Hlavní navigace

Open Society Institute: Česku hrozí, že přetrvá dominance Novy a Primy

21. 2. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
21. 2. 2006

Českému televiznímu trhu hrozí, že zde budou nadále dominantní dvě komerční televize: Nova a Prima. A to i po přechodu na zemské digitální vysílání, který by měl naopak přispět k větší konkurenci a variabilitě trhu. Vyplývá to ze závěrů zprávy „Televize v Evropě: regulace, politika a nezávislost“, kterou připravil Open Society Institute a již v pondělí v Praze představila konzultantka české části Eva Rybková.

BRAND

Od digitalizace elektronického vysílání se všeobecně očekává nárůst konkurenčního prostředí na českém televizním trhu. Obava, že současní dva hlavní hráči TV Nova a TV Prima, si nadále zajistí dominantní pozici, přetrvává. V případě, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání podlehne tlaku stávajících komerčních televizí a přidělí větší část digitálních licencí právě vlastníkům TV Nova a TV Prima, bude tato obava oprávněná, míní Open Society Institute.

Organizace upozornila, že Česká republika je na špici dvaceti sledovaných zemí, kde tři nejsledovanější televizní stanice (Nova, ČT 1 a Prima) dosahují největšího podílu na trhu. Obává se proto, že nové digitální stanice budou mít ztížené podmínky pro prosazení u diváků. Nehledě na to, že se celá digitalizace neúměrně protahuje. Proces digitalizace v České republice je pomalý, a to hlavně kvůli problémům s legislativou, konstatuje Eva Rybková. Open Society Institute proto vyzval českou politickou reprezentaci, aby iniciovala veřejnou debatu na téma digitalizace televizního vysílání.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).