Hlavní navigace

Chilský zákon vyžaduje síťovou neutralitu

15. 7. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

O tzv. síťové neutralitě se mluví a píše již několik let jak v Evropě, tak třeba v Americe. Od slov k činům přešli zákonodárci v Chile. Tento jihoamerický stát nyní poskytovatelům připojení k Internetu nařizuje dodržování síťové neutrality novým zákonem. Ten prošel velmi hladce. Podle dostupných informací sto poslanců bylo pro, jeden se zdržel hlasování, proti nebyl nikdo. Chilští operátoři nyní nesmí svévolně blokovat nebo jinak znevýhodňovat legitimní internetové služby. Blokování nelegálních…

O tzv. síťové neutralitě se mluví a píše již několik let jak v Evropě, tak třeba v Americe. Od slov k činům přešli zákonodárci v Chile. Tento jihoamerický stát nyní poskytovatelům připojení k Internetu nařizuje dodržování síťové neutrality novým zákonem. Ten prošel velmi hladce. Podle dostupných informací sto poslanců bylo pro, jeden se zdržel hlasování, proti nebyl nikdo. Chilští operátoři nyní nesmí svévolně blokovat nebo jinak znevýhodňovat legitimní internetové služby. Blokování nelegálních stránek je tedy v Chile nadále možné, ale operátoři nemohou odstřihávat třeba VoIP služby nebo šikanovat uživatele využívající P2P k zákonem nezakázaným účelům.

Nový zákon také více tlačí na poskytovatele, aby nabízeli volitelné služby rodičovské kontroly, důkladněji zákazníkům objasňovali smlouvy a garantovali jim ochranu soukromí. Je otázkou, jestli se k Chile přidají i další státy. Síťová neutralita je velké téma třeba pro americkou FCC, ale má také hodně odpůrců. Momentálně je mnohem žhavějším tématem projednávaná dohoda ACTA a její dopady na internetové prostředí. Zdá se, že její eventuální přijetí by bylo větší ranou, než fungování v prostředí bez zákonem nařízené síťové neutrality. (Slashdot.org)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).