Hlavní navigace

Českou fotobanku Pixmac kupuje americká databanka Pond5

5. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Společnost Pond5 Inc. dnes oficiálně oznámila převzetí tuzemské fotobanky Pixmac, kterou dosud vlastnila investiční skupina Miton Investment, provozovatel fotobanky Profimedia a zakladatel Pixmacu Vítězslav Válka.

Americká společnost Pond5 dnes oznámila převzetí provozovatele české fotobanky Pixmac. Hodnota transakce nebyla zveřejněna. Pond5 byla založena v roce 2006 a v současné době je nejrozsáhlejší databankou pro tvůrce interaktivních médií, nabízející nejvíce videí na světě a současně miliony fotografií, ilustrací, hudebních podkresů a efektů, AE šablon a 3D modelů.

Pond5 funguje jako tržiště, kde si autoři mohou určovat cenu sami a navíc získají padesátiprocentní provizi z každého prodeje vlastní tvorby – což je více, než nabízí významní hráči na světovém trhu. Pond5 tým vybírá z nahraných příspěvků ty nejlepší a umožňuje jejich okamžitý prodej a stahování pod jednoduchou a doživotní royalty-free licencí.

Firma sídlí v americkém Brooklynu, ale má pobočku také ve švýcarské Ženevě a nyní i v Praze.

Díky spojení obou společností Pond5 rozšiřuje vlastní nabídku o miliony fotografií a ilustrací Pixmac. 

Síť lokálních zástupců Pixmac se přidává k týmu Pond5, aby podobně jako v Pixmac pomáhali lokalizovat nabídku produktů pro jednotlivé země po celém světě.

Pixmac byl od začátku skvělým projektem, který každého člena týmu obrovsky posunul kupředu. Navíc jsme rádi, že společná integrace přináší pozitivní novinky nejen pro fotografy, uvedl k převzetí Víťa Válka, šéf fotobanky Pixmac.

Samotný Pond5 také přistupuje k fotografům mnohem férověji než většina světových konkurentů, například tím, že nechá autory určovat cenu jejich děl a vyplácí nadstandardní provizi z prodeje. Cílem Pond5 je být příjemným místem pro tvůrce z celého světa. To je podle mě cesta k dlouhodobě udržitelnému úspěchu. Jsme opravdu rádi, že se dáváme do kupy právě s klukama a holkama z Pond5 – nekecám, říká Válka.

Fotobanka Pixmac byla spuštěna v září 2008. V současné době existuje v 17 jazykových mutacích. Nabízí miliony fotografií a ilustrací. Zastupuje více než šest tisíc autorů z celého světa.

CIF23

Od května 2009 držela ve firmě, která fotobanku provozuje, podíl ve výši 95 procent investiční skupina Miton Investment. V listopadu téhož roku její podíl poklesl na 93 procent. Loni v únoru došlo ke změně vlastnické struktury, kdy Miton prodal čtyřiatřicetiprocentní podíl společnosti Clapix, jejímž jediným majitelem je firma Profimedia CZ. Ta také provozuje stejnojmennou fotobanku. Zakladatel Pixmacu Vítězslav Válka držel ve firmě až doposud sedmiprocentní podíl.

Zdroj: tisková zpráva

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).