Student si nafotí nějakou akci, přijde k počítači, zasune kartu a ..... čeká, až se mu 1 GB dat přesune po síti na cloud.. čeká, čeká, mráz ho leká, sluníčka se bál, Googlu jenom lál... a když se po dvou dnech dočkal toho, že se mu data uložila na cloud, tak mu přišel od Google email, že se mu zaplnila kapacita úložiště a je nutné zaplatit xxx dolarů.
Ale co, i Google může mít slepé větvé vývoje... nechme mu jej.. zájem lidí ukáže, jestli to, co vymysleli, že životaschopné..
Já neznám jediného uživatele , který by na svém počítači používal jen prohlížeč a textový/tabulkový editor. Většinou tam mají uložené i fotky z dovolených (u některých jsou to i stovky GB dat), muzika, filmy, potřebují aplikace, které si v cloudu nespustítě (např. účetnictví apod.). Takže Google notebook je zaměřen na hodně specifickou skupinu uživatelů, kteří se budou ochotni přizpůsobit vlastnostem cloudu.
Kde by všam mohl uspět, je firemní sféra. Uvidíme, zda se objeví i webové projekty zaměřené na korporátní sféru..
Jak jinak.. Google prostě potřebuje zaindexovat úplně všechno a tento notebook (určitě i s webkamerkou a možností si uživatele vyfotit) se k tomu hodí ideálně.
Jen si naivky věřte, že "vaše" data jsou u googlu v bezpečí a že se tam v nich nikdo nehrabe. No ručně určitě ne, na to mají panáčci vymyšlený robůtky :)
To máte samozřejmě pravdu. Statistika: za tu dobu jsem dvakrát zcela přišel o data (jednou krádež, jednou techická závada), ale o data z cloudu nikdy - naštěstí slouží jako backup. Takže z toho důvodu také úložiště v cloudu používám. a z téhož i mám disk :)
http://tangero.posterous.com/zalohovani-pocitace-v-dobe-internetu-co-udela
Pokud je aplikace dobře napsaná, tak i to zpracování fotek umožní lokálně, před uploadem na server. Aspoň flashové aplikace tak napsat jdou. Rozdíl oproti třeba Androidu nebo iOS není nijak "filozofický", ale prostě jen v tom, že aplikační platforma je HTML (příp. Flash) místo Javy nebo Obj-C. Z tvé kritiky zůstává pouze nemožnost odinstalovat jeden OS a nainstalovat jiný, ale to se zatím týká jen těchto dvou konkrétních přístrojů.
nevím zrovna třeba s crashplan pro se mi v pohode sesyncovalo bratru 6000GB dat mezi tri pocitace, cas cca tri tejdny pri bezne praci.
Jedina chybycka je ze pocitace bezi ve VPN a ten lojza sw si mysli ze to je LAN a uplatnuje na to LAN limit.
Ona i ta jejich placena verze za par slupek ma co do sebe. (kombinace online + kamaradi).
By me zajimalo prijit s nejakym social-cloudem, jaka by byla realna pouzitelna redundance. 1:100 ?
Aby nedošlo k nedorozumění - samotný ChromeBook kupovaný standardně mě nijak moc nezaujal, to opravdu nemá moc co nabídnout. Naproti tomu by ale možná mohl jistou skupinu uživatelů oslovit ten druhý model prodeje - tedy jako služba za měsíční paušál, včetně výměn hardware atd. Tam už přeci jen určitý potenciál vidím, je ovšem otázkou, kdy, za kolik a zda vůbec to bude dostupné i v ČR.
Angry Birds nejsou v HTML5, ale ve Flashi. Zkuste si je v iPhonu/iPadu: http://chrome.angrybirds.com/
by tohle mohlo slavit uspech. Primarni uzivatel (97%) je vetsinou technologicky - neznaloid. Chce 1 - 2 tlacitka a jit. Hraje se o srdce bezneho lidu platebneho - ne o milovniky technologickych blbinek.
Google je super firma a uvidime jak to cele dopadne.
