Hlavní navigace

Názory k článku Chystá se na CZ.NIC trestní oznámení?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 11. 1999 9:45

  Pernik (neregistrovaný)
  Tak jsem takovych nekolik e-mailu take dostal a pekne mne to zvedlo ze zidle. V zadnem pripade takovou platbu nemohu zrealizovat na zaklade nejakeho e-mailu. I kdyz ji uznavam a zaplatit bych ji chtel. Copak je e-mail nejaky danovy doklad? Kde mam jistotu, ze obdrzim zpetne fa.

  Pochopil bych, kdyby si NIC overil kontakt, kam poslat fa, e-mailem a pote na overenou adresu poslal proforma fa. Pokud bych ji nezaplatil - at mne tedy zrusi. Ale opet po varovani - v udaji o domene je kontakt telefonni, fax, adresa, e-mail. A ne jednoho cloveka - od ceho je tech-c, bill-c, admin-c

 • 1. 11. 1999 9:48

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Ona je vůbec velká otázka, na základě čeho vlastně vůbec CZ.NIC z.s.p.o. vybírá poplatky - podle tabulky na IANA je pověřeným správcem ccTLD CZ právně neexistující "CZ-NIC EUnet Czechia". Jak je to delegací domén nejvyšší úrovně si můžete v angličtině přečíst v dokumentu ICP-1 na IANA. a podle
  f) Revocation of TLD Delegation. In cases where there is misconduct, or violation of the policies set forth in this document and RFC 1591, or persistent, recurring problems with the proper operation of a domain, the IANA reserves the right to revoke and to redelegate a Top Level Domain to another manager.
  si v případě problémů IANA vyhrazuje právo změnit správce domény nejvyšší úrovně.

  Popravdě řečeno, doufám, že se jedná jen o mimořádnou neschopnost CZ.NICu a ne o úmysl, takže je ještě šance, že to dají do pořádku. Když se bavím s jednotlivými lidmi odpovědnými za registrace a správu TLD, všichni mají rozumné názory. Ale výsledek v praxi je katastrofální.
 • 1. 11. 1999 10:01

  Tomas Kukacka (neregistrovaný)
  Jsem rád, že tento článek vyšel. Jsem rád proto, že někdo dokázal formulovat to, k čemu já nenašel čas a přiznám se, ani chuť. Způsob, jakým se CZ.NIC v tandemu s EuNETem zhostil svého úkolu je kouzelně český. Vyhrožováním nutit účetní firem k tomu, aby jednali protizákonně a vystavili se možnosti, že naletí na nějaký podvod.

  Budiž, je to způsob tohoto výše zmíněného tandemu. Jenomže ten si neuvědomuje (nebo je mu to spíš jedno), že svým postupem škodí i jiným. V tomto roce jsem měl tu čest pro své zákazníky zřídit asi pět domén. Těmto zákazníkům pak přišel onen obskurní mail bez IČO, DIČ, kontaktního telefonu (ani PO BOX), který jim vyhrožoval, že pokud nepřistoupí na tato pravidla hry a nepošlou příslušný obnos na jakési konto, bude jim zrušena doména. Samozřejmě, tito zákazníci si tuhle "službu" spojili se mnou, a žádali po mně zjednání nápravy. Kdo si svých klientů opravdu váží a komu jde o své dobré jméno ví, jak je nepříjemné žehlit šlendriján někoho jiného (nehledě na čas a výlohy s tím spojené). Proto bych chtěl touto cestou poděkovat svým zákazníkům za pochopení, dále bych rád poděkoval za ochotu týmu okolo serverů Czechia, kteří mi pomohli v mnoha případech s řešením vzniklých potíží v době, kdy to vzal CZ.NIC "do ruky". Dále chci poděkovat českým podvodníkům, že této situace nevyužili (nebo o nich nevím), ač si o to vyloženě říkala.

  Mimochodem - CZ.NIC z.s.p.o. není po právní stránce žádný subjekt, takže se jedná vlastně o NIC. Proto z mého pohledu padá vina na EuNET, který je výkonným subjektem a měl by proto dohlížet a zodpovídat za průběh celé akce. Již od dob, kdy jsem EuNET využíval jako providera však vím, že tato firma se umí sice tvářit jako velký machr, ale služby tomu jaksi neodpovídají.

  Jak je vidět, i do vod Internetu konečně dorazilo to naše české: Plať a jenom za to proboha nechtěj "Službu" (to velké s je tam schválně).

  Až bude příště EuNET (nebo jím pověřená osoba) rozesílat výzvy k platbě, bylo by fajn na konec mailu uvést větu: PŘI PLACENÍ SE USMÍVEJTE.

 • 1. 11. 1999 10:39

  Marek Antoš (neregistrovaný)
  Není pravdou, že by CZ.NIC, z.s.p.o., nebyl po právní stránce žádným subjektem. Jde o samostatnou právnickou osobu, která je zapsána v příslušném rejstříku (nikoliv obchodním, tam se tato sdružení nezapisují) a disponuje plnou vlastní právní subjektivitou. Pro další informace o CZ.NICu doporučuji použít "Automatizovaný registr ekonomických subjektů" na webu Ministerstva financí.
 • 1. 11. 1999 12:03

  Martin Och (neregistrovaný)
  Jo, dobra rada nad zlato. Jen skoda, ze uvedeny rejstrik, je z 99% OUT OF SERVICE. Jinymi slovy vypisuje takove hlasky, jako ye se nelze spojit s databazi a tak...

