Hlavní navigace

Chystané dva kanály Primy přebily plány se spouštěním DVB-T2 v Česku

17. 10. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Nebýt konference Radiokomunikace 2015 a klíčové informace o budoucnosti pozemního vysílání v ČR, dva chystané kanály Primy by byly top událostí týdne.

Na DVB-T2 přejdeme do roku 2021

Pouze šest let budou ještě většině českých domácností fungovat stávající televizní přijímače, tedy pokud přijímají televizní signál klasickým způsobem přes terestrickou anténu. Už v roce 2021 se neobejdou bez televizoru, který má integrovaný tuner DVB-T2 pro příjem zemské digitální televize nové generace. Vyplývá to z připravované Strategie rozvoje terestrické televizní platformy v České republice, na které pracuje expertní skupina při ministerstvu průmyslu a obchodu. Dokument má do konce letošního roku doputovat na vládu a v podstatě rozhodne o osudu stávajících multiplexů DVB-T, jimž v letech 2021 až 2024 skončí platnost kmitočtových přídělů. Z dosavadních plánů ministerstva vyplývá, že operátoři DVB-T nebudou moci využít svá oprávnění až do konce jejich platnosti, ale náhradou dostanou sítě nové generace DVB-T2.

Proč takový spěch? Důvodem je především tlak na uvolnění pásma 700 MHz, v němž částečně vysílají stávající televizní multiplexy DVB-T (jde o kanály 49 až 60) a které chtějí získat mobilní operátoři pro rozšíření sítí LTE a „internet věcí“, tedy mobilní ovládání domácích spotřebičů apod. O osudu pásma 700 MHz sice ještě není zcela rozhodnuto, hlavní slovo bude mít listopadová světová radiokomunikační konference WRC-15 v Ženevě, pro Českou republiku je ale klíčové rozhodnutí Německa, které již pásmo 700 MHz vydražilo a televizní vysílání ho začne opouštět již v příštím roce (zcela by ho mělo vyklidit do roku 2019). Česká strana se tak bude muset přizpůsobit kmitočtové politice svého největšího souseda, a protože nemá dostatek kmitočtů pro „zalátání“ děr ve stávajících sítích DVB-T, musí situaci řešit urychleným přechodem na nový systém DVB-T2.

Jan Potůček: Češi si musí do šesti let vyměnit televize, od roku 2021 se zřejmě neobejdou bez tuneru DVB-T2

Jan Potůček: Budování sítí DVB-T2 v Česku začne v roce 2016, dokončeny mají být do roku 2021

Prima spustí kanály Max a Comedy Central

FTV Prima v současnosti provozuje celoplošné vysílání čtyř televizních stanic – TV Prima, Prima COOL, Prima LOVE a Prima ZOOM. Prima MAX je tak pátým televizním kanálem Prima Group, programově se zaměří na zahraniční tvorbu s důrazem na filmy. Nový kanál Prima MAX s převážně filmovým obsahem vhodně doplní naši televizní nabídku v rámci multikanálové strategie, kde má každá z našich stanic jasně profilovanou programovou nabídku, říká Marek Singer, generální ředitel FTV Prima. Stanice Prima MAX bude v rámci pozemního vysílání šířena v rámci tzv. třetího multiplexu společnosti CDG, resp. Českých Radiokomunikací.

Další stanicí, která do konce roku rozšíří portfolio televizních stanic Prima Group, bude kanál Prima Comedy Central, který spustí společnost Viacom International Media Networks. Viacom přinese českým divákům exkluzivní a původní obsah globální komediální sítě Comedy Central, a to pod názvem Prima Comedy Central. Máme radost, že můžeme na trh přinést nový komediální kanál, který nabídne náš nejlepší prémiový obsah i širokému publiku v České republice. Nezbytnou podporou pro Viacom Comedy Central je zapůjčení značky Prima pro nový kanál a také prodej reklamy společně se stanicemi Prima Group. Věříme, že se Prima Comedy Central brzy stane oblíbenou stanicí všech milovníků zábavy, říká Bartosz Witak, General Manager of Viacom International Media Networks CEE & Israel. Kanál Prima Comedy Central bude dostupný v rámci pozemního multiplexu 4 společnosti Digital Broadcasting.

