Hlavní navigace

Chystá se na CZ.NIC trestní oznámení?

1. 11. 1999
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Placení domén. O tom, že tento problém vlastníky domén opravdu pálí, svědčí desítky mailů, které od nich dostávám. Pavel Odehnal se rozhodl celou svou anabázi popsat ve formě článku, který dochází k výrazně ostřejším závěrům, než naše předchozí komentaře. V rámci polemiky však má právo zaznít i tento názor.

„Blbý a blbější“ by se jistě cítili jako doma v prostředí českého Internetu, jež nabyl v posledních týdnech lehce absurdního zabarvení díky uvedení představ zájmového sdružení právnických osob CZ.NIC do praxe. Teď mě tak napadá neodbytná otázka: „Jaké zájmy vlastně toto sdružení má?“. A také: „Chápou skutečně právnické osoby, že musí právo ctít a dodržovat?“. Možná jsem však jenom blbý, nebo dokonce blbější a všechno je jinak. Posuďte sami…

Začínal rok 1999 a řekl jsem si, že by nebylo od věci registrovat konečně doménu pro novou firmu – zvolil jsem cestu nejjednodušší a zavolal svému providerovi, tehdy to byl ještě INEC, se kterým jsem měl nejlepší zkušenosti. Dostal jsem rychlé a korektní informace, zaslal všechny údaje a zaplatil poplatek 2000,– poměrně stabilních korun českých. Za pár dnů bylo vše hotovo, doména začala doménovat, INEC vše nastavil jak jsem chtěl a pohádka by mohla skončit. V průběhu roku jsem registroval 3 domény další a „navedl“ jsem celou řadu známých, kteří se ptali, jak na to, aby zvolili postup stejný. Nikdy si nikdo nestěžoval.

V průběhu října se však situace rázem změnila. Pípnul mail a co nevidím, přišla žádost od jakéhosi obskurního sdružení CZ.NIC s direktivou: „Zaplať 800,– stále stabilních Kč + DPH, jinak budeš zrušen. Tečka.“. Protože nemám ve zvyku zaplatit někomu, koho neznám a nikdy jsem s ním smlouvu neuzavřel, navíc jen na základě emailu, který stále ještě není uznávaným dokladem, poslal jsem zpět na odesilatele žádost o zaslání faktury (proformafaktury) poštou, stejně jako jeho osvědčení o plátci DPH. Protože to jsou doklady, které musím mít a nemám-li je, musím pouze doufat, že finanční úřad neprovede nečekaný nálet na mé účetnictví. Výsledek – nic. Takže jsem začal hledat telefonní číslo a co nezjistím – firma požadující po mně peníze ŽÁDNÝ TELEFON NEMÁ. Zavolal jsem na EUnet a podařilo se mi nechat se přepojit jinam, kde telefonní slečna prozradila alespoň další email, na který jsem opět žádost zaslal a čekal výsledek. Mimochodem – žádal jsem o alespoň elementární věc – o vyjádření ZA CO VLASTNĚ BUDU PLATIT, protože se nechci dožít dalšího překvapení ve formě emailu: „Zaplatili jste si jeden měsíc, takže teď budete platit znova.“ Co jiného taky čekat od někoho, kdo není schopen poslat fakturu, nedá se mu zavolat a ohání se smlouvou, kterou jsem s ním nikdy neuzavřel? Dovolím si citovat z mého emailu:

  1. Zaslete prosim na nize uvedenou adresu fakturu, nebo proforma fakturu, ve ktere bude presne specifikovano, co vlastne a komu platim.
  2. Nesouhlasim s formulaci „uhrada udrzovaciho poplatku ve vysi........“. Zadam o uvedeni obdobi za ktere je tento udrzovaci poplatek fakturovan. Priklad: „Uhrada udrzovaciho poplatku na dobu 1 roku od xx.xx.1999“.
  3. Kopii výpisu z obchodního rejstříku a osvědčení o plátci DPH.