  Bye

 • 1. 11. 1999 14:06

  Tomas Kukacka (neregistrovaný)
  Byl bych samozřejmě velkým ignorantem, kdybych tvrdil, že CZ-NIC neexistuje. Myslel jsem to ovšem jinak. Myslel jsem to tak, že zkratka z.s.p.o jako subjekt v našich zákonech neexistuje (nyní cituji lidi, kteří jsou v obchodním právu zběhlejší než já - já nejsem) a jednak výkon správy CZ-NIC delegoval na EuNET, tudíž i zodpovědnost za průběh. Když se potom po několika telefonátech u EuNETu dozvím, že rozesílání mailů bylo EuNETem delegováno na jakousi třetí osobu, už mi pomalu začíná být fuk kdo je na vině, stejně, jako je EuNETu jedno, jaké zvolenou formou působí problémy lidem, kteří nemají chuť přicházet o klienty vinou cizího amatérizmu. Osobně je mi jedno, kdo bude fakticky doménu spravovat, zda EuNET, nebo někdo jiný, ale měl by to dělat někdo, kdo na to kapacitně má, aby mohl odvést dobrou práci. Mimochodem, když tak pročítám i ostatní příspěvky, mám neodbytný pocit, že i po několika měsících v téhle věci panuje docela slušná neinformovanost. Kdo za to může?
 • 1. 11. 1999 23:48

  Marek Antoš (neregistrovaný)
  Máte pravdu s výjimkou toho z.s.p.o. Tento subjekt naše zákony upravují, konrétně občanský zákoník v paragrafech 20f až 20j. Nejasnosti kolem této formy vyplývají zřejmě z toho, že se zásadně nezapisuje do obchodního rejstříku (kde proto není k nalezení, což si mnozí vykládají tak, že neexistuje). Ve skutečnosti existuje zvláštní registr sdružení, který vede každý okresní (resp. obvodní) úřad.
 • 1. 11. 1999 10:39

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Souhlasím s tím, že by si žádná firma neměla dovolit ke svým zákazníkům podobné chování. Je úplně zbytečné naštvat spoustu lidí okolo sebe.
  Ale CZ.NIC z.s.p.o skutečně existuje, založen 27.5.1998 (ARES) a od 1.7.1999 registován jako plátce DPH
 • 1. 11. 1999 10:41

  Michael Glöckner (neregistrovaný)
  Mame registrovano ca. 80 domen. Jako fakturacni kontakt je uvedena nase spolecnost. NIC-CZ divoce rozesila maily na obnovu domen. Nam, jako ISP zajistujici servis podobne jako pro pana Odehnala to udelal INEC, zasila NIC-CZ vyzvy k zaplaceni. Tentyz mail pak odesle take majitelum domeny (tedy zakaznikum, jako je pan Odehnal). Tak se muze stat, ze zaplati jak zakaznik, tak my, my to pochopitelne vyuctujeme zakaznikovi (viz pripad Odehnal-INEC) a zakaznik zaplati dvakrat.... Nezbyde mi ted nic jineho, nez vsechny zakazniky obvolat a zeptat se jich, zda-li vyzvu od NIC-CZ reagovali platbou a pak pripad od pripadu resit.....

  Rad se pripojim trestnimu oznameni vuci NIC-CZ.

  A finance: Naklady na domeny - treba nyni nejakych 50.000,- Pravnik - treba pro zacatek 20.000,- a vysledek? EUNET urcite nepripusti prohru tolika soudnich sporu.... a nejak se to ...."vysvetli". Takze bud penize zmizi... anebo uveruju EUNET... S tim bychom meli neco udelat - a rychle.

  Dekuji panu Odehnalovi za jeho promptni reakci a rad udelam vse pro to, aby se tu neco stalo...

  UZIVATELE VSECH DOMEN - SPOJTE SE !!!

 • 1. 11. 1999 11:13

  Pavel Odehnal (neregistrovaný)
  Vase posledni veta mne skutecne potesila, protoze presne odpovida mym nazorum. A myslim, ze od doby co jsem napsal clanek jsem opet ponekud postoupil v uvahach, jak celou situaci resit. Je to vse shrnuto ve Vasi vete - "Uzivatele vsech domen - spojte se". Navrhuji - zalozit zajmove sdruzeni fyzickych osob, do ktereho budou moci vstoupit vsichni uzivatele ceskeho Internetu a koneckoncu nejen oni. OSOBY, nikoli FIRMY. Pokud pocitam nekolik set korun clenskeho poplatku, byli bychom schopni vytvorit subjekt silny nejen svou velikosti, ale i financne. A odtud.... odtud uz vede nejen cesta k prevzeti spravy ceske domeny pod kontrolou UZIVATELU nikoli provideru, ale mozna i k relizaci skutecne NEUTRALNIHO peeringoveho uzlu atd. Je treba aby si lide uvedomili, ze situace, kdy o jejich praci na Internetu rozhoduji PROVIDERI je pouze dusledkem toho, ze nejsou schopni se zorganizovat. Ptam se tedy na nazor vsech - zalozit samostatny pravni subjekt, ktery bude schopen vyjednavat a vyvinout dostatecne silny tlak na providery, CZ.NIC a treba take na podvodniky, kteri se tvari jako "virtualni obchodni domy"?
 • 1. 11. 1999 14:54

  Zbynek Pospichal (neregistrovaný)
  Platime si za pecovatelsky stat. Platime jej nadmiru dobre. Za ty penize by se mel snazit on. Kdyz se nesnazi - jak chcete realizovat to, o cem tu pisete? Sdruzeni uzivatelu je napad sice dobry, ale s nejakou svornosti a jednotou nepocitejte. Dopadne to stejne jako zcela zbytecne APO a dalsi pokusy. Jasne ze je prusvih, ze rozhoduji provideri. A jiste ze je prusvih, ze CZ-NIC je neovladatelny a dela si, co chce. Ale bohuzel neni cesty, jak na ne tlacit odspodu. Je jen jedna moznost - byt lepsi. A to v tomhle pripade mozne bohuzel diky IANA a dalsim neni.
 • 1. 11. 1999 15:28

  Petr Soucek (neregistrovaný)
  Konkurence mozna je, ale musel by ji nekdo (=CZ.NIC/EUnet) chtit.

