Hlavní navigace

Čeští Piráti vs. Lego? Je Lego panáček ve volebním spotu protiprávní?

Daniel Dočekal

„Společnost LEGO požaduje po Pirátské straně smazání jejího volebního spotu, jehož hlavní postavou je lego postavička v pirátském. Piráti tomuto požadavku nevyhoví. Přiznat výrobcům fyzického zboží právo rozhodovat o tom, co s ním smí kupující dělat, by mělo  nebezpečné důsledky.“ uvádí čeští Piráti v oznámení tisku.

Doba čtení: 1 minuta

Společnost LEGO požaduje po Pirátské straně smazání jejího volebního spotu, jehož hlavní postavou je lego postavička v pirátském. Piráti tomuto požadavku nevyhoví. Přiznat výrobcům fyzického zboží právo rozhodovat o tom, co s ním smí kupující dělat, by mělo  nebezpečné důsledky.“ uvádí čeští Piráti v oznámení tisku.

Samotný volební spot můžete vidět na YouTube – http://www.youtube.com/wat­ch?v=tE5kLpHBW2M

Bude zajímavé sledovat, kam se souboj české Pirátské strany a dánského výrobce jedné z nejznámějších stavebnic vydá. Ivan Bartoš, předseda Pirátů, tvrdí, že „Advokátní kancelář se snaží vytvořit dojem, že stavebnice, kterou si řádně koupíme, nám vlastně nepatří a smíme si s ní hrát jen způsobem, který vyhovuje marketingovému oddělení firmy. LEGO je stavebnice a dá se z ní postavit i volební spot.

LEGO, prostřednictvím právní kanceláře Čermák a spol., žádá stažení spotu a uvádí, že „mezi interní zásady koncernu LEGO patří absence jakékoliv účasti na politické činnosti“. A také že si „nepřeje, aby jeho výrobky či jejich napodobeniny byly využívány v politické soutěži stran.

Připomeňme, že čeští Piráti zdaleka nejsou jediní, kdo využívají Lego v reklamě, marketingu, kampaních či vlastní tvorbě. Viz například http://www.youtube.com/watch?v=4t4-Jri8jTc či http://www.youtube.com/wat­ch?v=5CdVmGfnANs


Našli jste v článku chybu?