Odpověděl mi pan Richard Koza, předseda představenstva CZ.NICu, a odpověděl mi v podstatě jednoznačně, že mi zkrátka nic z toho nepošlou, dokud nezaplatím. Pokud bude mít kdokoli zájem vidět celou posloupnost mé komunikace, není problém ji zpřístupnit někde na webu, ať se také pobavíte. Přiznám se, že jsem nakonec se skřípěním zubů zaplatil, přestože to znamená porušit pár předpisů a směrnic, ale kdo by riskoval, že mu zruší doménu. Zaplatil jsem za všechny čtyři domény a čekal.

Než nastalo další kolo s CZ.NIC, přišla ještě jedna třešnička na dortu který mi Internet nadělil – další faktura od INECu se žádostí o ZPĚTNÉ zaplacení zhruba 1000,– Kč za dobu, kdy je doména na jejich DNS. Detaily už ani nevím, protože jsem celou věc považoval za účetní chybu a poslal fakturu zpět, kdybych ji přijal, stála by mne jedna doména již cca 2000 + 1000 + 840 = 3840,– Kč a to mi připadá snad trošku moc.

Opravdu jste vydrželi až sem a chcete znát skutečné (prozatím) finále? Přišlo potvrzení zaplacení domény. Mimochodem – všechny čtyři jsem zaplatil prostřednictvím Expandia Banky s intervalem jedné minuty a přesto přišla dvě potvrzení o zaplacení a dvě urgence pro nezaplacení. Tedy – přišlo potvrzení a v něm stálo: „Poplatek byl uhrazen dne 22.10.1999 s plat­nosti do 24.02.2000“. Zvedl jsem telefon a zavolal na osvědčené číslo na EUnet. Opět jsem se dozvěděl, že mi žádné telefonní spojení na CZ.NIC nedají a informaci, že „poplatek je vybírán zpětně“. Už chápu, proč mi odmítli zaslat poštou proformafakturu a specifikovat dobu, za kterou platím. Odbyl jsem si už kolem deseti telefonátů s přáteli, kteří mají stejné potíže a ptají se co teď. Myslím, že budou postupovat stejně jako já. Zaplatí a potom…

Abychom zbytečně neprodlužovali text, zkrátím konec. Ještě týž den jsem zavolal svého právního zástupce a požádal jej o následující:

  1. Připravit trestní oznámení pro podvod na CZ.NIC.
  2. Připravit podnět pro finanční úřad, pod který CZ.NIC spadá s žádostí o hloubkovou kontrolu jeho účetnictví. Osobně si myslím, že žádat platbu bez účetních dokladů a odmítat je poskytnout předem je protiprávní, ať to posoudí povolaní, to vše krát cca čtyřicet tisíc případů, to už by mohlo být zajímavé.
  3. 3. Připravit podání na úřad pro hospodářskou soutěž – koneckonců, od čeho tu ten antimonopolní úřad je?

Uvidíme. Možná budu nakonec nejen blbý a blbější, ale i ten nejblbější. Ale rád to budu riskovat, protože pokud se český Internet nezačne bránit, budeme se už jen dívat, jak jde všechno kolem nás a zásady platí pouze pro někoho. Dříve monopol Telecomu, který diktoval co chtěl. Nyní monopol CZ.NIC, který nekompomisně kašle na vše mimo svých zisků (ano, dříve se i na Lupě zdůvodňovalo, jak ty peníze ani nepokryjí náklady na call centrum a technickou realizaci – haha, už jste jim zkoušeli volat? Nebo faxovat potvrzení změn v doménách? Telefonní číslo přece nemají a poslední fax na změnu měl 179 retry…).

A co to bude příště? Kdoví. Možná někdo začne vybírat daň z Internetu. Rozhodněte se sami, zda to chcete riskovat, nebo se pokusit věc změnit. Pokud se chcete přidat, pošlete mail na chci.se.branit@i­ced.cz. Myslím si, že pár set trestních oznámení celou věc posune do jiné pozice. A opakuji – nic vás to nestojí.

BRAND

Pavel Odehnal


Starší, související články:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).