  V CCTLD News Memo #1 se pise:
  "In Great Britian (.UK) a system of "shared registration" has been developed (see http://www.nic.uk). This is a very interesting approach to allowing competition in the registration process and one that is likley to be adopted in other countries. The IANA encouragws country code managers to look into forming a management consortium including the interested parties and adopting a shared registry operation."

  Strucne - ve Velke Britanii zavedli "sdilene registrovani", ktere umoznuje konkurenci mezi jednotlivymi registratory. IANA vyzyva i ostatni registratiry, aby presli k podobnemu systemu.
  Nevim, jak to presne funguje, nemam ted cas to studovat.

 • 2. 11. 1999 11:25

  Pavel Odehnal (neregistrovaný)
  Mozna jsem vsechno, jen ne naivni, to mi muzete verit. Nerekl jsem prece nic o tom, ze pocitam se svornosti, jednotou a automatickou podporou uzivatelu ceskeho Internetu, minimalne vetsiny uzivatelu. Souhlasim s tim, ze platime stat a to velmi stedre a myslim, ze s tim bude souhlasit kdokoli, kdo se kdy pokousel delat neco vic, nez pracovat svych osm a pul hodiny a pak se posadit s lahvi piva k televizi. Prestoze nejsem naivni, stale jeste si myslim, ze cesky uzivatel je schopen pochopit situaci alespon v hrubych rysech a dat si souvislosti dohromady, poznat co je dobre a co nikoli. Mam za to, ze jedine, co mu chybi je dostatek informaci a pocatecni impuls. Jiste si vzpominate na historii ceskeho Internetu, od jeho pocatku az do dnes, od dob, kdy nam nekolik malo existujicich provideru diktovalo ceny za pripojeni, blizici se rozpoctu NASA, na dobu, kdy VOL vstoupil na trh s dialupy, kde dle tvrzeni nekterych zastupcu ostatnich provideru "neeticky znicil trh" svymi nizkymi cenami (ja to povazuji za normalni vyvoj nabidky a poptavky, za ktery mohu jen dekovat). Vzpomente si na celou akci zamerenou proti Telecomu, na desetitisice podpisu, zadajicich zmenu pristupu k telefonnim poplatkum za Internet. Ovsem, vzpomente si take na konec cele akce, kdy provideri zastavili svoji podporu v okamziku, kdy dosahli SVYCH cilu, nikoli cilu UZIVATELU. Myslim, ze prave v archivech Lupy by bylo mozne najit radu clanku na toto tema. Vzpomente si take na chaos kolem peeringu, kdy propojeni jednotlivych siti bylo realizovano v podstate az pote, co provideri pochopili nesmyslnost vytezovani svych mezinarodnich spojeni, nikoli proto, aby urychlili pristup uzivatelu. Dnes jsme v situaci, kdy s nami "mlati o zem" samozvana organizace, opet formovana access providery, kteri stanovili takove podminky vstupu novych clenu, ze prakticky diskvalifikovali content providery, nemluve o dalsich moznych zajemcich. Velmi podstatna sitova sluzba - vedeni domen je opet pod kontrolou nekolika malo subjektu, o jejichz zajmech nemusime pochybovat. Logicky - opet dle trznich zakonu - je jejich zakladnim zajmem vlastni profit, na koncove uzivatele - zakazniky bude bran ohled pouze do te miry, pokud nebude kolidovat se zajmy provozovatelu. To je myslim jasne a mam za to, ze ceska spolecnost obecne dojde k jakemukoli zlepseni az v okamziku, kdy si zacne uvedomovat, ze nic nedostane zadarmo, bez vlastniho pricineni. Zde je i klic naseho problemu. Muzeme pouze platit pozadovane poplatky za podminek, ktere jsou nam diktovany a zit v relativnim pohodli, nebo neco udelat pro zmenu, byt by to stalo urcitou praci, neco penez a prijeti jakesi miry spoluzodpovednosti. Mym cilem neni bojovat proti vetrnym mlynum, ale pokusit se vysvetlit rade lidi, ze smireni se se spatnym stavem znamena pouze smerovani k jeste horsim potizim v budoucnosti. To plati v politice, spolecnosti, i na Internetu. Desitky let jsme byli vychovavani k tomu, abychom poslouchali vse, co se k nam dostane "shora", bez pokusu cokoli zmenit. Nemyslim si, ze nase situace je tak zoufala, jak rikate - jde jen o kvantitu osob, ktera bude urcovat silu, jakou muzeme zadat zmenu a o kvalitu, ktera by mela urcit "ostrost" nasich argumentu. Chci se pokusit uzivatelum vysvetlit, ze neni mozne spolehat se na to, ze nase zajmy uchrani nas "dodavatel" pripojeni. Musime za ne bojovat sami. Vsichni, nebo alespon co nejvice z nas, komu dany stav nevyhovuje. Myslim, ze ani IANA nechce na casti site desitky tisic nespokojenych a predevsim - svoji nespokojenost vyjadrujicich uzivatelu. Proto citim realnost zmeny. Navrhem zalozeni sdruzeni uzivatelu, pristupneho a dostupneho vsem sleduji jednoznacny cil - vytvorit subjekt, kde kazdy bude muset prijmout cast sve zodpovednosti za Internet. Subjekt, ktery muze pozdeji napriklad chranit zakazniky pred nesolidnimi online obchodniky. Vim o cem mluvim, jeden takovy pripad dnes resim a nejde o pripad v zahranici. Jestlize nebude uzivatel nebude ochotny se postarat o sve zajmy, myslim, ze pozdeji nebude mit pravo stezovat si.
 • 7. 11. 1999 3:37

