Hlavní navigace

Chtěli byste Internet po kabelové televizi? Ale prosím...

15. 10. 1999
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Alternativní možnosti přístupu k Internetu, ať už jde o bezdráty nebo elektrickou síť, jsou poslední dobou velmi populární. Dlouho očekávanou novinkou je v tomto směru včera oznámené připojení k Internetu po kabelové televizi firmy DattelKabel. Služba je slibná, cenově víceméně odpovídá levnějším bezdrátům.

DattelKabel provozuje kabelovou televizi v Praze a je společným podnikem holandské společnosti Nuon (která drží většinový podíl) a firmy Dattel, která působí jako alternativní telefonní operátor v částech Prahy 1 a 2, a většinový podíl v ní má společnost GTS. Zdaleka se však nedá říci, že by kabelová síť DattelKabelu pokrývala celou Prahu, její služby může využít řádově 30 procent obyvatel Prahy zvláště v hustě obydlených obydlených, jako jsou Butovice nebo části Prahy 4.

O možnostech přístupu do Internetu prostřednictvím kabelové televize se hovoří už delší dobu, DattelKabel je však – pokud se nemýlím – první u nás, kdo dokázal přejít od slov k činům. Připojení k Internetu nabízí pod názvem Mistral ve spolupráci s několika partnery. Technologii dodala kanadská firma NetGame, připojení poskytuje GTS, resp. GTS INEC. V uplynulých měsících probíhal testovací provoz ve dvou lokalitách, který byl ukončen k 1.10. DattelKabel je připojen do Internetu 10 Mb/s ethernetem a podle informací z GTS činil provoz na této lince po dobu testovacího provozu kolem 3 Mb/s, což je poměrně dost. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet po zahájení zpoplatňování této služby, podle mého názoru půjde provoz prudce dolů. GTS i DattelKabel však ujišťují, že s kapacitou by neměl být nejmenší problém.

Pokud jde o rychlost, garantuje nyní DattelKabel minimálně 64 kb/s, realita je však podle lidí, kteří si již tuto službu vyzkoušeli v pilotním provozu, výše. Tomu odpovídají i plány DattelKabelu, který by rád do konce tohoto měsíce zvýšil garantovanou rychlost na 256 kb/s, což je poměrně slušné číslo. Dá se však říci, že v současné době rychlost připojení zhruba odpovídá různým nabídkám bezdrátového připojení.

O to zajímavější je srovnání ceny, ke kterému se konečně dostávám. DattelKabel svou službu postavil na počítání objemu dat, což má svoji logiku – princip této služby mu ani dost dobře neumožňuje účtovat podle délky připojení. Paušální poplatek v čiré podobě se neplatí, ale pokud si nekoupíte kabelový modem, musíte ho buď měsíčně splácet (a po roce či dvou bude váš), nebo platit 179 korun za jeho pronájem. Podobný režim platí u aktivačního poplatku – pokud nechcete hned zaplatit za zřízení služby 1.999 korun, můžete si tento poplatek rozložit na dobu jednoho roku a platit 199 korun měsíčně. Určitý „kvazipaušál“ ve výši řádově 378 korun za měsíc pak stejně platíte.

Zajímavé je, že se u Mistralu neplatí konstantní cena za jeden megabajt přenesených dat. V nižších objemech je totiž cena vyšší a čím více se přenáší, tím to vyjde levněji. Cena při připojení jednoho počítače je zachycena v následující tabulce:

Objem dat Cena s DPH
0–20 MB 9,90 Kč
21–100 MB 5,80 Kč
101–500 MB 4,00 Kč
501–2000 MB 3,70 Kč
nad 2000 MB 3,40 Kč

Výpočet je přitom kumulativní, což je dobře vidět z uváděného příkladu. Zákazník, který v jednom měsíci odebere 160 MB dat zaplatí: 20×9,90 (1. pásmo) + 80×5,80 (2. pásmo) + 60×4,00 (3. pásmo) = 898,80 Kč. K tomu výše zmíněných 378 korun kvazipaušálu a jsme na 1274,80 Kč.

Zvýhodněný režim platí pro studenty, pro které platí zvláštní nejnižší pásmo 0–100 MB, v rámci něhož již stojí jeden MB 4 koruny, takže se vyhnout poměrně vysokým poplatkům u nejnižších objemů.

Jiný režim platí při připojení lokální sítě. Přestože je totiž připojení zpoplatňováno podle objemu přenesených dat a mělo by tedy být úplně jedno, zda připojujete jeden počítač či celou síť, DattelKabel chce za stejný objem přenesených dat při připojení LAN citelně vyšší poplatky. Důvodem je podle představitelů DattelKabelu jiné technické zařízení při tomto připojení (místo běžného kabelového modemu se dává zařízení s integrovaným směrovačem), ale i v tom případě chápu jen vyšší poplatky za pronájem a možná za aktivaci, ale nikoliv za vlastní připojení, což je podle mého názoru nesmyslné.

Na podrobnou analýzu není čas, pokusíme se ji připravit po neděli. Z nabídky však už na první pohled vyplývá, že se nehodí pro uživatele, kteří využívají Internet relativně málo. Zajímavá je až pro střední zákazníky, kteří jsou o něco náročnější a poutavá pro ně může být především vyšší rychlost při tomto připojení. Z hlediska chování pak může Mistral oslovit především ty, kteří Internet užívají extenzivně, tedy například hledají informace, čtou články a podobně, což znamená, že přenesou relativně málo dat a jsou dlouze připojeni. Naopak zaryté stahovače softwaru a obrázků by patrně přišel draho.

CIF - osobnosti

Mistral skrývá i určitý příslib do budoucna. GTS, který drží prostřednictvím Dattelu v DattelKabelu podíl, se netají svýmo ambicemi působit na trhu hlasových služeb. Ostatně to již na našem trhu nějakou dobu činí, byť zatím jen neveřejně a zejména u velkých firem, kterým připojuje pobočkové ústředny do své sítě a umožňuje jim tak levnější zahraniční telefonní provoz. Šéf této firmy Ivan Laška, který byl na tiskové konferenci přítomen, nám potvrdil, že zvažují možnost nabídnout IP telefonii s využitím rozvodů kabelové televize ještě před rokem 2001. Vzhledem k počtu domácností, které kabelovou televizi mají zavedenou, je to jistě velmi zajímavá možnost.

Marek Antoš

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).