PS: Klient na google mail je uplny odpad
V případě Chrome O. S. ani jedno. V tomto případě je to jediná možnost, leda by byla šance to odstřelit a doinstalovat klasické aplikace; je zajímavé, že v článku není o této alternativě jediná zmínka, jak v negativním, tak v pozitivním případě, z čehož usuzuji, že ,,by to možná šlo", ale není v zájmu někoho se o této možnosti vůbec zmiňovat. Default by to byl v případě, že to můžu stopnout a nahrát do O. S. nějaké aplikace. Vyžádaný cloud je případ, kdy svůj ,,klasický" počítač přeinstaluji tak, aby fungoval jako cloudová pracovní stanice.
ChromeOS je koncipován pro aplikace napsané ve webových technologiích (HTML, Flash nebo "Native Client", což je speciální plugin od Googlu). Instalace aplikace znamená: 1) navštívit webovou stránku, obsahující aplikaci s podporou offline režimu, 2) odpojit se od sítě. Vždyť je to prakticky to samé jako klasické aplikace, které stejně většinou primárně získáte z internetu a pak se automaticky aktualizují.
Všechno tohle co popisuješ můžeš dělat už teď ... rozdíl je, že s ChromBookem nebudeš moct dělat nic jiného. Myšlenka, že bych měl doma primární počítač a chromebook a tablet a chytrý mobil a platil zvlášť za internet v mobilu, chromu a za pevnou linku mně nechává chladným, vyhazování peněz přeci jen není můj oblíbený sport.
Co se týče konektivity, 100 mb zdarma je výsměch ... kdokoliv, kdo bude chtít ChromBook používat na uchovávání dat/sledování videa/obrázků/poslouchání hudby si bude muset připlatit nebo používat ChromeBook pouze když jsou připojení přes vlastní wifinu. 100 mb to je hodina poslouchání muziky.
Tak takový přehled by mě taky zajímal... na https://chrome.google.com/webstore podle toho filtrovat nejde, snad leda hledat "offline". Ale je jich už poměrně dost. Je to problém slepice a vejce. Když začneme brát web jako aplikační platformu opravdu vážně (třeba tím, že uděláme OS, kde jiné aplikace instalovat nejdou), tak se dá čekat, že to vývoj těch aplikací akceleruje. Každopádně mnozí si vystačí s Google apps, jejichž nová verze s offline režimem má být letos v létě.
No šlo by to udělat i tak, že každá konkrétní instalace aplikačního OS by měla svou instrukční sadu vygenerovanou genetickým algoritmem, takže virus běžící na jednom virtuálním stroji, by na jiném neběžel. Aplikace by využívaly vysokoúrovňové API a na nižší úrovně by se nedostaly. Z klienta by například nebyl přístup k přeloženému binárnímu kódu aplikačního programu. Pro tvůrce aplikace by jeho struktura byla neznámá a neznámý by byl i způsob distribuovaného zpracování aplikace. Aplikace by nepracovala se souborovým systémem a pamětí, internetem, či diskem, grafickou kartou, ale jen s jednotným virtuálním adresním prostorem s patřičně rozšířenou logickou adresou.
Cloudovému serveru se požáry a povdně vždy vyhnou?!? Než něco plácnu, tak bych napřed přemýšlel! Na znepřístupnění cloudových dat stačí výpadek sítě. A zrovna nedávno jeden cloud, a z dost těžkými následky, zkolaboval. Kolik lidí o svá data následkem povodně, nebo požáru přišlo a kolik jich o ně přišlo výpadkem cloudu? nemluvě o tom, že pokud budu vytopen, nebo vyhořím, budou data asi to poslední, co mne bude zajímat, navíc s nefunkčním internetem se k nim rovněž nedostanu!
Ono by toho šlo... Už od poloviny minulého století existuje technologie na výrobu žiletek, které vydrží při každodenním používání půl roku dokonale ostré. Hádejte, kde je jí konec? Ve čtyřicátých letech minulého století upravil Nikola Tesla klasické auto na elektřinu tak, že nepotřebovalo dobíjet a sjezdil s ním půl Ameriky. Tu noc, kdy se vrátil, auto shořelo i s garáží! Jakýsi pan Meyer přišel na způsob, jak velmi jednoduše získávat z vody kyslík a vodík a na tuto směs jezdit. Po dvou dnech zemřel na otravu jedem, vozidlo i dokumentace zmizely beze stopy. Takže bezpečný cloud možná vznikne, ale rozhodně ne pro běžné uživatele.
