Hlavní navigace

Český on-line vytáhl loni z firem za reklamu 15 miliard korun

3. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
Výdaje na internetovou reklamu loni stouply o tři procenta. Roste podíl inzerce ve vyhledávání, videoreklamy a reklamy do mobilů.

Nejvyšší nárůst, o celých sto dvacet procent, zaznamenala podle posledních čísel SPIR RTB inzerce, v ní se protočilo necelých 200 milionů korun. Celá scéna se zvětšila o tři procenta. 

Nejvíce zadavatelé investovali do bannerové reklamy, která ale zaznamenala proti roku 2014 pokles o šest procent na 6,65 miliardy korun. Naopak investice do reklamních sítí, které zahrnují reklamu ve vyhledávání a v obsahových sítích, se zvýšily o 18 procent na 5,85 miliardy korun. 

Optimistický je i výhled na letošní rok, kdy má podle účastníků výzkumu objem peněz v on-line reklamě přesáhnout 16,7 miliardy korun. Pro SPIR výzkum provedla agentura ppm factum.

KL22 hlasovani

Stále více peněz zadavatelé směřují do video a mobilní reklamy na internetu. V posledních třech letech vzrostl výkon videoreklamy dvojnásobně na 1,1 miliardy korun a mobilní display reklama 2,5násobně na 189 milionů.

Největším reklamním mediatypem zůstává ale nadále televize s 35,5 miliardami korun. Ta drží 45 procent trhu. Internet ale už dotahuje tisk, který za loňský rok hlásí 17,9 miliardy korun. Rozhlas se drží s osmiprocentním podílem na 6,4 miliardách. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.