  Milan Marek (neregistrovaný)
  Vazeny pane kolego,

  je zde take ASOCIACE POSKYTOVALELU OBSAHU INTERNETU, nebo tak nejak. Zkuste je oslovit. I jim by teoreticky melo snad jit o solidni provoz na SITI. Pokud se v nich pletu a me doporuceni je slepou ulickou, prominte.

 • 14. 11. 1999 22:21

  ing. Michael Schmidt (neregistrovaný)
  Patříme do skupiny stejně postižených. Založení nového subjektu je velmi dobrá myšlenka, na které mohou všichni uživalé domény CZ jen vydělat. Myslím, že již pouhá existence nového silného subjektu a hrozba, že NIC s EUneten mohou přijít o správu domény, by mohla výrazně omezit jejich monopolní aroganci. JEDNOZNAČNĚ PODPORUJEME !!!
 • 1. 11. 1999 10:52

  Lukas Kahle (neregistrovaný)
  Kauza vznikajici kolem nic.CZ a plateb za udrzovani domen je dost absurdni.

  Asi pred mesicem mi dosel mail na adresu, kterou jiz temer nepouzivam, ale je uvedena jako kontaktni v admin-c. V tomto mailu me spolecnost cz-nic vyzivala, abych opravil pripadne nepresnosti v kontaktnich udajich. Na tuto zpravu jsem nereagoval, neb byly vsechny udaje v poradku. Asi pred dvema tydny mi dosel dalsi mail od vyse jmenovane spolecnosti, ktery zadal uhrazeni poplatku na zaklade smlouvy, ktera se na me vstahuje (ac jsem ji do te doby ani nevidel). Pokud pri nezaplatim bude domena zrusena.

  Zjimalo by me, co se stane lidem, kteri nemaji mailovou adresu uvedenou v admin-c funkcni? Prestane jim domena jednoho dne proste fungovat? Co se stane tem, kteri odmitaji zaplatit z duvodu bezprecedentne drzeho zpusobu, jakym fy. cz-nic penize vymaha? A nakonec - jak to bude dal - jak se bude chovat organizace, ktera je pro vsechny majitele domen autoritou, ktera primarne hrozi zrusenim jejich domen?

  Myslim ze neni spravne pristupovat na tento zpusob hry, protze se to muze v budoucnu ukazat, jako velmi nebezpecne reseni.

  Lukas Kahle

 • 1. 11. 1999 11:08

  SEVEN CZ, s.r.o. (neregistrovaný)
  Je naprosto jasne, ze soucasne rozeslani vyzvy k platbe jak nam (web-hosting providerovi), tak i zakaznikum, ma za konecny dusledek zmatek. V praxi uz ted mam pripady, kdy je z jednani zakazniku citit, ze si mysli "ten provider v tom ma ale chaos...". Oni samozrejme nejsou povinni se v tom technicky vyznat, a ja jim v tom rad pomuzu, ale... situace je vpravde katastrofalni... Skutecne neni problem zaplatit stejnou domenu dvakrat jenom diky tomu, ze CZ.NIC se neobtezuje s overovanim kontaktu, nemluve o vyzadovane platbe bez jakehokoliv dokladu.

  Se zverejnenym clankem 100% souhlasime jako kazda rozumna web-hosting firma.

  Jsem pro podani spolecneho trestniho oznameni.

  --

  S pozdravem

  Jaromir LORENC, jednatel spolecnosti SEVEN CZ, s.r.o.

 • 1. 11. 1999 11:21

  Petr Adámek (neregistrovaný)
  Zajímalo by mne, jak je to vlastně s CZ.NIC. Kdo jsou jeho členové ? Na základě čeho je pověřena správou TLD cz ? Není někomu zodpovědná za svoji činnost (tomu, kdo ji touto správou pověřil) ?

  K trestnímu oznámení se pochopitelně přidám. Mám zaplatit poplatek "za celý rok 1999" za doménu, která je v provozu od 25.8.1999.

 • 1. 11. 1999 11:33

  Radek Havelka (neregistrovaný)
  Vse bylo, jak zda se, receno. My mame "na triku" cca 150 domen, a mame stejne velke problemy jake popisujete. Zrovna ted se hadame o 3 domenach, ktere byli placeny ve stejny cas na stejnem miste, ale "zaplacena" byla jen jedna, a ostatni "jsme nezaplatili", urcite za to muzou problemy se "slozenkami typu A", jak jsem se na uz existujicim telefonim cisle od NICu dozvedel... Radi Vas podporime.
 • 1. 11. 1999 12:24

  Lukas Kahle (neregistrovaný)
  Chybi vam kontaktni osoba na cz.nic?