No tak vynalézání snad není obvyklé podnikání. :) Obvyklé podnikání je třeba umělecká agentura mého kamaráda o pár lidech, která kompletně funguje přes Google Docs. Nemusí zaměstnávat ajťáka a akceptuje riziko, že když Google (totálně) zhavaruje, tak se z toho bude nějakou dobu vzpamatovávat. Je to naprosto přijatelné riziko.
Načež vám operátor promptně oznámí, že vám zablokoval účet, protože data, která nedokáže přečíst, na jeho cloudu nemají co dělat, viz zákony země, ve které je server uložen. A máte po žížalkách, protože i když se vám čirou náhodo povede přístup znovu získat, budou data smazaná.
No starý obchodní model PC se velké firmy už léta snaží opustit, tedy vyjma MS. A to je cesta. Tenké klienty se snažili už před rokem 2000 prosazovat IBM a Sun. Nepodařilo se. Teď tomu nahrává úspěšný obchodní model mobilních operátorů, kteří své uživatele uzamykají do svých domén, o to samé se budou snažit i IT firmy. A cloud je na to vhodný. Pomalu ale jistě na tom pracuje Google, jak s ChromeOS, tak s Androidem. Až to bude opravdu zajímavé, vlítne do toho IBM, kteří na to mají už roky architekturu, jen upraví potřebné virtuální stroje. Ovlivní to taky rychlost a dostupnost mobilního připojení k internetu, která časem umožní distribuci výpočtu z klienta na servery cloudu a plánování zpracování po jednotlivých instrukcích virtuálního stroje a jejich zpracování na mohutných procesorových polích. Tuto evoluční změnu si vyžádá trh. Bohužel.
Na jednu stranu všichni brečí, jak se masivně pirátí a krade duševní vlastnictví, ale na druhou stranu všichni dělají všechno pro to, aby to piráti měli co nejlehčí, počínaje vyhazováním peněz za licence na zcela neúčinné ochrany a konče ukládáním citlivých dat na místa, kde je může kdykoli kdokoli bez následků a možnosti dopadení okopírovat, nebo zničit. No nic, nadarmo se neříká: Chytrému napověz, hloupého kopni. Než by někdo investoval směšnou částku za minimální HW, používal freewarové aplikace a měl data v bezpečí, raději bude opakovaně (a celkově mnohem víc, protože pořád), platit za ,,službu", která je vysoce riziková. Ale kdo chce kam... Jsem jen zvědav, co bude, až se data ztratí, nebo je někdo zneužije, protože šance na dopadení pachatele, nebo adekvátní odškodnění je naprosto nulová.
přijde vám, že flash je ideálním jazykem pro psaní aplikací ?
a přijde vám, že při dnešních velikostech pevných disků a rozšířenosti warezu je ten pokrok v možnosti používat jen to vybrané a ještě za to velmi pravděpodobně platit (pro běžné uživatele) v čem ? Total BFUčkem člověk nezůstane moc dlouho a pokud se tak ještě vůbec u někoho stane (dnes už i důchodci jsou na netu), chce se učit systém, který po něm chtějí i v práci, tedy většinou žádá windows... a efektivita práce pomocí flashových kdoví jakých aplikací oproti aplikacím s léty vývoje asi také nebude ta nej... takže ?... já si využití cloudu dokázu představit, ale zcela jinak a tento koncept věřím, že nebude masově přijat..
a tu výhodu vidíte v čem? pokud v měsíční částce ok, pro start je to u některých obyvatel, kteří nedosáhnou na úvěr možná zajímavé, pokud si google nebude příjmy prověřovat a ti jistě budou "spolehlivými" plátci...
pokud v tom ostatním, sorry, raději si budu své výdaje na hw řídit sám a kupovat co potřebuji (nehledě na to, že na web toho hw asi moc potřeba nebude takže to bude vlastně předražené) než se spoléhat, že mi google něco někdy vydá (a možná zatím nevydá)..
