Hlavní navigace

Názory k článku Český rozhlas 2 – Praha vrací pořad Jak to vidí, čelí silné kritice posluchačů

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 2. 2011 8:57

  bez přezdívky
  ČR2 Praha má konzervativní publikum, většinou starší lidi. Ti chtějí slyšet to, nač jsou léta zvyklí. Pan ředitel zase musí projevovat "modernizační" aktivitu. No to se logicky neslučuje
 • 8. 2. 2011 9:43

  bez přezdívky
  To je sice zcela naprostá pravda, co jsi uvedl. Ovšem samozřejmě oni se nemohou orientovat pouze na věkovou kategorii 70-90 let a mohli by trochu ponížit, tedy stát se opravdu rodinným rádiem. Standardně tzv. ,,dvojky" v Evropě, rodinnými rádii jsou. Takže až sem je to od zastupujícího ředitele p. Duhana správně.
  A nyní, co je špatně.

  1) Za prvé, je to zatvrzelost a agresivita téhle věkové katagorie, kdy byli roky zvyklí, že se hraje jenom pro ně a každý, kdo bude chtít omladit, tak samozřejmě narazí a bude to mít s nimi těžké. S tím musí počítat. Buď jako obvykle a jako každý z ČRo couvne tomu nátlaku anebo necouvne. To si musí rozhodnout sám. Zatím každý vždy couvl z čehož plyne, že žádná reforma dosud neproběhla a furt to stojí za prd.

  2) Za druhé je otázkou, zda vložené prvky a předělávky jsou správné. V podstatě bohužel musím říci jednoznačně, ne. Čímž se dostávám v podstatě do souhlasu s protestujícími. Prvky, které jsou předloženy a mají být zaváděny, nejsou prvky rodinného rádia. A to ani náhpodou a ani trochu ne. Jde o prvky spíše lifestylové stanice, tedy prvky, co by měla mít tzv. ,,jednička" / v německy mluvících zemí tzv. ,,trojka" /. čili nejsou to prvky ,,dvojky"

  3) Za třetí. Požadovanou stanici. Tedy kvalitní rádio rodinného typu mají již v podstatě dnes vyrobené. Stačilo by Prahu vypnout. Na její vysílače pustít 100% LEONARDO, tak jak je. Bez nejmenší změny programu, jen ho doplnit lidmi z Prahy, tak aby mohlo fungovat se svým programem na FM. A mají rodinné rádio, přesně tak jak má vypadat. Jedna radost.

  To je tak asi všechno. A nyní uvidíme, co z toho vyrobí. Očekávám že to dopadne doprasením Prahy, tak jako před rokem, či kdy to bylo, zprasili Radiožurnál.
 • 8. 2. 2011 9:59

  bez přezdívky
  Chozé, byl jsem teď za příbuzným 90 let, ležák v "Domovince". U postele bažanta a na uších slucháttka rádia a naladěnou Prahu a přelaďuje na "plzeňáky". Na TV nevidí a radio bez sluchátek neslyší. Přesně věděl, kdy mu co "hrajou" či "čtou" a to je jeho život. Ted to neví, stěžoval si mně, je to dnes pro něho zásadní životní událost. Takových lidí je čím dál více.
  Pokud snad existuje nějaká úloha "veřejnoprávního" rozhlasu, tak je to služba podobným skupinám lidí a vysílání toho, co je nezajímavé pro komerční radia. Aspoň tak to tady píší zastánci "veřejnoprávnosti" a vcelku v tom s nimi souhlasím. Je to to jediné na co jsem ochoten přispívat.
  Vysílání pro komerčně zajímavé věkové skupiny, jako jsme my, takových radií je v eteru plno. Do těch tepejme, co chceme, oni to pak budou vysílat, protože posluchač/poslechovost je pro ně zcela podstatný ukazatel.
  Pokud nebude veřejnoprávní vysílání určeno pro ty komerčně nezajímavé, tak je jen to to, za co je považuju - parazit na TV/R trhu.
 • 8. 2. 2011 10:32

  bez přezdívky
  Když by tu reformu udělali pořádně před 20 lety nemuseli mít tyhle potíže, co mají a za těch dvacet let on už by to věděl taky. Takhle to furt jenom odkládají a odkládají nebo dělají po troškách, tu změní něco, tam něco a v podstatě z toho dělají pernamentní bordel, což je potom nejhorší.

  Tam je problém, že ono se to tluče s těmi regionálkami. On jak správně píšeš by měl být naladěný na Plzni a tam dostat, to, co potřebuje.

  Anebo, to jde i opačně, regionálky uvolnit pro mladší a dát jim tam také prostor a pak tenhle seniorský okruh mohou nechat zachovaný tak jak je. Ale není možné mít regionálky plně pro seniory a celý druhý okruh také. To už je fakt plýtvání prostředky, protože se to prostě doubluje a dělá to konkurenci samo sobě. Což je pitomost. Jedno z toho by mělo být jiné.

