Hlavní navigace

Chybí sankce pro ty, kdo odmítnou upravit STA

31. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Logo satelitní digitální platformy DVB-S Autor: 115393
31. 3. 2009

Šéf ČTÚ Pavel Dvořák dnes znovu upozornil na problém pro běžného diváka nevýhodné legislativy, která se týká provozu společných televizních antén. Zákon totiž nestanovuje, jakým způsobem má majitel nebo pronajímatel zajistit televizní signál a nehrozí ani sankce pro ty, kdo odmítnou upravit společnou anténu pro své nájemníky a neumožní jim neplacený terestrický, nebo jiný příjem televize.

PŘEČTĚTE SI: Někteří správci považují rekonstrukci STA za nepotřebnou investici

KL24

Pokud má divák problém s tím, že nemůže přijímat televizi cestou, kterou by chtěl (STA, individuální satelit, kabelovka), může se obrátit na správní orgán, kterým je v tomto případě příslušný stavební úřad. Legislativa mu ale nedává mnoho možností, jak v případném sporu dosáhnout nápravy. „Správní orgán jsou stavební úřady, které si vyžádají stanovisko ČTÚ, jenže je minimální šance, že padne nějaká sankce. Když je v domě například kabelová televize, která je placená, a je to jediný způsob příjmu televize, tak ty podmínky legislativně vyhovují, i když část diváků by určitě chtěla mít víc možností. Je to v zákoně stanoveno velmi volně a zatím nebyla navržena změna v tomto směru,“ řekl Pavel Dvořák.

Podle něj není problémem jen to, že někteří správci domů odmítnou upravit STA pro digitální příjem. Nepříjemný je i fakt, že někteří pronajimatelé odmítnou udělit souhlas na zřízení satelitního příjmu a umístění paraboly. Některé města investují do modernizace kabelové televize, protože nechtějí na domech satelity, a divák tak přichází o možnost volby příjmu televize. Jinde zase investují do modernizace STA, jenže neupravují je pro všechny multiplexy. „Když už se to dělá, tak proč ne pro všechny multiplexy?“ ptá se Dvořák.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).