  Zde je maly vynatek z RIPE

  person: Richard Koza address: LUKO CZECH-NET, spol. s r.o. address: Argentinska 38 address: 170 05 Praha address: The Czech Republic phone: +420 2 20385111 fax-no: +420 2 20385112 e-mail: dick@czech.net nic-hdl: RK1175-RIPE mnt-by: CZN-MNT changed: mm@czech.net 19990104 source: RIPE

 • 1. 11. 1999 13:31

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Podle IANA (nejvyšší autorita) jsou k 31.10.1999 zodpovědné osoby:

  Domain Name: CZ

  Administrative Contact:
  Rosendorf, Pavel (PR131) prf@CZ.NET
  +42 2 24310337 (FAX) +42 2 311 6278
  Technical Contact, Zone Contact:
  Orsag, Jiri (JO123) ors@CZ.NET
  +420 2 24310337 (FAX) +420 2 24310646

  Celý přehled: http://www.iana.org/cctld-contact1.htm
 • 1. 11. 1999 13:26

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Uvedu pár staších odkazů k problematice CZ.NICu:
  Správa domény .cz je stále ožehavé téma Dan Lukeš, Lupa, 11.4.1998
  Zapis z jednani prvniho predstavenstva CZ.NIC, z.s.p.o. 8.6.1998
  Stanovisko spravcu domeny k tomuto zapisu J. Orsag, P. Rosendorf, 23.6.1998
  CZ-NIC hleda provozovatele domeny .cz. Zn: Jisty prijem zajisten. Lupa, 9.12.1998

  Je trapné, že je nutné informace sbírat takhle po kousíčcích a nejsou všechny podstatné zveřejněny na www.nic.cz.
 • 1. 11. 1999 14:00

  Jirka Kosina (neregistrovaný)
  Mne osobne CZ-NIC vyprudil jeste jednou veci. V uvodnim mailu, kde zadal o zaplaceni poplatku, nebylo ani slovo o tom, ze se poplatek nesmi uhrazovat slozenkou. Ja jsem ho slozenkou uhradil a vcera mi prisel druhy mail, ve kterem mne a) upominaji, ze jsem poplatek nezaplatil b) jen tak mimochodem pisi, ze se k placeni NESMI pouzivat slozenek Ceske posty. A ted mi reknete, co s tim mam delat ? :(((
 • 2. 11. 1999 13:59

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Nic. Poplatky zaplacene slozenkou na zaklade vyzev bez upozorneni budou prijaty. Problem se slozenkami je dvoji - jednak posta na cilove konto nedoruci tolik, kolik jsi zaplatil - to by tolik nevadilo. Druhy problem je, ze vsechny slozenkove platby z jednoho dne poslou na ucet jako jeden prevod (asi setri za poplatky) a k nemu si zcela vymysli variabilni symbol (vymysli si ho, i kdyby ta slozenka byla jen jedna). To se neda automaticky zpracovat. Musis pockat na "utrzky pro prijemce", ktere take dodaji, ale s nekolikadennim zpozdenim. A nejde to zpracovat automaticky ... :-(
 • 1. 11. 1999 19:38

  Milan Schembera (neregistrovaný)
  A co zase použít doménu bojkot.cz, teda jestli za ni Mobil Server zaplatil a neni zrušená ;-) Jsem zvědav, co CZ-NIC potažmo EuNET vymyslí a jaké právní kličky použijí. Na dobré právníky jsem jim už přispěl jednou dobrou měsíční mzdou ...
 • 2. 11. 1999 1:05

  TS (neregistrovaný)
  Mel jsem za to, ze ciste na zaklade emailu se plati pouze NOVE registrovane domeny, na zaplaceni tech starych snad prijde faktura nebo neco podobneho, doufam ?! Btw postup CZ.NICu je otresny a svou aroganci si toto sdruzeni(?) muze podat ruku s Telecomem ... se jenom divim, ze uz nekdo nezacal jmenem NICu zasilat emailem falesne vyzvy k zaplaceni s cislem vlastniho uctu ..... a nebo zacal a spousta lidi se bude jeste HODNE divit :-))
 • 2. 11. 1999 8:48

  nikitta (neregistrovaný)
  Taky by se nam mohlo stat, ze se situace za mesic zmeni a pro udrzeni sve domeny budeme muset platit treba osm stovek kazdej mesic. Nejvic me nastvalo, ze mi rovno poslali mailem upominku, v ktere se samozrejme ani v nejmensim nepise za jake obdobi je placena castka radoby fakturovana a samozrejme jako uz to u "solidnich" firem byva chybi i telefonicky kontakt pro vyjasneni nejasneho. myslim si, ze spolecnost, ktera se takto chova ke svym klientum neni hodna nmoznosti poskytovani teto sluzby.Takovy neporadek, ktery v souvislosti s tim vznikl se jen tak nevidi.To by se nam taky moholo stat, ze budeme za domenu platit desetkrat jen proto, ze si o to nekdo drzym spammingem napsal.
 • 2. 11. 1999 9:37