  Pokud tihle posluchači tedy přejdou na ty Plzně, Brna, Budějovice atd. a tam jim bude 100% vyhověno. Tak pak by ,,dvojka" měla být rodinným rádiem.

  Problém je v tom, co si vedení ČRo představuje jako rodinné rádio. Zdá se, že oni si myslí, že to má být ,,kontaktní " rádio.... To je blbost.. ,,Kontakt" je prvek ,,jedničky"....

  Rodinné rádio má být především řekněme ,,poradenské" a ,,naučné" ovšem v rámci celého života člověka... Tedy od rad ohledně mimin a plínek a mladých matek, po rady s počítači a auty až k rádám právnickým a jiným... Praha je opravdu ,,přestárlá" a poskytuje toto seniorům, nikoli mladým matkám nebo dětem. A to je to, co je na ní špatně.

  Ovšem rozhodně to neopraví tím, že tam narvou nějaké ,,kontaktní" pořady. Což tam vůbec nepatří...
 • 8. 2. 2011 19:19

  Ján Slovík
  U nás je napriklad Rádio FM, počúva ho len úska skupina poslucháčov, a keď ho chceli pre zlú finančnú situáciu zrušiť, hovorili o tom až v parlamente..A má mizernú počúvanosť.
 • 8. 2. 2011 11:15

  bez přezdívky
  Ještě dopovím. Toto právě daleko více dnes splňuje Leonardo. Které sice oni sami nazývají jakýmsi technickovědeckým kanálem. Odpůrci pak pseudo vědeckým kanálem a srovnávají ho s National Geographic a můžeme použít mírnější formu populárně vědeckým a já ho klidně srovnám s Prahou ze 70.let. Protože na něm jsou opravdu naučné informace z hlediska historie z hlediska přírody z hledika techniky a je tam toho hodně a jsou to podle mého názoru informace pro rodinu a skoro každý z rodiny si tam něco najde. Praha toto měla. A Prahu to opustilo, ta je dnes opravdu rádiem pro seniory a jak stárli, stárla s nimi. Ovšem pak se nemohou divit, že nemají posluchače pod 50 let. Protože na ně je prostě prastará. A buď to vyřeší nebo to nevyřeší. Ale mají na FM 4 okruhy. Z toho jeden obsadili politici se svými žvásty, tj. RŽ. A dva senioři.
 • 8. 2. 2011 11:56

  bez přezdívky
  Ještě doplním. Nejchytřejší tam z nich stejně byl asi ten p.Kasík. Který to prostě vyčůraně obešel. Tedy seniorům to nechal beze změn.

  A tomu zbytku populace odstartoval ty nové kanály. Česko, Leonardo, Wave a D-Dur. A bylo by to taky v pohodě a vyřešené, když by to jelo v T-DAB a to bylo zavedené a všude. Jenže T-DAB se znelíbilo zřejmě ,,soudružkám normalizátorkám" z Rady ČRo. A čert ví, co bude.

  Ale v podstatě jsou asi 2 cesty. Buď to tedy zreformují, to, co mají na FM anebo se urychleně postarají o vysílání v T-DAB.

  A skoro se mi zdá, že možná ta reforma na FM bude více průchozí, protože jak to tady bude s T-DAB ví asi jen pán bůh. Tedy já bych na něj nevsadil korunu. Ač Teleko a ČRa se do toho hrnou. Ony ty stanice žádné se tam jaksi nehrnou. To se raději budou navzájem plácat přes sebe a jedna přes druhou, po FM a každá která vznikne minimálně jiné tři zaruší. Nebo tak nějak by to možná šlo popsat. Nic méně soudí se tam a přehlušují vzájemně a asi se jim to tak líbí a jinak to nechtějí. Čert ví.
 • 8. 2. 2011 18:21

  Ján Slovík
  Situáciu u vás nepoznám, lebo tie rádia s výnimkou rádiožurnálu 1 nepočúvam. Ale už z týchto príspevkov sa mi zdá, že nie seniori sú agresívni, ale VY, či už z tónu, alebo množstva príspevkov.
  Môj názor je, že rodinné rádio je mýtus, je to niečo čo je prežité, čo patrí do minulosti. Viete si predstaviť, že celá rodinka svorne počúva rádio a všetci sú nadšení, že si tam nájdu niečo pre seba? Jedine, že by bol v rodine otec-tyran, ktorý by ich to nútil robiť, a aj tak by po čase zistil, že niektorí mladí členovia rodiny majú na ušiach slúchadlá a počúvajú si svoje...
  Teraz často už aj TV si každý pozerá svoju (či v PC). Budúcnosť majú práve rádia pre násť-ročných, tridsiatnikov, 40-nikov, seniorov a pod. Viem si prestaviť aj iné delenie, ale rodinné rádio nie...
 • 8. 2. 2011 19:35

