkušebně nasadila na konci loňského roku. Ačkoli je v Česku podle Procházky 3 až 5 % televizí, které HbbTV podporují, v případě Óčka diváci v průběhu pilotního provozu vygenerovali větší click rate než internetové stránky.

CIF23

Ačkoli České radiokomunikace deklarovaly zájem využít expanzi televizí do online prostoru, do probíhajícího tendru na nového provozovatele iVysílání České televize se nepřihlásily. Podle Čupy se firma chce vydat cestou vytvoření univerzální robustní platformy, kterou budou moci využívat všechny vysílací společnosti, které projeví zájem.

„Řešení, které hledá Česká televize, je copy paste řešení, které používá v současné době. Tendr byl vypsaný na proprietární a nikoliv na otevřené řešení. České radiokomunikace chtějí mít otevřené řešení,“ vysvětlil Čupa.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).