Lukáš Polák, Jan Potůček: Sledovali jsme živě: Prima představila Primu Max a Primu Comedy Central

Slovak Sport už nevysílá v českém DVB-T

Tematický kanál Slovak Sport.TV2 ukončil vysílání v Regionální síti 8. Na jeho místě už po celý den v současné době vysílá věštecká a ezoterická stanice TV Osem, a to přesto, že programová pozice je stále označená po původní televizi. Ukončení distribuce v Regionální síti 8 potvrdil serveru DigiZone.cz v krátkém telefonickém hovoru přímo generální ředitel Slovak Sportu Róbert Greguš. Na otázku, proč bylo vysílání ukončeno, sdělil, že tato distribuce provozovateli nepřinášela očekávaný ekonomický efekt. V Regionální síti 8 Českých Radiokomunikací jsou v tuto chvíli šířeny kromě TV Osem programy Óčko Expres, Mňam TV, Sport 5, TV Noe a Regionálnítelevize CZ.

Počínání provozovatele Slovak Sportu jak v českém, tak i slovenském DVB-T je velmi kuriózní. V obou zemích bývalé federace bylo vystřídáno několik jeho stanic, a to jak v celoplošných, tak i regionálních multiplexech. V České republice například ve druhé polovině roku 2013 zahájila stanice Slovak Sport distribuci v pražské Regionální síti 4, aby po několika měsících bylo její vysílání odpojeno. Podobný osud ji potkal i na Slovensku. Do Regionální sítě 8 vstoupila stanice jako Slovak Sport, po jejím přeformátování bylo vysílání nahrazeno Slovak Sportem 2. Nejprve se vysílal tento kanál po celý den, později většinu jeho vysílacího času obsadila TV Osem. Nyní už je tento program šířen celodenně.

Lukáš Polák: Slovak Sport.TV2 ukončila vysílání v Regionální síti 8

Slovak Sport.TV vstoupila do Regionální sítě 8
Autor: repro foto Slovak Sport.TV

Slovak Sport.TV vstoupila do Regionální sítě 8 loni. Vydržela v ní rok

Stručně

Bavorský veřejnoprávní rozhlas plánuje podle serveru Radiowoche.de spuštění nové digitální sítě ve standardu DAB+, která by vyřešila problematické pokrytí jeho regionálních okruhů, které se aktuálně nacházejí v multiplexu na kanálu 10D.

Lukáš Polák: Bavorský rozhlas plánuje dokrytí Franků novou sítí, zasáhne i část Čech

Český rozhlas zahájil testy svého nového digitálního okruhu „ČRo Regina DAB Praha“. Programová pozice „CRo-Regina Test“ se objevila v digitálním multiplexu DAB+ fungujícím na kanálu 12C z pražského vysílače Žižkov.

Lukáš Polák: Český rozhlas zahájil testy digitální Reginy, odstartuje v listopadu

Společnost Channels, která v České republice a na Slovensku zastupuje při jednáních s operátory například stanice National Geographic, Brazzers TV Europe nebo Disney Channel, přišla o svůj další program v nabídce IPTV operátora O2 Czech Republic. Z programového rastru byla vyřazena po kanálu Disney Junior i televize Fine Living.

Lukáš Polák: Z nabídky O2TV zmizela další zahraniční stanice, kterou zastupuje firma Channels

Druhou řadu kriminálního seriálu Labyrint, jehož průměrná sledovanost dosahovala více než jednoho milionu diváků, plánuje natočit Česká televize. Vyplnilo se tak očekávání redakce serveru DigiZone.cz.

Lukáš Polák: Česká televize plánuje natočit druhou sérii kriminálního seriálu Labyrint

Slovenská televize Markíza rozjela v uplynulých dnech opět testy hybridní technologie HbbTV, která v sobě spojuje výhody klasického vysílání a internetu. Zkušební provoz technologie je k dispozici na tomto kanálu s vysokým rozlišením obrazu (HDTV).

Lukáš Polák: Slovenská Markíza opět s testy hybridní televize HbbTV

MMF24

Nedávno jsme na DigiZone.cz analyzovali hospodaření provozovatele Rádia Impuls před a po vstupu společnosti Agrofert vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Tentokrát jsme se blíže podívali na ekonomické výsledky největšího konkurenta Impulsu, rozhlasové skupiny Lagardère Active ČR, do které patří mj. celoplošná rádia Frekvence 1 a Evropa 2.

Jan Potůček: Deset let rozhlasového domu Lagardère v Česku řečí účetních uzávěrek

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).