Hlavní navigace

Chromecast získá nové funkce, ale také rivala s platformou Fi­refox OS

27. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Chromecast se naučí novým funkcím, díky nimž z televizoru vytvoří druhý displej pro mobil či tablet, případně obrovský fotorámeček. Roste mu však nová „svobodná“ konkurence.

Čekalo se, jestli na konferenci Google I/O nebude představen hardwarově vylepšený Chromecast. Spekulovalo se třeba o podpoře rychlejších lokálních WiFi sítí běžících v pásmu 5 GHz, ke kterým otevírá cestu standard IEEE 802.11n z roku 2009 a návrh standardu IEEE 802.11ac. Google však oznámil „jen“ softwarové úpravy.

Nově má například Chromecast spolupracovat se zařízeními, která nejsou v téže lokální síti. Chromecast k párování s mobilním zařízením bude využívat ultrazvuk vysílaný z reproduktorů televizoru a zachytávaný mikrofonem mobilu či tabletu (přesné hardwarové požadavky zatím nejsou známé).

Google tvrdí, že nepůjde o potenciální hrozbu, protože prý jako přirozený firewall mají zafungovat zdi bytu. Naopak má jít o bezpečnostní vylepšení, protože spojení přes internet a ultrazvukové párování bude určené hlavně pro dočasné přístupy k zařízení pro návštěvy, aniž by je hostitel musel vpouštět do své sítě.

Klíčovou novinkou by měla být podpora zrcadlení displeje mobilního zařízení se systémem Android na televizní obrazovce. Tuto funkci již dnes díky technologii Miracast nabízejí zařízení, která podporují aplikaci EZCast. Jde například o Tronsmart T1000 či Measy A2W, ale problémem pro hry či videa je zpožďování obrazu.

Další novinka? Možnost volby toho, co Chromecast bude zobrazovat na televizoru, když zrovna není využíván. Zatím jde o působivé obrázky z internetu. V budoucnu je bude moci nahradit agregované zpravodajství nebo třeba fotografie uživatelů, takže by Chromecast použil televizor jako velký digitální fotorámeček.

Naopak o podpoře technologie DLNA pro streamování obsahu z lokální sítě, kterou Google v minulosti přislíbil, nepadlo ani slovo. Je to ale poměrně logické, protože Google má zájem v první řadě prodávat a půjčovat filmy přes Google Play. S podporou DLNA by se kromě domácích videí „svezly“ i tzv. pirátské kopie filmů.

Google si zájem o Chromecast pochvaluje, ale prodejnost je nadále střeženým tajemstvím. Google pouze konstatoval, že byly prodány již miliony kusů. Řeč nepřišla ani na rozšíření prodeje, takže stále není jisté, jestli letos skutečně oficiální prodej bude zahájen také v České republice, když zde Google Play již nabízí hudbufilmy.

Firefox OS bude pohánět otevřenou alternativu

Platforma Firefox OS si najde uplatnění v zařízení pracovně nazvaném Netcast, které má být „svobodnou“ alternativou za Chromecast z dílny společnosti Google.

Některá média informovala, že Netcast vyvíjí sama Mozilla, která stojí za platformou Firefox OS. Mozilla to však dementovala, ale projektu vyjádřila sympatie.

MMF24

Google čelí kritice, že se Chromecast dostatečně neotevřel vývojářům třetích stran. Software Development Kit (SDK) vydal sice letos na jaře, ale pouze pro vývojáře mobilních aplikací. V rámci osobních počítačů Chromecast podporuje výhradně webové aplikace vyvinuté pro prohlížeč Google Chrome a jeho klony.

Kritici tvrdí, že Google se při protežování svého webového prohlížeče chová ještě agresivněji než Microsoft na přelomu století. Netcast má být vývojářům třetích stran plně otevřen, takže žádný prohlížeč nebude mít na „promítání obsahu“ exkluzivitu. Bude přitom kompatibilní i s mobilními aplikacemi, které nyní podporují Chromecast.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).