Hlavní navigace

Chrombooky a Google Chrome OS udělají z vlastnictví cloud

13. 5. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 12703
Na letošní konferenci I/O předvedl Google konečně finální prodejní verze netbooků vybavených Chrome OS. Může s Chromebooky uspět?

Už když Google představil svůj operační systém Chrome OS, vyjadřovali jsme jemné pochybnosti o tom, zda může síťově orientovaný systém uspět. Tedy systém, kde se vše dotahuje po síti. Pak jsme měli v redakci zapůjčený první netbook vybavený Chrome OS – CR-48 a lidé z Roota ji také důkladně popsali. Nás nezaujal. Ano, měl zajímavou výdrž, ale ne nepodobnou lepším dnešním notebookům. A co především: bez přítomnosti Internetu jste si s ním ani neškrtli.

Jenže co platí v Česku – tedy nedostatek vysokorychlostního mobilního připojení – není v USA takový problém. Řada zařízení jako iPad / iPhone založila svůj úspěch na tom, že jste připojeni kdykoliv a kdekoliv, jen exotické končiny jako Česko nutí tyto telefony padnout do EDGE či dokonce GPRS režimu. A o osudu výrobku rozhoduje především to, jak jej přijme nejbohatší trh, tedy USA.

Zde mají být chromebooky dostupné od 15. června 2011 mimo jiné přes Amazon.com, Google opět bude experimentovat s distribucí elektronickými kanály, jako tomu bylo při uvedení jeho mobilů. Postupně mají ale chromebooky směřovat i do obchodů.

Jaké jsou první chromebooky

Samsung Chromebook

Samsung Chromebook

Za jedním stojí Samsung, který přichystal model s 12,1" displejem (s rozlišením 1280×800 pixelů) vybavený dvoujádrovým procesorem Intel Atom. O konektivitu se má starat podpora WiFi a volitelně i 3G modem. Specifikace dále uvádí webovou kameru s HD rozlišením, dvojici portů USB 2.0 a čtečku paměťových karet. Baterie má zvládnout 8,5 hodin provozu a tisícovku nabíjecích cyklů.

Druhý notebook uvede Acer, který navrhl zařízení s 11,6" displejem, dvoujádrovým procesorem Intel Atom, podporou WiFi a volitelně s 3G modemem, webovou kamerou s HD rozlišením, dvojicí portů USB 2.0, HDMI výstupem a čtečkou paměťových karet. Váha 1,34 kg a výdrž na baterie 6,5 hodin.

Asus Chromebook

Acer Chromebook

Postupem doby mají na trh přijít další zařízení, oznámena budou pravděpodobně v létě a Google slibuje, že celá řada dalších zařízení se objeví na trhu ještě do konce letošního roku. Mimo jiné a například i Chromebox, desktopová verze chromebooků.

Peníze na dřevo nebo předplatné

Otázka je, co s cenou. Zatím se hovoří o tom, že by Samsung (pojmenovaný Series 5) Chromium měl vyjít na 500 dolarů v provedení s 3G, WiFi verze přijde na 430 dolarů. Acer Chromebook bude výrazně levnější, měl by stát 340 dolarů ve verzi s WiFi.

Je také třeba počítat s tím, že Chromebooky budou dostupné jen na vybraných trzích, zatím je potvrzeno sedm zemí: USA, Francie, Německo, Británie, Itálie. Španělsko a Holandsko.  Kdy přijdou do Česka, zatím nevíme.

Je tu ale zajímavější možnost, se kterou chce Google přijít. Chromebooky by měly být dostupné za měsíční paušál, a to tak, že pro firmy vyjde Chromebook na 28 dolarů (450 Kč), pro studenty pak 20 USD, cca 320 Kč měsíčně za jednoho uživatele. Za verzi s WiFi a 31, resp. 23 USD za verzi i s 3G a 100 MB dat přes mobilní síť.

Za to uživatel dostane netbook s plnou podporou, web konzolí, zárukou a opravami. A co je nejzajímavější: s hardwarovým upgrade. Cožeto? Až vyjde nový chromebook, prostě vám jej vymění za starý. A jelikož data jsou všechna uložena v cloudu u Google, přihlásíte se a pojedete jako na tom starém – tam, kde jste přestali.

A to, nutno připustit, zní zajímavě. Nevýhodou, kterou si musí zvážit každý zvláště, je nutnost tříletého závazku, tedy zmíněnou částku platit po tři roky. Ale abyste neměli obavy, že váš hardware zastará, po celou tuto dobu máte upgrade a opravy zdarma a v ceně předplatného. Google také údajně zvažuje kratší závazek za vyšší paušál, ale nepotvrdil jej.

