Hlavní navigace

Český rozhlas: Lorencová u nás už nepracuje, ať si kandiduje

6. 8. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
6. 8. 2009

Nedostane se novinářka Jana Lorencová do střetu zájmů, když bude na podzim kandidovat v předčasných parlamentních volbách za Stranu zelených na Ostravsku? Známá investigativní novinářka ještě donedávna vedla Reportéry na Českém rozhlasu 2 – Praha, uvažovalo se o jejím přechodu na ČRo 1 – Radiožurnál. Jenže podle ředitelů obou stanic už v Českém rozhlase nepracuje.

Pokud vím, pořad Reportéři na stanici Praha skončil k 30. dubnu, řekla serveru DigiZone.cz Hana Hikelová, ředitelka zpravodajských stanic ČRo, pod jejíž pravomoc spadá vedle Radiožurnálu také zpravodajské digitální Rádio Česko. Totéž potvrdil i ředitel ČRo 2 – Praha Jiří Vejvoda, který podle svých slov Lorencovou doporučil Radiožurnálu, ale bez kladného ohlasu.

Jana Lorencová, známá především z dob svého působení v ostravském studiu České televize a dnes již zrušeného investigativního pořadu Klekánice, v němž se zabývala především kauzou s lehkými topnými oleji, nastoupila do ČRo v létě loňského roku. Tehdy chtělo vedení rozhlasu zavést investigativní reportáže, ale na Radiožurnálu to po poněkud hektickém období ředitelování Barbory Tachecí nebylo možné.

Proto jsme přitáhli někdy na prahu léta 2008 ke spolupráci Janu Lorencovou. Jak měsíce plynuly, ukázalo se, že je silnější jako guru žánru než jako rozhlasačka, i když se samosebou dalo vždy najít východisko. Nicnémě už letos na jaře, mj. s nástupem Hany Hikelové do čela zpravodajských stanic, bylo jasně řečeno, že investigativa – mimochodem mnoha posluchači Prahy vnímaná jako neblaze negativní zásah do vlídného vysílání – se vrátí tam, kde měla být od začátku, vysvětlil šéf ČRo 2 – Praha Jiří Vejvoda.

MM socky3

Takže jsme se už v květnu s paní Lorencovou rozžehnali, doporučili ji Radiožurnálu a poděkovali jí. To jsem ještě neměl o její případné kandidatuře ani potuchy – a možná ani ona sama, dodává Vejvoda. Podle Hikelové existují v Českém rozhlase poměrně přísná pravidla, podle nichž musí každý stálý zaměstnanec nebo spolupracovník v případě vlastní kandidatury v jakýchkoli volbách přerušit svoji práci pro ČRo.

V minulosti se vyskytly i případy, že redaktoři ČRo moderovali tiskové konference politických stran nebo dokonce jejich předvolební mítinky. Pokud by se něco takového stalo, s dotyčným okamžitě ukončíme spolupráci, konstatovala Hikelová.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.