Hlavní navigace

Chcete sledovat Seznam na DVB-T? Základem bude Smart TV

31. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Bohumil Herwig
AKTUALIZOVÁNO (VIDEO S UKÁZKOU HbbTV): Zatímco ráno jsme se zmiňovali o vstupu na celoplošné DVB-T vysílání Multiplexu 4 a spekulovali o HbbTV, nyní je vše jasnější.

AKTUALIZOVÁNO, 16:00 hod.: Služba se jmenuje Seznam.cz TV.

17:45 hod.: Máme tu pro vás video s ukázkou HbbTV na Seznam.cz TV od našeho dlouholetého čtenáře, Jana Riegra. Děkujeme!

Ze spuštěných webových stránek vysvětlujících „Jak naladit“, které jsou mimochodem udělané výborně a hlavně názorně, je zřejmé, že Seznam si z DVB-T udělal v podstatě takovou IPTV televizi. Zda ale pojede výhradně à la iVysílání České televize, nebo zapojí i běžné televizní vysílání, teprve uvidíme. Před zveřejněním tohoto článku jsem ho měl celé dopoledne spuštěné na „hloupé“ TV a zatím se neobjevuje nic než upozornění „Nedaří se Seznam.cz spustit? Mrkněte na www.seznam.cz/jaknaladit/

Nicméně webové stránky pomáhající divákům zjistit, jaký že to televizor vlastně doma mají, zda „hloupý“, nebo „chytrý“ (Smart TV), už jasně hovoří o nutné podpoře HbbTV, tedy hybridního televizního příjmu. To pochopitelně neznamená pouze to, že ho ve vašem televizoru máte, ale znamená to mít ho jednak napojen na internet, a jednak mít HbbTV spuštěno, resp. v televizoru povoleno. A to bohužel nemají ani všechny nové televizory, ani ty starší.

ČTĚTE TAKÉ: Rozhovor: Lukáš Záhoř – Stream nechce a ani nemůže být druhým YouTube

Seznam.cz se zbavil minoritních vlastníků

Stream představil následovníka Tondy Blaníka, souboj dvou kuchařů nazvaný Žrouti

Stream.cz má novou aplikaci pro televizory s Android TV

Seznam.cz na webových stránkách (viz galerie) správně rozlišuje HbbTV televizory na „Samsung“ a „ty ostatní“. Je to proto, že Samsung má už několik let problém s automatickým spuštěním HbbTV. Na většině, či spíše drtivé většině televizorů Samsung poslední doby jste totiž po běžné instalaci TV u vás doma museli HbbTV manuálně ještě povolit. A to někdy dalo pořádně zabrat, což mohu potvrdit z vlastní praxe.

Ostatní výrobci jsou naopak v drtivé většině případů v pohodě, protože to dělají tak, jak se to dělat má, tj. po instalaci televizoru automaticky spustí podporu tzv. datových služeb, nebo se vás na ni v průběhu instalace zeptají. Tady stačí jen zajistit, aby váš chytrý televizor byl připojený k internetu buď ethernetovým kabelem, nebo přes bezdrátové připojení standardu Wi-Fi. A prakticky vždy máte vystaráno. Říkám prakticky, protože se může stát například to, že vám na kanálech ČT HbbTV pojede a na kanálech FTV Prima pracovat nebude. I takové případy jsou možné a pochopitelně se to může stát i u Seznamu. To ale teprve uvidíme a já momentálně nemám po ruce žádnou Smart TV, abych to vyzkoušel.

MM socky3

Vraťme se ale k webovým stránkám „Jak naladit… Seznam.cz na DVB-T v Multiplexu 4“. V naší galerii můžete vidět, že Seznam.cz má nápovědu udělanou opravdu solidně (pusťte si svižné vysvětlující video), a věřím, že většině opravdu pomůže. A pokud ne, firma připravila i kontaktní linku.

Líbí se mi, že to Seznam bere vážně a na spuštění své HbbTV televize se zjevně seriozně připravil.

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.