Hlavní navigace

Chcete drby, odhalená stehna, prýštící krev? My vám to dáme!

25. 8. 1998
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Tak nějak přistupuje ke svým divákům generální ředitel jisté české televize a evidentně má úspěch. Na Lupě se těmto žánrům příliš nevěnujeme, přesto mám za to, že je docela zajímavé se podívat, o které články je největší zájem. Tento pohled pod pokličku naší statistiky vám nabízím poprvé za dobu existence Lupy.

Musím přiznat, že čtení statistiky přístupů je v posledních pěti měsících mým denním chlebem – čtu je každý den, čtu je docela rád a čtu je celkem podrobně. Některé, jako je referer_log, tedy přehled stránek, ze kterých k nám čtenáři přicházejí, čtu celé, u jiných si vystačím se součty přístupů. Nejraději se ale dívám, jakou mají články z posledních dnů čtenost. To je věc, kterou papírový žurnalista nemá – bezprostřední zpětná vazba mezi tím, co napsal, a počtem čtenářů. Na druhou stranu se zas tato čísla nedají přeceňovat; neříkají totiž vůbec nic o tom, zda byl čtenář s obsahem článku spokojen, nebo zda ještě tři dny poté mlátil hlavou o zeď v záchvatu vzteku na sebe sama, že na něco tak příšerného mohl kliknout. I to se stává.

Přestože se však statistikám celkem věnuji, až do nedávna mne nenapadlo, že by bylo zajímavé se podívat, který článek je tím naprosto nejčtenějším. Samozřejmě určitý přehled z průběžných statistik mám, ale jakýsi absolutní žebříček jsem dosud po ruce neměl. Samozřejmě jsem to tak nemohl nechat a tak jsem si z logu vytahal příslušná čísla a seřadil je do žebříčku. O výsledky svého zkoumání bych se teď s vámi rád podělil.

Absolutním vítězem se s 2225 přístupy stal článek SPT Telecom nehraje fér hru, kterým jsem hodnotil situaci kolem podle mého nečistého způsobu, kterým SPT TELECOM rozšiřuje síť svých přístupových bodů (tj. přesměrováním hovoru za cenových podmínek, které si žádný jiný poskytovatel logicky nemůže dovolit). Musím říci, že mne docela potěšilo, že si vavříny vítězství odnesl právě tento článek – patří totiž k těm, které mi na Lupě připadají významné. Je jen škoda, že tento případ poněkud vyšuměl do ztracena, nicméně to už není chyba Lupy. Těší mne to i proto, že se SPT TELECOMu hodlám shodou okolností věnovat z poněkud širšího pohledu ve svém zítřejším článku – jak je vidno, tohle téma vás zajímá. I oba další články, které se tohoto tématu týkaly, se vešly do první desítky – pátý byl s 1782 přístupy můj původní článek k této věci, Je to tu znovu: nezneužívá SPT Telecom svého monopolního postavení?, sedmý pak s 1774 přístupy (jak vidíte, je to velmi těsné) článek Jak věc vypada z pohledu SPT Telecomu, obsahující vyjádření TELECOMu k této věci.

Vraťme se ale zpátky na špici. Je to neuvěřitelné, ale i na druhém místě se ocitl článek, který se věnoval SPT TELECOMu, tentokrát ovšem v poněkud lichotivějších souvislostech. Jednalo se o článek Internet za 89 korun měsíčně?, který přinášel informace o nové cenové politice SPT TELECOMu. Jak vidno, cena v názvu tohoto komentáře nepochybně zabrala.

Trochu mne překvapilo i obsazení třetího místa, na kterém se uhnízdil můj nedávný článek V TEN-34 CZ už je zase transparentní proxy cache s 1812 přístupy – vzhledem k tomu, že je dost nový, má ještě dokonce šanci na vzestup. Je to celkem zvláštní, protože tento komentář nepatří k těm, kterých bych si nějak obzvláště povazoval; téma transparentní cache, která před časem vzbudila takový rozruch, však zřejmě stále táhne.

I držitel bramborové medaile pochází z doby celkem nedávné a ani on nepatří k tomu nejlepšímu, co bych na Lupě dokázal najít. Konkrétně jde o článek Na Musicu nezasahoval cracker, nýbrž správce. Dnes už bývalý. a 1796 přístupů.

Do první desítky se kromě již vypočítaných článků vešly ještě komentáře Music.cz ve spárech crackera (6. misto, 1775 přístupů), překvapivě také Výsledky testů za květen (8. misto, 1763 přístupů), Kdo co fakturuje za domény (9. misto, 1743 přístupů) a MOPOS klame tělem (10. misto, 1732 přístupů).

Když se tak dívám na první desítku, spravedlivé se mi dosažené umístění zdá přinejlepším u necelé poloviny, ale to je život – člověk chce o něčem psát a myslí si, že to je to zajímavé a důležité, ale čtenáři mají často jiná měřítka a zájmy. I v budoucnu se však budete muset smířit s tím, že vám budu servírovat články především o věcech, které sám pokládám za zajímavé; jinak to zkrátka nejde.

Celkově musím přiznat, že jsem s vývojem čtenosti článků na Lupě docela spokojen, přestože člověk nikdy nesmí usnout na vavřínech. Průměrný počet čtenářů neustále roste, v srpnu už se pohybuje kolem 1500 přístupů ke každému článku. Když navíc vezmeme v úvahu, že se běžně používají cache, mirrory a další překážky na cestě, které způsobují, že ne každé přečtení článku se v našem logu objeví, může být skutečný počet čtenářů podle mého odhadu až dvojnásobný. Je to podobné, jako skutečný počet čtenářů u tištěných periodik, který je také několikanásobný oproti vytištěnému nákladu.

Děkuji vám tedy za důvěru v nás vloženou a věřím, že ji nezklamete. A my snad taky ne. :-)

Marek Antoš

ICTZ23


TOP TEN článků na Lupě:

* SPT Telecom nehraje fér hru
* Internet za 89 korun měsíčně?
* V TEN-34 CZ už je zase transparentní proxy cache
* Na Musicu nezasahoval cracker, nýbrž správce. Dnes už bývalý.
* Je to tu znovu: nezneužívá SPT Telecom svého monopolního postavení?
* Music.cz ve spárech crackera
* Jak věc vypadá z pohledu SPT Telecomu
* Výsledky testů za květen
* Kdo co fakturuje za domény
* MOPOS klame tělem

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.