  bez přezdívky
  Jinak množství příspěvku vytváří to, že si za prvé na něco vzpomenu až později a za druhé, že najednou by to bylo moc dlouhé, tak to někdy i úmyslně rozhodím. Ale faktem je, že bych si o ČRo dokázal povídat dlouho. Souhlasím s vámi v tom, že dnes nastupuje specializace a měla by být specializace. Ale oni nemohou na těch pár frekvencí, co mají jít k nějaké větší specializaci. To je možné v rámci celé komerční scény, kdy může být oldies radio a country radio a rocková rádia a křesťanské rádio a alternativní rádio. To možné je. Ale ne na jejich 4 okruzích. Přesto by tam ale nějaká alespoň nepatrná diferenciace být měla. Tedy neměly by ty jejich stanice dělat totéž. K čemuž bohužel mezi Prahou a regionálkami dochází. Co se týče Radiožurnálu tak to je v podstatě jejich největší nesmysl nebo paskvil nebo kočkopes nebo hybrid nebo jak to chcete nazvat. Jde totiž o kombinaci ZPRÁV a ještě něčeho jiného. To by mělo být oddělené. Tedy stanice na zpravodajství by měla být zvlášť. Proto měla být vytvořena stanice mluveného slova sloučením Radiožurnálu, Česka a ČRo 6 a to by potom mělo smysl a tak by to mělo být. Jenže má to zase háček. Já si osobně myslím, že po té taková super zpravodajská stanice, kde se bude pouze mluvit nemusí být na FM, ale raději jinde a FM ponechat stanicím, které hrají hudbu. Ovšem pak je zase ten problém, že pokud by to nebylo na FM, tak by se to v této situaci jaká zde je ohledně analogu SV/DV digitalu SV/DV a T-DAB prakticky vůbec k nikomu nedostalo. Takže nechávají paskvil Radiožurnál existovat a také nevědí, co s tím. Jinak osobně poslouchám z ČRo Wave, Leonardo a Vltavu. Z toho pouze Vltava je na FM. Ostatní na FM není. V podstatě největší specializaci má D-Dur, ale zdá se, že už se chytilo. Po zpravodajském Česku a publicistickém ČRo 6 a a stanici kultur tedy Vltavě má asi největší specialitzaci Wave a to se jim také hrubě nelíbí a chtějí ho zničit, respektive rozšířit. Pochybuji, že to má smysl a že se to povede a že to někam povede. Slovensko disponuje také některými speciálkami např. Junior kde tedy vyloženě šli k dětem. Zatím co ČRo by si Prahu a regionálky klidně mohl nazvat Senior a nelhal by. Tak Slovensko kouká do budoucnosti a má Junior. Dále Litera, což je výborná stanice. Tedy Slováci presentují kulturu a četbu. Češi budou tak maximálně propagovat politiku. Také rozdíl. No a největší pak je, že Slovensko má svoje RADIO FM i na FM zatím co Wave na FM není a bojuje o existenci. I když ono RADIO FM také teď má nějaké potíže tedy už i ve Slovenském rozhlase se po vzoru ČR našli hovada, co ho chtějí zničit. Jinak naposledy jsem byl ze Slovenského rozhlasu velice nadšený stanicí Děvín. Tyto dvě stanice tedy v ČR Vltava a na Slovesnku Děvín jsou v podstatě bez výhrady. Tedy i když už zprasí a poserou úplně všechno, tak Vltava a Děvín si drží kvalitu dlouhodobě a to už desítky let a jsou plně srovnatelná s adekvátními stanicemi v Evropě.
 • 8. 2. 2011 19:08

  bez přezdívky
  Já ničím ČRo nebombarduji, tedy ani tam nevolám ani tam nepíši dopisy, já se v celku v poklidu vykecávám pouze na serverech. To, co říkáte je nesmysl... Rodinné rádio není o tom, že celá rodinka svorně, teď najednou poslouchá rádio...To je samozřejmě pitomost a je to naprosté nepochopení té věci... Rodinné rádio je o tom, že si tam každý z rodiny něco najde ve svém čase. Tedy dítě třeba po obědě pohádku, student ráno nežli jde do školy něco z vědy, třeba něco z historie nebo o planetách nebo co já vím o čem... Matka pak třeba nějaké recepty na vaření, či informace o poslední módě, otec pak informace o autě a jeho ošetřevání třeba nebo zajímavcosti o údržbě domu atd. A pak ať si tam senior poslouchá dechovku. Ale oni včechno tohle, co tam bylo ještě před 30 lety omezili a z rodinného rádia vytvořili seniorské rádio. Takže dítě a student si pustí raději něco z netu. Matka si pustí raději Frekvenci 1 a otec si pustí raději třeba Beat nebo Country rádio nebo co. A jen ten dědeček s babičkou si budou pochvalovat, jak jim ta Praha pěkně hraje. A takhle to bohužel je. Jestli je určen ČRo pro posluchače nad 70. let v pořádku. Ale oni říkají že ne, štve je to, že je nikdo neposlouchá a chtějí to změnit. Tak mají možnost.