S touhle skepsí (neboli fanatismem naruby ;-)) opravdu nebude. Občas se musí nějaká na první pohled bláznivá myšlenka zkusit a sledovat, jak se s tím vývojáři poperou - třeba nakonec dokážou divy. Ty fandíš Silverlightu na Win7 mobile... Flash v ChromeOS je funkčně i výkonnostně srovnatelná technologie.
Rozdíl v mobilním internetu tady a v USA nebude tak vážný a koneckonců většinu práce si člověk udělá na wifi, protože na počítači pracuje především doma, v práci, ve škole, kde wifi je.
Zajímavé řešení to je podle mě pro malé firmy, které ušetří za vydržování IT oddělení . Podmínkou je, že firma má svoje veškeré ERP výhradně na webu, což není v ČR moc běžné. ChromeOS má prý podporu od SAP, takže asi další produkty budou následovat. SAP není zrovna sw pro malé firmy, takže i nadnárodní kolosy by počítač jako službu uvítaly.
Fotky se na tom editovat dají docela komfortně v Picnicu. Většina BFU ani fotky neresizuje , než je nahraje na web, to za něj většinou dělá aplikace...
V každém případě odhaduji, že ani jeden z čtenářů tohoto článku, nikdy dobrovolně používat ChromOS nebude :-).
V tom případě by komunismem byly banky (kterým svěřuji své peníze), hlídaná parkoviště (kterým svěřuji své auto) a letecká doprava (které svěřuji svůj život). Nebyla by komunismem spíše ztráta osobní svobody rozhodnout se na základě racionálních statistických úvah, která varianta je pro mě nejefektivnější a nejbezpečnější?
jsme nepřítel cloudu, cloud bych viděl užitečný mezi více stroji. vsadím se však ,že ikdyby cache byla jakkoli chytrá , vždy se trefím blbě a budu to muset stahovat /odesílat znovu.(v případě jednoho kompu) přecijen blbý uživatel nemá problém s kapacitou (je jí habakuk) a ten co potřebuje více jak terabajty tak už dávno má příslušné storage a jeho online řešení , kdyby se k němu potřeboval dostat.
ten bude nezávislý na použitém OS v klientovi, na HTML, CSS a dalších podobných obskurních technologiích a bude automaticky dělit výpočet i data mezi klienta i cloud. Vaše aplikace poběží v definovaném a pořád stejném prostředí na jakémkoliv HW a základním OS. Klient se tak stane integrální součástí cloudu a budete mít k němu přístup ze svého notebooku, ale i mobilu, či tabletu a to se všemi nastaveními OS, které uděláte kdekoliv. A nejen na svém, ale třeba i na počítači, který vám někdo na chvíli půjčí. Pro aplikace odpadne starost o to, v jakém prostředí aplikace běží, bude pořád stejné, OS výpočet automaticky rozdělí mezi klienta a cloud.
On to také komunismus (až na výjimky) je! Pošlete do banky peníze, a když si je chcete vybrat? Zaplatíte! Když je tam máte? Zaplatíte! Takže platíte za to, že banka používá vaše peníze ke znásobení svého zisku! To není komunismus, ale komunismus na druhou! A vy byste poslal své peníze do banky, o které nevíte vůbec, ale vůbec nic? T. j. v které zemi působí, jak má svůj systém bezpečný, jak s penězi klientů nakládá... Přesně totéž totiž cloud je! Pošlete svá data do nějakého úložiště, o jehož fyzické existenci nevíte vůbec nic, nevíte, jak jsou vaše data zabezpečena, kdo k nim má a nemá přístup a nikdo vám nezaručí, že v přídě jejich krádeže, nebo zneužití, či momentální nedostupnosti budete nějak odškodněn! A ještě za tuto ,,vymoženost" neustále platíte! Když si srovnáte náklady na vybudování klasické infrastruktury a provoz cloudu, zjistíte velmi rychle, že cloud je ,,výnosný" jen po krátkou dobu a riziko ztráty, nebo zneužití dat neúnosné, zejména pokud jde o firemní know-how, kdy škody, vzniklé jeho okopírováním, mohou snadno dosáhnout i osmimístných výšek! A jedna otázka na závěr: Jak vás provozovatel cloudu odškodní za nedostupná, zneužitá, nebo ztracená data? Pokud vám ve firmě něco provede ajťák, máte na něj páky. Co uděláte s provozovatelem cloudu, sídlícím v Číně, nebo na Kajmanech, či Bahamách?
