internetový těžko, možná ti klasičtí, ale ti max. přejdou z denního na týdenní frekvenci či ještě delší.
je to stejné když se někdo domníval že tištěné peníze zaniknou, a ejhle objevil se fenomén nových virtuálních měn, směnného obchodu a místních platidel které nejdou vyměnit nikde jinde než za zboží nakoupené tam kde vám je vemou.
Znehodnotit měnu trvá roky? https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bnov%C3%A1_reforma Ale ano, u čísel na serveru to jde určitě rychleji.
Avšak tvtrdím, že jde o otázku kvantity a ne kvaity, pro čísla na serveru i papírky existuje určitá "minimální nutná úroveň stability společnosti", pod níž je obojí k ničemu, rozdíl je "jen" v tom, kde se v kterém případě ta úroveň nachází.
A co se stalo v Zimbabwe? Jednotliví lidé z "jejich" papírků přesedlali na papírky stabilnějších společností, k nimž se dostali, kdyby takové dostupné nebyly, přešli by na směnný obchod. A stalo se tak proto, že emitor nebyl schopen zajistit důvěru uživatelů ve své papírky, nebylo dosaženo minimální nutnné úrovně stability.
Ale abych se dostal k tomu, o co mi jde, favorizovat papírové peníze ("já mám hotovost, tak jsem na to vyzrál") znamená vsadit si na to, že sice bude špatně (přílišná nestabilita pro čísla na serveru), ale jen trochu (dostatečná stabilita pro udržení důvěry v papírky). To mi přijde jako dost odvážná sázka.
Když Jeseník nad Odrou zrušila povodeň, starosta nabídl postiženým výměnu pozemků za bezpečnější a pojišťovny pomohly s výstavbou nových domů, ze záplavové zóny domy prakticky zmizely. Všude jinde si nepoučitelní zoufalci domy opravili a za rok, dva, nebo tři byli znovu vytopeni. Já jsem barák hned po opravě prodal a dnes bydlím hezky na kopečku.
O tom že emitor si může trhnout nohou je pěkný příklad ze Zimbabwe. Prostě používali papírky, které si vládní banda nemohla natisknout. A vyřešené.
A rozdíl je že ty papírové peníze fungují za každé situace a přístup k nim záleží jen na vás. Za to ty na serveru jen když jde elektřina po celé trase a nevznikne závada po celé trase a vládnoucí mafiáni se nerozhodnou vás jednoduše od nich odříznout. Znehodnotit měnu trvá roky odstřihnout vás o serveru sekundy.
Můžete trochu rozvést tu myšlenku zániku tištěných peněz? Totiž, ta vize byla, že se virtualizují, přejde se "od papírků k číslům v počítačích". Virtuální měny to nijak nerozporují, ty jsou v "cílovém stavu" by design. Směnný obchod znamená eliminaci peněz jako takových, tedy i tištěných. No a "stravenky" a "vouchery" procházejí stejným procesem virtualizace, Sodexo nabízí "kreditky místo papírků", Ticket Restaurant též, o dalších nemám přehled, ale ten trend je i v tomto segmentu zřejmý.
Takže jaký má přesně význam to Vaše "a ejhle"? Já žádný zvrat nevidím, "tištěné cokoliv" je na ústupu.
Co přesně nevymizí? Pokud emitor oběživa rozhodne, že ode dneška neplatí, tak platit nebude. Stejně jako v minulosti podle svého uvážení tiskl nové papírky, stahoval je z oběhu, případně prohlásil, že fialové už neplatí a místo nich se budou používat oranžové.
A snad mi nechcete tvrdit, že chytrý je ten, kdo používá tištěné peníze kryté jen vírou v to, že mají nějakou hodnotu, to mi nepřijde nějak výrazně jiné než víra ve stabilitu čísel na nějakém serveru.
Jinak řečeno, Vaše odpověď místo vyjasnění přináší další otázku: Jak argument "chytráci versus blbci" souvisí s (ne)existencí tištěných peněz?