Hlavní navigace

Názory k článku Český rozhlas přepnul některé menší VKV vysílače a dokrývače do mono režimu

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 10. 2015 8:13

  bez přezdívky

  Proboha, jen ne zvysovat na 6 dBr. To uz tu bylo (modulovalo se 5-8 dBr) a prave i proto se to omezeni nastavilo. Stanice byly prervane, premodulovane a ruseni mezi nimi bylo vyrazne silnejsi.

  Zapomina se i na vyhody hranice 0 dBr. Pri nizsim modulacnim vykonu je vyrazne nizsi ruseni stanic mezi sebou, coz je v precpanem ceskem FM pasmu docela zasadni vec. Jestlize drive do sebe napr. dve stanice vzdalene od sebe 200 kHz prskaly, nyni se nerusi. To predhazovane "snizeni dosahu" je tak dost diskutabilni, protoze vlivem mensiho ruseni se prijem casto zlepsil, zejmena pri prijmu v autech - kde maji autoradia v drtive vetsine tzv. adaptibilni stereo, tedy postupne prechazeji do mona dle sily a ruseni signalu, signal tedy skoro nikdy nesumi.

  Nicmene strop 0 dBr s nemoznosti drobneho prekroceni je omezeni dost silne, napr. v Rakousku maji strop 2 dBr, ktery je optimalnim kompromisem - modulace je stale kvalitni, ale zvuk muze "dychat", jak by to rad pan Zyka.

 • 26. 10. 2015 10:03

  bez přezdívky

  No neruší? se vzájemně... Po úpravě kdysi skutečně mnohé stanice se zlepšily a nyní už na to zas hážou bobky... Třeba u nás po letošním spuštění Country na 102,6 nyní je kvůli tomu zahlceno od 102,4 do 102,8 a díky tomu je Dragon z Mariánek prskáním neposlouchatelný!!! a to nemluvím o tom, že vystrnadil do té doby ty jiné stanice běžně poslouchatelné v tomto rozmezí jako bylo Čro1 z Varů a F1 z Prahy... Prosadil si to jeden místní... přitom je to lovec, DXter člen... aby pokryl z Mosteckého věžáku Lounsko a říkal no a co? stejně ten Dragon je stejný obsah jako HitMost a chci sem ještě vecpal další jinou stanici... přitom členitý terén to neumožňuje!!! když jsou na různých místech kopcoviého s ďolíky města velké přesahy z dálek tj. všade něco jiného dle světové strany)... Zajímavé je, že 100,1MHz to Country z Chomutova v pohodě jde čistě poslouchat i s posunutým na 99.95MHz Saským RADIOPSR a vedle něj je na 99,85 Čro1 Radiožurnál z Klatov... ten už sice hodně prská protože je uprostřed i přesyceného HitrádiaMOST co má přiděleno 99,6MHz ale je slyšet až i na 99,45 který pak ruší Br3 z Ochsenkopfu na 99,4MHz a proto němci občas dle počasí chrastí a musí se odladit níž na 99.35... a na 99,30 se to už hádá s Čro1-Radiožurnálem... Upozorňuju, že nemám žádný napěťový křáp (s tím se tu fakt nečapete!!! máte někde až tři rádia na jednom kmitočtu smíchané naráz) ale citlivou frekvenční po 0,05MHz Yamahu co dokáže lecos odladit ale pokud jste zahlceni někým kdo nedodržuje slušné pravidla, tak prostě je fakt z toho přeplácaný guláš pokud jste na dobrém místě někde na kopečku "obklíčení" spousty vzdálených + do toho místních věcí jako třeba Chomutovský Gamarádio 89,7MHz je či byl přebuzený a vytlačováním ruší Saský MDR-JUMP který musím mít na 89,85MHz čímž né vždy je úpně čistý či úplně zmizí pokud nemám na něj udělanou stínovou filtraci atd. na celé stupnici je mraky případů od Trutnova až po střed Čech se Sasíkama a Bavorákama z různých pozic... No teď jsou jako každý podzimek v atmosféře různé překvápka tj. dnes mi běží jak koukám třeba na 89,5MHz B2 až z Wendelsteinu

 • 26. 10. 2015 14:03

  bez přezdívky

  ona ty rádia obecně hrají nějak divně, včera jsem po čase zase přepnul autorádio na hudbu z SD karty a jako by ty reproduktory někdo polil živou vodou, z hudební mlhy se vylouply nástroje a bylo to najednou poslouchatelné. Takže za mne je hudba v rádiu už jen taková vata pro nenáročný poslech. A to mám vestavěné AR, žádnou audio lahůdku.

