Hlavní navigace

CESNET nabízí bezdrátové připojení

3. 11. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nová služba si našla své místo v nabídce CESNETu. Jde o CESNET Wireless a jak už název naznačuje, jedná se o bezdrátové připojení. CESNET je tak dalším poskytovatelem, který do této oblasti hodlá vrhnout - ovšem za jakých podmínek?

Za užívání služby CESNET Wireless bude zákazník hradit pevně stanovený měsíční paušál, jehož výše závisí na rychlosti připojení a je nižší než standardní připojení pevným datovým okruhem. Abych nemluvil naprázdno – za 33,6 kb/s zaplatíte 12 800, za 64 kb/s 25 500 Kč a 128 kb/s vás vyjde na 45 500 korun. To jsou skutečně příznivější ceny, než při připojení pevnou linkou (protože už nic neplatíte TELECOMu), ale upřímně řečeno to není nijak radikální skok, jakého jsme svědky třeba v případě nabídky City.Way společnosti InWay. InWay navíc účtuje nikoliv podle kapacity připojení, ale podle objemu skutečně přenesených dat, což může být pro některé zákazníky výhodnější.

Výhodou CESNETu oproti InWay je však v tuto chvíli zřejmě rozšíření. Zatímco InWay (zatím) nabízí tyto své služby jen v určitých částech Prahy, CESNET poskytuje tento sruh připojení (zatím) v těchto lokalitách: Brandýs nad Labem (Čelákovice), České Budějovice, Kladno, Plzeň, Poděbrady, Roudnice nad Labem, Vrchlabí. Praha však, jak jste jistě postřehli, zatím pokryta není.

Pro zavedení služby CESNET Wireless zákazník potřebuje lokální počítačovou síť podporující protokol TCP/IP, směrovač, zařízení pro komunikaci bezdrátovými technologiemi a anténu, server pro příjem elektronické pošty, DNS server, výhodou je instalace serveru pro různé informační služby (WWW, FTP a podobně). Podmínky jsou tedy obdobné jako u InWay.

CESNET stejně jako InWay používá technologie BreezeNet, která má svůj půvab v tom, že funguje na podobném principu jako sítě mobilních telefonů – s trochou básnické licence se dá říci, že můžete třeba chodit s notebookem po městě a jednotlivé buňky si vás budou předávat, takže budete neustále připojeni. Podrobnější popis si můžete přečíst na serveru CESNETu sami.

Už když InWay vyšla s City.Way, bylo jasné, že nebude poslední, kdo se s tímto řešením na trhu objeví – poskytovatelé se snaží přesunout poplatky, které uživatelé dosud platí SPT TELECOMu, z co největší části do své kapsy. Už dlouhou dobu je známo, že CESNET tuto myšlenku bezdrátového připojení rozvíjel a nyní tedy vyjel z konkrétní službou. Jsem zvědavý, kdy a kdo se objeví jako další. Ostatně už po minulých článcích o InWay se mi ozval jeden regionální poskytovatel, který podobnou službu nabízí už nějakou dobu – v nejbližší době se na Lupě dočtete i o něm.

Marek Antoš

MMF24


Starší, související články:

* InWay přichází s novinkami

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).