  Petr Peřina (neregistrovaný)
  Je treba chapat cely problem okolo silne party CZ-NIC v sirsich souvislostech. Tato skupina nejmenovanych a vyvolenych ustanovila sebe za neomezene udrzbare domenovych jmen. Protoze vsak je s touto cinnosti mnoho prace, nasla tato "bozska" skupina sluzubniky (EUNET Czechia), kteri praci svoji naplnuji podstatu funkcnosti. Avsak jak to byva, nebyla temto sluzebnikum dana zadna pravomoc aby rozhodnouti v jakekoli zalezitosti smeli. A tak pouze registruji a registruji. Je treba dodat, ze dokud resil spory EUNET a ostatni zalezitosti okolo domen vse fungovalo uspokojive. Jste stastni vy vsichni co mate problem pouze s placenim domenoveho jmena. Teste se az budete chtit resit napr. nejaky spor o domenove jmeno. Verte mi, ze nikoho nesezenete ani nenajdete (krom pi. VAndelikove ktera opravdu funguje skvele). Budete patrat, nebudete spat, budete odesilat miliony E-mailu a nakonec se dozvite, ze nikdo neodpovedel protoze nikdo nebyl v praci. Ach jo. Hledate tedy nekhoho s kym spor vyresit, nekoho kdo ze sve nadprirozene pravomoce bude moci rozhodnout a ouha, nikdo takovy neni. Kleknete na zem sepnete ruce a po dlouhem meditovani a modleni se dozvite od pi. Kondrhelove (mj. ta take za nic nemuze) ze pan Koza o vsem vi. Ano moji ochranci vedi a nerozhoduji, tusi a nedbaji starosti mych. A tak nezbyde nez hnat celou tuhle partu pred soud asi nebesky. Kde mozna nekho z nich spatrim a budu se moci ptat?: 1, KDO JE PAN KOZA????????(neco ritualniho?) 2, Jakto ze CZ-nic meni pravidla registrace domen jak se mu paacii???? (ze by potrebovali legislůativni dozor?) 3, JAKTO ZE NERESI SPORY??? 4, Jakto ze berou penize za praci kterou nedelaji 4, Jakto ze domeny zarigistrovane dle starych pravidel resi podle novych jeste vice zaobalenych aby zadne rozhodnuti nebylo na nich??????? 5, S kym mam komunikovat, kdyz nikdo o nicem nerozhoduje a nikdo za nic nemuze????

  A HLAVNE: Plati panove z CZ-NICu za svoje domeny??? Ja bych si je totiz jinak docela rad koupil.

  Zaverem: Vzhledem k uzasne neschopnosti, kterou CZ-NIC projevuje a zaroven blahosklonosti k tomuto nasemu snazeni, jsou presvedceni ze zalobu nikdo z Vas nepoda. Verte tomu, ze ja do toho pujdu, protoze ja jsem ATEISTA....

  Petr Perina S pranim krasneho dne.....

 • 2. 11. 1999 11:10

  Lukas Pelikan (neregistrovaný)
  Chci se s vami podelit o zajimavou prihodu. Vlastnime nekolik domen a samozrejme take jsme obdrzeli emaily od CZ-NIC s predmetem: Vyzva k platbe (xxxxxx). Tyto emaily chodi v obracenem poradi, tzn. ze nejnoveji zaregistrovane domeny je nutne zaplatit nejdrive. Jake ale bylo moje prekvapeni, kdyz jsem 1.11. obdrzel email: Upominka platci (!) a to k domene ZDROJ.cz. Zajimave je to, ze tomuto emailu vubec nepredchazel klasicky mail Vyzva k platbe! Nechce se mi domyslet, kdybych byl treba v cizine a po navratu domu zjistil, ze domenu uz vlastni nekdo jiny. Co je nejvice zajimave, ze tato nahodna (?) zavada se stala zrovna u teto, myslim si, zajimave domeny a ne u domeny napr. nektereho meho klienta. Po problemu s Telecomem ma cesky internet bohuzel dalsi nocni muru.

  Lukas Pelikan

 • 2. 11. 1999 14:04

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Jestli to nebude tim, ze vyzvu dostava pouze vlastnikem urceny platce a tim byl u teto domeny ZONER ...

  Upominky pak uz chodi kazdemu ...

 • 2. 11. 1999 12:00

  Ladislav Vojtisek (neregistrovaný)
  ...protoze priprava toho spolecne podaneho bude jiste nejakou dobu trvat a kdo vi, zda se vsichni, kdo se k tomu sdruzi, nakonec dohodnou na jeho zneni. Nicmene, pokud se tady mluvi o sdruzeni, mam podnet vice nez konkretni. Jsem ochoten jeden ze svych serveru bezplatne spravovat jako DNS server pro TLD CZ a vim minimalne o jednom cloveku, ktery by s nejvetsi pravdepodobnosti udelal totez. Pokud by nas bylo vice a k tomu se nasel nekdo, kdo to (rovnez bezplatne) dokaze zorganizovat, byla by celkem realna sance vratit se k bezplatnemu modelu registraci.
 • 2. 11. 1999 12:50

  Petr Souček (neregistrovaný)
  To byste nejdřív musel přesvědčit IANA, aby na kořenovém serveru provedla delegaci na tohle nové sdružení. A obávám se, že technické řešení by také nebylo triviální, na http://www.nic.cz/offer.html si můžete přečíst požadavky CZ.NICu na nameserver, i když jsou podle mě trochu přehnané. Jinak hostování CZ nameserveru nabídla i GEMMA, viz http://www.gemma.cz/ix/
  Myslím, že by změna nebyla vůbec jednoduchá, pokud by nebyla dohodou se současným registrátorem.
  A taky si nemyslím, že by bylo možné udržet bezplatný systém.
 • 2. 11. 1999 14:53

  Ladislav Vojtisek (neregistrovaný)
  Ze by to bylo tezke, to mate pravdu, ze by to ale dale slo delat bezplatne, to si myslim, ze v dobe, kdy nektere firmy jsou schopny pro statisice uzivatelu bezplatne poskytovat e-malove schranky, misto pro prezentaci a pripadne i pripojeni do Internetu, urcite mozne je. Pravdu mate urcite v to, ze ten, kdo to zacal delat za celkem slusne penize, by se toho asi dobrovolne tezko vzdaval.