 • 26. 10. 2015 15:45

  Steve

  Tak ty nám sosáš Dragouna z Podhory, jo? :-D No možný to je ... když jde chytat obráceně v DVB-T Jedlák, ba dokonce i Ještěd. Jak je to v FM nevím, nikdy jsem tam rádia na vršku nehonil.

  No, jinak Klatovy vážně chytat nemusíš, kor Radiožurnál kterej je na každým druhým kopečku.

  Jinak koukám že Impulsův mor s nápadem vysílat v MONO se daří v praxi zapojovat víc a víc - opravdu nechápu koho může nadchnout zpátečnický nápad - právě o to víc když je těch vysílačů a dokrývačů mraky.

 • 26. 10. 2015 17:14

  ivovi . (neregistrovaný) 2001:67c:1222:----:----:----:----:----

  Pokud se mluvi o zlepseni pokryti, melo by se rict, co se pokrytim mysli. Je to oblast, kde definovane radio s definovanou antenou hraje s odstupem signal-sum audio signalu (dejme tomu mericiho tonu 1 kHz) alespon 30 dB?

 • 26. 10. 2015 17:06

  bez přezdívky

  Štěpáne jsem na dobrém kopečku proto DVB-T v současné době uloženo 177 tv. předvoleb a o tom VKV... též je tam dost duplikátů a slabších či silnější z různých koutů republiky odkud to dolítne... a případně se to hádá kdo z koho? jako třeba 95,2 NorthMuzik z Ústí kontra RockRádio-Šumava ze Klatovy-Doubrava a dále Trutnov mám trvale jeho F1 na 98,4 a občas jdou Pardubice Impuls kontra dva různí Sasové kolem 106,0MHz... Jinak ano chytám věci od Varů (nyní je tam i ten Color 98,6), Mariánek včetně Dragon 102,8 Podhorní vrch, Klatov atd. až třeba dnes a i jindy zmíněný Bavorák Wendelstein atd.

  Kamenovali mne někteří diskutující kvůli RS-8 (kritizoval jsem skutečnou holou díra mapu a bojoval za ty co tu žijí velmi početně hustotou a nemají štěstí na kopeček) ale já jí mám i s RS-12 ve vertikálu ze Žižkova + horizontálním Ládvím též ve vzuchu přítomnou u panel baráku z obou stran je něco jiného = uloženou díky přesahu co v ofiko mapách ani nenajdeš... jen nemohu mít vše trvale kvůli nedostání se povolením od majitele objektu na střechu a udělat si svůj soukromej rozvod... tak jako mám i Votice, Cukrák atd. Jen ty Drážďany + Löbau (to zas chytají v Praze) se ke mne přes Středohoří i les paneláků nedostávaj... Každopádně ale chytám i něco z Ještědu jako třeba je Proglas 97,9 ale je utiskovanej jinými věcmi... přes les panelů zázrak... a při dobrých podmínkách naladíš na dalším kopci o kousek vedle též v Mostě dokonce i Pardubičáky v DVB-T 32k (jinak jde též i slabě 32k Geyer-Chemnitz) , Poláky ve VKV kdysi v OIRT nyní v CCIR... Mám i vaší Sušici 49k. atd. ve VKV různé Plzeňsko... Prostě ty máš smůlu, že jsi utopený mezi kopečky v Mariánkách a chytáš jen Němce a trocha zbytků Český... Třeba Tis u Blatna - Jesenice (jezdím tam občas na houby) tam je tak vysoko, že jde kde co z východu, němců i západu včetně Pražáků... Jen ten Klínovec je tam stíněný dalšíma horama a jde hůř či vůbec... Prostě Česko není placatá rovina ale velmi členitá hornatá s ďolíky krajina a tak máme každý něco jiného v různém počtu až skoro nic...