Ani data ani počítač už nejsou vlastně vaše

Google dování k dokonalosti systém cloudu pro domácí uživatele. Nejenom, že data jsou v cloudu, ale i vás počítač je vlastně cloud – pronajatá jednotka, za kterou platíte měsíční paušál. Otázka je, zda taková varianta uživatele osloví.

Po pravdě, může být velmi zajímavá jak pro firemní uživatele, tak pro studenty. Sestava nabízeného hardware i software se blíží k úrovni, když nabízí zkrátka „dost funkcí“. Pravda, Dark Age si na chromebooku nezahrajete, ale to není zrovna to, co by vašeho zaměstnavatele trápilo. Co je lepší: netbook nemusíte dávat do investic, ale pronajmete si jej. Kromě toho nepotřebujete rozsáhlou uživatelskou podporu, všechno se spouští z cloudu, o který se stará Google. Software výbava je v ceně, udržovaná a opečovávaná opět Googlem.

A pokud budete potřebovat dodatečný software? Ani Google Apps nejsou v ceně, i za ně musíte připlatit extra. Holt nakoupíte – na webovém obchodě Chrome Web Store. A pokud toužíte po hrách, nově je tu dostupná tradiční a prověřená ptáčkománie Angry Birds – naprogramovaná celá v HTML5 a použitelná v Chrome OS. Potřebujete další argument, že s Chrome OS půjde ledasco?

Nudíš se? Vystřel si ptáka kolmo, třeba to překvapí :)

Nudíš se? Vystřelte si ptáka kolmo, třeba to překvapí :)

Ano, na potíže narazíte v momentě, kdy budete potřebovat pracovat v offline režimu, například proto, že datové připojení není, nebo je zoufale pomalé. A to si uvědomuje i Google, takže již potvrdil, že do letošního léta také představí nejdůležitější aplikace fungující v režimu offline. Půjde o Gmail, Kalendář a Docs. Kromě toho celá řada aplikací, zejména her ve Web Store budou použitelné v offline režimu. Jak, když Google ukončil podporu svého offlajnovače Gears? Pomocí HTML5.

Půjde to?

Pamatujete si internetovou bublinu (označujme ji raději jako první) v roce 2000? Těsně před ní rozdávaly firmy počítače zdarma za to, že si při používání počítače zobrazíte reklamní bannery. Nápadně to připomíná současnou politiku Google s Chrome OS. Až na detaily. Google počítač nedává, ale pronajímá za peníze, kterých není moc, ale také to není málo. A krom toho si nad ním ponechává naprostou kontrolu. Chrome OS nelze nijak jednoduše z počítače odstranit. O bezpečnost uživatelských dat a s tím i o přítomnost Chrome OS na počítači se totiž stará specializovaný čip, který nenechá neautorizovanou osobu jednoduše s počítačem manipulovat. A shodou okolností ani vás nenechá Chrome OS z chromebooku vyhodit. Takže je více méně dáno, že budete používat služby a software dodávaný Googlem. Samozřejmě můžete vyhledávat v Bingu, ale proč byste to dělali, můžete si dělat vlastní aplikace, ale proč je nekoupit ve Web Store… Napojení Chromebooku na vaši platební kartu z něj dělá zajímavý penězovodič, ucelený prostředek, jak zákazníka přiměřeně a tím i dlouhodobě zinkasovávat. A to už zní jako smysluplný model!

MMF tip early

Uživatelé dostanou set, o který se nebudou muset starat, nabídne jim to, co potřebují a to za malé peníze roztažené do delších splátek. Ano, v USA platí, že „velké“ hry se hrají na konzoli, takže se nečeká, že půjdou na chromebooku. Hardware vypadá dostatečně hezky, vydržíte s ním celý den v práci a notebook pracuje do osmi vteřin po zapnutí. To je setsakra zajímavé.

V Česku? Tady to bude pro Google těžší polízanice, a to ani na trh nemusí přijít SeznamOS. Stačí díry v datovém pokrytí, které chromebooku znepříjemní život v českém terénu. A samozřejmě absentující lokalizace,  s ní se Google zaměří na jiné trhy, ale připusťme, že tady je schopen jednat s taťánovsky obdivuhodnou rychlostí. Ať či onak, český trh nebude pro úspěch chromebooku rozhodující – rozhodnou právě ty trhy, které si firma vybrala, kam je chromebook jazykově vybaven a kde mobilní sítě znamenají nejenom to, že můžete s telefonem jezdit, ale také přenášet rychle data.

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).