Z bezpečnostního hlediska to bude jednodušší, protože provozní vrstva cloudu bude úplně oddělena od aplikací, pojede v privilegovaném módu rozšířeného na síťové spojení, bude mít neměnnou strukturu, a omezený seznam zařízení, které mohou spolu komunikovat. Což půjde uhlídat snadněji, než když fyzicky nevíte kdo se k vám na server připojil. Aplikační OS pojede v uživatelském režimu, zcela autonomně a odděleně od kernelu cloudu, jeho ovládnutí, nebude znamenat, ovládnutí cloudu. Naopak z nadhledu cloudu bude vidět nestandardní chování, které bude možno průběžně statisticky vyhodnocovat a tak odhalit případný útok. Aplikační OS nepojede přímo na žádném železe, ale pouze v instanci virtuálního stroje realizovaného cloudem. Přičemž virtuální stroj může mít architekturu, která bude odolná a hlavně pro útočníky skrytá, protože nebude publikována. Cloud bez vašeho vědomí může binární obrazy programů překompilovat a sám vyměnit instrukční sadu virtuálního stroje a dokonce změnit jeho architekturu, to v případě, kdyby došlo k jejímu prozrazení.
V tomto případě nejste podnikatel, ale nezodpovědný hazardér. Jsem zvědav, až se vám jednou tento ,,supersystém" podělá, jak budete nahrazovat sobě a svým klientům způsobené škody, protože o tom, že by něco tak šíleného bylo možno kvalitně pojistit, silně pochybuji.
Tak ještě jednou - provozujeme aplikace na Facebooku. Našimi klienty jsou uživatelé Facebooku a pokud by Facebook ze dne na den přestal existovat, budeme mít samozřejmě problém, stejně jako třeba Zynga a další firmy s miliardovou tržní cenou. Chci tím ilustrovat, že v podnikání je normální být existenčně navázán na spoustu různých rizikových faktorů. A přesto se to vyplatí, protože za tu dobu, co to funguje, se ty rizika prostě zaplatí.
Data si nahrajete na svůj účet GDocs (108 Kč / rok = 20 GB), máte vše krásně zálohované, nemusíte se bát ztráty a sdílet můžete několika kliknutími s kýmkoliv. Internetová rádia typu last.fm, Grooveshark, di.fm by měla pro poslech bohatě stačit. A nikdo vám nebrání vlastnit externí disk nebo flashku. Bojíte se o některá svoje privátní data? Tak si je před uložením na cloud zašifrujete!
V normálním podnikání to normální není. Já osobně dokumentaci svých vynálezů na žádný cloud nikdy nedám, počítač, na kterém ji zpracovávám, je izolovaný od netu a veškeré archivní materiály mám pouze v papírové podobě, t. j. zpracuji, vytisknu a vymažu. Přihlášky nosím na UPV v papírovém provedení. Dostanu potvrzení z časovým razítkem a pokud dokumentaci ukradne někdo z elektronického archivu UPV, je to jejich problém. Pro mne je to, čemu se říká cloud, jasným příkladem vítězství marketingu nad zdravým rozumem, aneb někdo vymyslí nesmysl a protože se neumí živit normální prací, snaží se tento nesmysl vnutit široké veřejnosti. Bohužel pro tu veřejnost, šance, že uspěje, je poměrně vysoká; ale odjakživa platilo, že nejlépe se vydělává na blbosti okolí.
