Hlavní navigace

CETIN: Optika až do domu jen tak nebude, musí se pracovat s tím, co je

12. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Petr Slováček zároveň říká, že CETIN nevznikl jenom kvůli dotacím. ČD-Telematika je zase chce využít i na přípojné spoje.

Optika až do baráku ke každému zákazníkovi? V případě CETINu tomu jen tak nebude. „Zákazníkovi je jedno, jakou používá technologii připojení, pokud ho ta technologie neomezuje,“ uvedl na konferenci Lidových novin o „internetizaci Česka“ šéf společnosti Petr Slováček. „Já bych se spíše bavil o tom, kdy všichni budou mít takovou rychlost, jakou potřebují.“

„Vývoj je, že se kombinuje optika s tím, co už v síti je,“ popisuje Slováček známý fakt. Jinými slovy zde pohledem CETINu stále v mědi prostor je a ten je třeba zužitkovat. „V Česku není mnoho firem, které by chtěly stavět optiku přímo do domácností. Ne všude to dává smysl, ať už ekonomický či byrokratický. Musí se pracovat s tím, co je.“

Je pravdou, že stát výstavbu sítí spíše ztěžuje, než podporuje, což je dobře vidět v posledních měsících při tvoření strategie pro sítě nové generace a transpozice evropské směrnice pro výstavbu sítí. Problémem jsou i věcná břemena a podobně. „Samotné stavění trvá několik týdnů, vyřízení třeba devět měsíců,“ uvádí Slováček.

Nevznikli jsme kvůli dotacím

„Když vláda schválí strategii, že budeme mít do roku 2020 100Mb a 30Mb internet a ta samá vláda schválí novelu stavebního zákona, kde se zvyšuje správní poplatek, je to špatně,“ míní předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák.

Novák zároveň vzkazuje, že „můžeme jít cestou upgradu sítí, ale stále to nebude to, co potřebujeme.“ Uvádí také, že „tak, jako dnes nově postavená budova musí mít připojení na elektřinu a odpad, by měla být ze zákona přípojku k sítím nové generace.“

„Developeři ví, že hodnota bytů má úzké spojení s kvalitou připojení,“ říká k tomu šéf CETINu. Optika do nových staveb jde dle jeho slov dostat ke zhruba 15 tisíci přípojkám ročně. Vize CETINu pro rok 2020 je následující: přes 20 procent přípojek bude mít rychlost 80/8 a 100/30 Mb/s, sedm procent přípojek dosáhne na 250/50 Mb/s a 30 procent se pak dostane přes 50 Mb/s.

CETIN chce do výstavby sítí investovat 22 miliard korun. „Jsme obviňování, že jsme vznikli kvůli dotacím, to je ale nesmysl, těch 22 miliard budeme investovat tak jako tak,“ říká Slováček.

KL23 hlasovani

To ČD-Telematika, která patří k významným provozovatelům zdejší datové infrastruktury, se k dotacím hlásí hodně. Zajímavé ovšem je, že ta by v dotačním programu ráda viděla „podporu přípojných sítí“. Telematika nechce investovat do takzvané poslední míle, ale nadále by i z dotací rozvíjela přípojné sítě, i když problém je většinou práce s koncem. CETIN například uvádí, že má kapacitu páteřní sítě 1,5 Tb/s a jeho velký klient O2 ve špičce využívá 300 Gb/s.

„V tomto prosazujeme naší pozici,“ říká člen představenstva ČD-Telematiky Bruno Wertlen s tím, že prý u přípojných a koncových sítí nejsou nastaveny stejné podmínky. Firma chce případně investovat desítky až stovky milionů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).