  Muj navrh rozhodne nespociva v tom, aby to tak, jak je to dosud, tahla cele jedna firma, pokud by se jich ale vhodnym zpusobem dokazalo nekolik spojit a pokud by to jedna z nich dokazala cele zorganizovat, jsem presvedcen, ze by to slo.

 • 2. 11. 1999 23:35

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  No, podle toho, jak se do toho provozovani nikdo nehrnul (viz pocet firem prihlasenych do vyberoveho rizeni a datum jejich prihlaseni) se domnivam, ze se nikdo prat nebude. Takze to klidne zorganizuj. Jen nevim, ktera firma bude delat zdarma helpdesk ...
 • 2. 11. 1999 23:46

  Petr Soucek (neregistrovaný)
  Ale vzdyt cele to vyberove rizeni byla fraska... Tim bych rozhodne neargumantoval.
  Dnes taky zadny helpdesk nefunguje, viz ony problemy s chybami v zone CZ. Zkus si Dane nekdy na "helpdesk" zavolat sam a uvidis. Vezmou to tak v 10% pokusu, a stejne nic nemohou delat.
  Jina vec je ale presvedcit IANA.
  Ja osobne nemam problem zaplatit i vic, ale za skutecnou sluzbu na urovni, ne za buzeraci nejakych neumetelu.
 • 3. 11. 1999 9:50

  Michal Uhlir (neregistrovaný)
  Priprava trestniho oznameni jiz probiha. Chteli bychom jej zverejnit na internetu, a to tak aby si jej mohl kdokoliv stahnout, vytisknout a podat na prislusnem oddeleni PCR. Jiste da se to udelat i kolektivne, lec vyzaduje to podpisy vsech podavajicich, minimalne pak plnou moc k zastoupeni v jednani. Tato varianta se mi ovsem nezda pruzna a myslim, ze v tomto pripade je potreba jednat velmi rychle!
 • 2. 11. 1999 23:51

  Honza Kulveit (neregistrovaný)
  Myslenka na sdruzeni, realizujici bezplatnou registraci domen, neni ani spatna, ani nerealizovatelna. "Obnovovaci" poplatek je nesmyslne vysoky, z vetsi casti bude NIC vyvaret zisk, ktereho se pak bude nesmyslne zbavovat. Naprostou vetsinu nakladu budou tvorit prave naklady za fakturaci a administrativu. Imho oproti cene za rozesilani faktur jsou naklady napriklad na provoz serveru zanedbatelne - letita praxe dokazuje, ze domenu dokaze spravovat jeden clovek a zajistit nekolik vykonnych serveru taky neni problem, vzdyt se tu primo nabizi lidi, kteri by je byli ochotni provozovat. Navic za tech dob jednoho spravce, blahe pameti, fungovala registrace i zmeny bez problemu (alespon s temi dnesnimy se to neda srovnat...), ze by treba vypadlo 9/10 domen se taky nestavalo, spory se resily, i ty zmenove faxy dochazely. Eunet mel z provozovani domeny zadarmo docela slusnou reklamu, a urcite i diky tomu povest spickoveho providera. Ted je CZ-NIC i s Eunetem dohromady popularni asi tak jako Telekom tuhle pred rokem. Zvlast Eunet ma co mrzet.
  Je skvele, ze se tolika lidem chce neco delat - zalozte obcanske sdruzeni (clenem spolku mohou byt i pravnicke osoby), pozadujte po NICu snizeni obnovovacich poplatku a clenskeho poplatku CZ-NICu, aby o domenach rozhodovali ti, kterych se to nejvic tyka. Pokud na to NIC drive ci nepristoupi, pozadujte, aby NIC sdruzeni poveril registraci v TLD .cz jako druheho registratora. Pokud opet neuspejete, stezujte si u IANA, antimonopolniho uradu, podavejte trestni oznameni, sepisujte petice vlade, pozadujte, aby IANA CZ-NIC pro zavazna poruseni pravidel a doporuceni zbavila spravy cz.
  Bude vas to stat spoustu prace i penez a mozna se to ted ani nepovede, ale muzete pro cesky internet udelat dosti dobreho.
  Drive ci pozdeji stejne bude registace domen zadarmo. Je to nevyhnutelny vyvoj, ktery potka vsechny drive placene sluzby, u kterych to drive bylo nepredstavitelne. Zkuste si odhadnout, kolik hitu muze vyrobit stranka s vyhledavanim majitelu domen, stranky s registraci, stranky s informacemi, statistikami, zvlast, kdyz budete mit na takove informace monopol. Voditkem muze byt uspesnost "domenovych" stranek na Lupe. Zaroven muzete nabidnout webhosting, email, no proste cokoli. Driv ci pozdeji se to vyplati, pokud hledate skvely podnikatelsky zamer, tady je. Samozrejme, pro superdulezite domeny tu porad budou existovat placene sluzby, pokud budete ochotni zaplatit, dostanete naprostou spolehlivost a treba profesionalni interface bez reklam pro hromadnou spravu, ale vetsina bude vyuzivat volny internet a volne domeny, freemail a freeweb, a to vsechno treba v jednom balicku od toho, kdo jim nabidne prave tu domenu vasevlastnijmeno.cz.
 • 3. 11. 1999 1:07