Přijít s podobnou radou ke mně, tak se vrátíte nejdřív za dva roky z banánem v zadku a botama od sněhu! A proč různá ,,lokální řešení" když stačí jedno kvalitnější a navíc s použitím freewaru? Jenže to bychom museli o problematice něco tvůrčím způsobem vědět a ne bezhlavě aplikovat pár nabiflovaných pouček.
s tím prvním souhlasím a je to dokonalé přirovnání o kterém by klienti union banky mohli vyprávět, nehledě na ty ostatní, kteří tento dojem vlastniství svých peněz mají i přes nabízené zúročení :), u toho druhého vycházíš z mylného předpokladu, že to je jediná další možnost
Jako obchodní model neustálýho vytahování peněz z kapsy uživatelů to není špatný. Cloud by jako myšlenka taky šel. Jen ta praxe... 1x jsem se rozhodl využít datový úložiště v cloudu a synchronizovat si tam zálohy mnou vytvořených dokumentů za poslední dobu. Dopadlo to tragicky, na docela použitelným ADSL, na kterým se dá bez problémů stahovat i volat, se kvůli rychlosti odchozího spojení nepodařilo synchronizovat dokumenty za poslední 2 měsíce ani za 2 dny. A to mluvím o office dokumentech, pro fotky, hudbu a video naprosto nemyslitelný, o mobilním spojení nebo připojení ze zahraničí nemluvě. Takže zpátky na zem, ať si to Google zkouší v Americe a rozvojový země nechá na pokoji.
Mě to naopak funkčně připadá dostatečně použitelné pro většinu laických uživatelů v mém okolí. A asi i jednodušší na ovládání, proto tomu naději na úspěch dávám.
Co je naopak mimo mísu je cena. Sorry, ale je to ořezaný notebook a displej jen 12", za to je 7K příliš.
Kdyby v tom paušálu cca 350,- měli i 3G připojení, tak by to smysl naopak dávalo.
Podívejte se na HTML / JavaScript, jaké aplikace se v něm dnes dají udělat. Před pár lety nepředstavitelné. A Flash jako jazyk (včetně vývojářských nástrojů, API, ...) je pořád ještě o krůček vepředu. Adobe ve Flashi vyvíjí například své nativní aplikace pro iOS, tak proč by se nemohl uplatnit i v ChromeOS?
K dalšímu bodu: Velikost pevného disku s tím nesouvisí, pořád bude platit, že čím víc, tím líp, protože ty aplikace samozřejmě v konečném důsledku budou nacachovány na tom lokálu, stejně jako data. Rozdíl je jen v jednodušší (automatizované) údržbě, ne v rozdělení práce mezi klienta a server. A sázka na webové technologie je od Googlu dobrý krok, protože je člověk bude právě mít i v práci a všude - prohlížeč Chrome nebude nic jiného než "virtualizovaný ChromeOS", který se propašuje třeba do Windows a budete se tam moct přihlásit ke svému účtu/prostředí.
Cloud = komunismus v IT. Teoreticky máte všechna svá data. Prakticky je mají všichni, kteří umí hackovat a po první poruše už je mají jen ti hackeři, protože ty taková kravina, jako uložení dat někam, kde nad nimi nemají přímou fyzickou kontrolu, nikdy ani nenapadne.
Dobrá aplikace se dá napsat i v assembleru. To ale neznamená, že assembler je příjemný či rychlý jazyk pro vývoj aplikací. Flash se v ChromeOS uplatnit určitě může, vývoj aplikací na objednávku se ale firmám, které si zvolí tuto možnost, může těžce prodražit. Navíc javascript&flash&posílání dat přes internet opravdu nejsou synonyma pro rychlost.
Co na to říct jiného než zopakovat, abyste na každém nechal porovnání nákladů a rizika, jestli ho spíš vypeče zlotřilý Bahaman nebo zlotřilý český ajťák. Naše firma je například závislá nejen na funkčnosti různých cloudů, ale i na funkčnosti Facebooku, protože provozujeme aplikace na něm. Tak to holt chodí, že podnikáte v nejistém křehkém světě plném rizika. Pokud bych se bál jakýchkoliv rizikových vazeb, tak bych si mohl leda otevřít hospodu na mýtince. :)
Souhlasím. Tak jak to bylo v článku odprezentováno je to od google doslova zvrhlost, kterou evidentně vyvíjeli s ohledem na své potřeby (inkasovat) a nikoliv na potřeby uživatelů. Na Google velice slabé. Působí to na mě dojmem, jako by si někdo v googlu nadělal do kalhot při pohledu na jablko.
