Hlavní navigace

Malware: v listopadu nejvíce české uživatele ohrožoval Wigon

10. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V listopadu podle statistik společnosti ESET nejaktivněji české uživatele ohrožoval Win32/Wigon. Jde o programový kód, jehož úlohou je stáhnout do počítače další nebezpečný obsah přes zašifrované soubory (v nichž se může nacházet 8 až 10 jiných hrozeb). Stažené škodlivé kódy neukládá na disk, ale ihned je vkládá do běžících procesů. Wigon též nastavuje výjimky ve firewallu a brání se tak blokaci své činnosti, popisuje novinku na čele žebříčku nejčastěji detekovaného malwaru v České republice…

V listopadu podle statistik společnosti ESET nejaktivněji české uživatele ohrožoval Win32/Wigon. Jde o programový kód, jehož úlohou je stáhnout do počítače další nebezpečný obsah přes zašifrované soubory (v nichž se může nacházet 8 až 10 jiných hrozeb). Stažené škodlivé kódy neukládá na disk, ale ihned je vkládá do běžících procesů. Wigon též nastavuje výjimky ve firewallu a brání se tak blokaci své činnosti, popisuje novinku na čele žebříčku nejčastěji detekovaného malwaru v České republice tisková zpráva společnosti ESET.

Celosvětové prvenství ale za listopad 2009 opět patří nechvalně proslulému červu Win32/Conficker, jehož podíl na nalezených infekcích tvořil 9,64 %. V Evropě byla zaznamenána vysoká aktivita červa Win32/Koobface útočícího na uživatele komunitních serverů jako Facebook, MySpace či Twitter. V některých evropských zemích měl v listopadu Win32/Koobface na rozpoznaných infekcích větší podíl, než globální jednička Win32/Conficker. Globální dvojkou je rovněž velmi dobře známá rodina hrozeb INF/Autorun s podílem 7,80 % na rozpoznaných infekcích. Třetí místo patří skupině trojanů Win32/PSW.OnLi­neGames (7,63 %), která útočí na hráče online her.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.