  Petr Soucek (neregistrovaný)
  K tomu pouziti penez - CZ.NIC a EUnet je podobna dvojicka jako CET21 a CNTS v dobach, kdy obema sefoval Zelezny, takze je mozne uplne vsechno.
  Ve velke Britanii jejich spravce TLD pracuje na nevydelecnem principu a ma takovehle krasne 30-strankove detailni vyrocni spravy vcetne ucetnich vykazu: http://www.nic.uk/nominet/report.pdf . Budu mile prekvapen, jestli podobny pruhledny dokument zverejni i CZ.NIC.
 • 3. 11. 1999 16:06

  Kamil Kukura (neregistrovaný)
  Pokud mate nekdo dobre zkusenosti s novinari, mozna by byla pro nejakou televizi celkem zajimava tema: "Kterak ceska firma k monopolu snadno prisla".

  Jinak, kolik je potreba prostredku ke spravovani TLD domeny jakou je CZ. Podle propoctu 30000 domen x 800 Kc / rok mi to nejak tak vychazi na jeden slusny barak, asi 50 serveru a priblizne 50-60 lidi.

 • 4. 11. 1999 5:57

  Kate Ducke (neregistrovaný)
  Pokud se Vám zdá, že se děje nekalého, je zapotřebí se ozvat.
 • 7. 11. 1999 3:25

  Milan Marek (neregistrovaný)
  Vazeni ucastnici teto diskuze,

  je to tristni pohled na situaci v nasem Internetu.

  Nestaci, ze na jeho koncove uzivatele utoci vedle viru, spamu, zavadejicich a nesmyslnych zprav, fam z ust nekterych splasenych novinaru a politiku, take Telecom s dlani, naprazenou k vybirani stale jeste vysokych poplatku za pripojeni.

  Nyni se jeste pridal NIC.CZ. V provedeni plateb, jake pripravil EUNET z titulu servisni organizace, je videt, ze elektronicka arogance, kterou je doprovazena snaha, maximalne si zjednodusit provoz spravce TLD, dosahuje jiz od pocatku znacne urovne. Jen tak dal panove (nebo radeji soudruzi?). Jiz jednou jste slapli vedle, kdyz jste znemoznili, aby spravedlnost semlela ty internetove asocialy, co houfne registrovali ze spekulativnich duvodu celou radu domen, ktere v dobe, kdy se zacalo schylovat k platbam, svizne zrusili.

  Zejmena v soucasnosti, kdy se pripravuji zakony k uznani digitalniho podpisu, v dobe, kdy se cela rada spolecnosti snazi ziskat dalsi zajemce o vstup na virtualni trh zbozi a sluzeb na Internetu, je organizacne nezvladnuty proces plateb za registrovane domeny opet dokladem, ze na nasem Internetu se jeste profesionalni sluzby nenabizeji. Nebo se snad nekdo domniva, ze mi budou zakaznici verit opak?

  Cinnost NIC.CZ nam (jsem take z branze) tedy VELMI POMAHA v prosazovani novych technologii do praxe a vskutku UPEVNUJE duveru zakazniku v medium, zvane Internet.

  Vam, Vazeni kolegove, kteri jste do diskuze prispeli, musim s politovanim predem oznamit, ze Vase zaloby jsou NA KOCKU. To po deseti letech budovani pravicoveho komunismu nevite, jak u nas funguji pretizene soudy? Necetli jste snad, jak dopadla prvni kausa u soudniho dvora ve Strasburgu diky kvalitni priprave podkladu od juristu z naseho Kocourkova? Osobne se domnivam, ze blize skutecnemu reseni stoji ti, co se chteji pokusit o britsky model sdileni spravy narodni TLD. Nebylo by spatne, kdyby se vyjadrili k situaci i panove, kteri organizovali BOJKOT. Pokud jim zbyla ovsem jeste kapicka elanu a pokud i jim vadi, ze je v teto souvislosti poskozovano usili o sirsi vyuziti Internetu (POZOR - nejde v celku o penize - spise o princip, zda se u nas v Kocourkove vymanime z monopolu, ktery si na sebe tentokrat upletli sami ISP - dobre jim tak, ze pane Lormane, ktery mate tu smulu, ze jste jiz byl citovan).

  Pochopte, ze pokud zakaznik potrebuje domenu na Internetu, nebot je do toho tlacen okolim (sam by se klidne bez Internetu obesel - jsou i jine zpusoby, jak kvalitne a hlavne bezpecne komunikovat s partnery, byt to stoji take jisty peniz), stejne zaplati, a klidne dvakrat. Co to je o 800,-Kc rocne navic ve vydajich pro jakoukoliv firmu. A NIC.CZ, potazmo lide, schovani za nim, to vi.

  Chces-li zakazniku profesionalni sluzby, dej se pod kridla EUNETu. Zajisti ti, ze te rozhodne nebudou obtezovat zadne nesmyslne urgence, ktere te cekaji, jsi-li u jinych ISP. To jsou prece amateri, kdyz nejsou schopni zajistit sluzbu, ke ktere se zavazali. Ze je to jinak, panove z EUNETu?

  Ano. Vsechno je jinak, jak rekl jeden stary moudry zid ...

 • 2. 2. 2010 16:18

  anonymní ---.150.broadband11.iol.cz
  Nikitta pořád někoho kritizuje. Měla by uvážit, zda už to u ní není úchylka.