Přesně tak, navíc to zbavuje uživatele nutnosti přemýšlení o tom, kdy kde jaká data potřebuje, a ručně je kopírovat. Otevírají se možnosti chytrému automatickému cachování, na základě predikování, kdy bude uživatel jaká data potřebovat. Mají-li dnes počítače člověku v něčem dalším pomoct, tak tohle bych viděl jako jasnou věc.
Samozřejmě, copak tohle já nevím? Systém opravdu odstiňuje uživatele od lokálního souborového systému a nutí ho "myslet cloudově" - pro jakákoliv svá data hned v počátku zvolím úložiště v cloudu. Ale to úložiště nemusí být u Googlu, ale u jakéhokoliv jiného provozovatele (kterým můžu být i já sám).
Takže vyrobíme počítač, eh vlastně pardon - podle reklamy Google to není počítač, ale "computer like object" (slyšel někdy někdo pitomější marketinkštinu, než tohle?) a uděláme ho absolutně závislý na internetu. A pak ho budeme pronajímat s datovým tarifem 100 MB/měsíc.....
Já vím, WiFi je dnes skoro všude, ale 100 MB je opravdu málo. To prodatuji jenom čtením článků z internetu na telefonu při ranních cestách do práce. Na práci přes den mi pak zbyde co? Určitě existují a budou existovat i jiné tarify, ale právě mobilní data budou podle mě největší překážkou.
Odpor k ukládání dat do cloudu podle mě časem opadne (dnes ho mám také), ale data u nás budou problém ještě dlouho. A 10 tisíc za hračku, která funguje jen někde a jen někdy je podle mě stále hodně.
Pořád Radku uvažuješ jen o sobě - "naduživateli". :) Je mnoho lidí (třeba moje máma :)), které s radostí koupím něco, co jí funkčnost omezí. Nechci, aby řešila dilema, kdy použít nativní aplikaci a kdy webovou, nechci, aby měla dvě sady ikon (na ploše a v browseru), nechci jí pořád defragmentovat, odvirovávat a přeinstalovávat programy...
Omezení možností volby není nikdy zajímavé, jen prostě omezující.
Na notebook laického uživatele instaluji Windows 7 či Ubuntu, v pozadí běží Windows Update či "apt-get update" a celé roky se o to nestarám. Uživatel (samozřejmě bez práv admina) dle své volby používá jak cloudové služby (Hotmail, SkyDrive, atd.), tak ale GB fotek ze zrcadlovky v RAW a video v MP4 z dovolené zpracovává lokálně (a na Flickr či Facebook přes ADSL s 512kbps nahraje až 800x600 vybrané zmenšeniny). Hry či výukové programy pro děti instaluje lokálně i hraje flashové "cloudové" blbinky, stejně tak větší dokumenty zpracovává v MS Word 2010, ale pokud chce, krátký text napíše v Google Doc.Používá lokálně připojenou tiskárnu a scanner v domácí Wifi síti, ale fotky do fotolabu posílá přes net. Pořád mluvím o laickém uživateli.
V případě ChromeOS uživatel tuto volbu nemá, data mu de-facto nepatří, jsou pouze online, musí je tam nuceně nějak dostat a jen tam je spravovat a zpracovávat v primitivním HTML prostředí.
Pokud je cena ChromeBooku s výrazně omezenými možnostmi stejná či vyšší jako cena notebooku / netbooku, který tato omezení nemá, jen ultra-fanatik si tuto možnost zvolí.
