Hlavní navigace

Český rozhlas skončil se zvukem WMA, ostatní audio formáty posílí

23. 11. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Z pohledu kvality streamu se formát AAC stává zcela srovnatelný s formátem MP3. Úplnou novinkou bude rozšíření AAC na všechny regionální stanice.

Český rozhlas už nebude do budoucna nabízet ve svém audioarchivu podporu zvukového formátu WMA. Jeho výhodou sice na jednu stranu byla schopnost zvolit rychlost streamu podle toho, jak rychlé má uživatel připojení, na druhou stranu výraznou nevýhodou bylo zpoždění oproti reálnému času, které dosahovalo až půl minuty. Vzhledem k tomu, že se podle statistik jednalo o formát, který využívalo mizivé procento posluchačů, rozhodl se ho Český rozhlas zcela stáhnout. Vzhledem k výstavbě (nejen) rychlých mobilních sítí LTE/4G ztratila možnost rychlosti internetového připojení svůj význam.

Tipy C

ČTĚTE TAKÉ: Český rozhlas přepnul některé menší VKV vysílače a dokrývače do mono režimu

U nejznámějšího a nejrozšířenějšího formátu MP3 dochází k jeho posílení. V případě Vltavy, Jazzu, Wavu a D-duru, tedy stanic primárně zaměřených na hudbu, bude možné přepnout na podstatně vyšší kvalitu – 256 kb/s. Defaultní nastavení bude na kvalitu 128 kb/s, posluchači s pomalejším internetem mohou využít 64 kb/s. Zcela se upouští od nejnižší kvality 32 kb/s. Ještě výraznějšího posílení se dostane formátu AAC (Advanced Audio Coding), který dosahuje při stejné bit-rate vyšší kvality než MP3. Default bude nově nastavený na 64 kb/s, pro pomalejší připojení pak bude k dispozici 32 kb/s a pro výše zmíněné hudební stanice 128 kb/s.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).