Mě přijde fajn a vážně uvažuji o tom, že si ho pořídím jako sekundární počítač. Není to pc na práci, ke které potřebujete specializované aplikace, na to budu mít primární počítač. Tohle je věc, kterou si hodím do batohu kdykoli někam půjdu a budu tušit že ho budu potřebovat, pokud půjdu na přednášku do školy, sednout si do kavárny, atd. Všechny běžné věci na něm v pohodě uděláte. testoval jsem cloudové aplikace a co se týče úpravy textů, tabulek, prezentací, etc. jsou tam naprosto dostačující aplikace. Pokud jde o úpravu fotek a práci s grafikou, testoval jsem taky několik aplikací a některé mají víc funkcí než běžný člověk potřebuje a jsou dostatečně svižné na pohodovou práci. Dokonce jsem narazil i na takovou která umí otvírat psd formáty. Všechny tyhle aplikace jsou navíc zadarmo a i když jejich lepší bratříčky pod windows by jste našli, pravděpodobně budou placení.
Pokud jde o hudbu a video, to už dnes pouštím jedině online, proč toho mít plný disk? Většina známých na filmy a seriály kouká přes online služby ze stejného důvodu a prostě proto, že zaplatí nějaký měsíční paušál a můžou koukat jak se jim zachce. Stejně tak fotky dnes už většina lidí hodí rovnou na rajče, facebook, nebo něco podobného prostě proto, aby se k nim dostali všichni, kteří s nimi mají něco společného a pokud mají nějaké jen pro svou potřebu, nastaví jako privátní a je hotovo.
Hlavní výhodu chromebooku jako sekundárního zařízení vidím v tom, že nemusím řešit žádné přenášení souborů a synchronizace mezi ním a primárním počítačem. Nosím sebou chromebook, dělám na něm co potřebuji a když přijdu k primárnímu pc, prostě ho zapnu, otevřu chrom a mám tam všechno.
Jako firemní zařízení má imho taky dobrou perspektivu, protože velké části zaměstnanců bohatě stačí to co umí a pokud jde o specializované aplikace, bude to pravděpodobně fungovat tak, že se budou virtualizovat po firemní síti, takže si je otevřete přímo v chromu a pracovat budou se soubory uloženými na firemních discích. Ideální řešení, zaměstnanec se nemusí o nic starat, má stroj který funguje a nemusí každou hodinu volat ITka s tím že mu něco nejde. IT oddělení pak vyřeší to že to po firemní síti bude krásně a bez problémů běhat.
A pokud jde o to 3G připojení a 100mb fup, tak se mrkněte tady co vlastně google nabízí:
Jak se to v tomto ohledu bude lišit třeba od Windows s prohlížečem Chrome? Mám podezírat Google, že mě bude šmírovat víc než v obyčejném Chromu? Bude mě šmírovat víc než s Androidem? Bude šmírovat i data, která provozuji v cloudových aplikacích třetích stran (třeba na svém vlastním serveru)? Nějak jsem nepochopil, proč se o velkém bratrovi a vůbec o "cloudovém systému" mluví teprve u ChromeOS. Já tam oproti třeba Androidu vidím rozdíl pouze v tom, že jako aplikační platforma se nepoužívá Java, ale webové technologie (HTML, Flash)...
Hlavně za 10t Kč si člověk koupí hračku, co má lepší parametry, lokální 320GB HDD jako úložiště, vydrží déle na baterie (10 hodin), dá se na ní instalovat libovolný OS (Windows 7, Linux, atd.) a na cloud se samozřejmě připojí taky, když je potřeba. Kupující musí být hodně zfanatizovaný, aby si koupil ChromeBook, který drasticky omezí jeho výběr a možnosti.
Jistě, třeba i GMailu se nedávno podařilo ztratit maily nějakému promile uživatelů. A na opačnou misku vah dejte sumu ztracených mailů v lokálním Outlooku na zničených discích domácích uživatelů za celou historii. Podívejte se, já vás nepřesvědčuju, ať si každý porovná náklady a přínos sám nebo ať vyjde ze zkušenosti - mě k tomu stačí třeba jen jediná zkušenost s firmou mého kamaráda, kterému jsem poradil přechod z různých lokálních řešení na Google apps. Minimální investice a ušetřený čas za několik let takový, že vydělané peníze mu vynahradí případné budoucí problémy s Googlem.