Hlavní navigace

Placení za odkazy na zprávy by byla velká chyba, varuje skupina vydavatelů

7. 12. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Úvahy o nových úpravách autorského práva, které se týkají agregování obsahu, se objevily v pracovních dokumentech Evropské komise.

Do plánovaného zveřejnění návrhů Evropské komise na reformu autorského práva zbývá už jen několik dní. Skupina evropských vydavatelů a vydavatelských asociací teď Komisi poslala otevřený dopis (PDF), ve kterém varují před dopady jedné z možných změn – zavedení autorskoprávní ochrany odkazů na obsah na webu.

Pod dopisem jsou kromě vybraných španělských, italských, francouzských či německých vydavatelů podepsána také dvě média z Česka a Slovenska: Echo24 a Denník N.

„Píšeme vám, abychom v souvislosti se strategií pro Digital Single Market vyjádřili své obavy z nedávného vývoje, který se pokouší sdílení, odkazování a agregování online zpráv zatížit novou formou ‚pomocného‘ autorského práva, která ústí v povinné poplatky,“ stojí v listu. O co jde?

Kdo na čem vydělá

Začátkem listopadu unikl na veřejnost pracovní materiál Evropské komise (PDF) k reformě autorského práva. Podle něj existují „rostoucí pochybnosti, zda současné právo zajišťuje dostatečně spravedlivé dělení hodnot, vytvořených novými způsoby online sdílení.“

Přeloženo do normálního jazyka tady EK naznačuje, že část producentů obsahu (především vydavatelů) není spokojena s tím, že nemají přímý zisk z toho, co jiné služby (vyhledávače, agregátory) vydělají na shromažďování a distribuci odkazů na jejich obsah.

Komise v materiálu říká, že začátkem roku 2016 prozkoumá, jestli je potřeba dosavadní pravidla měnit. Nejde tedy zatím o žádné definitivní rozhodnutí, ale některé hlasy – především europoslankyně Julia Reda – upozorňují na to, že může jít o přípravu „útoku na hyperlink“ v podobě, jak ho dnes používáme, a že může vést až ke zpoplatnění odkazů na volně dostupné články.

Sdělování veřejnosti

Klíčová je tady definice tzv. „sdělování veřejnosti“, která určuje, že autor (majitel práv) má právo rozhodnout, za jakých podmínek je jeho dílo publikováno. Na internetu se dosud vykládá tak, že odkazování na něco, co už bylo jednou veřejně publikováno, není porušením autorských práv a že je tedy možné odkazovat i bez svolení autora.

Jenže – v nedávné minulosti jsme byli svědky nejméně dvou případů, kdy se vydavatelé pokusili pravidla změnit ve svůj prospěch. Nejprve se v Německu pustila skupina vydavatelů do boje s Googlem – poté, co firma výrazně omezila zobrazování jejich článků v Google News, ovšem brzy kapitulovali.

„Daň z Googlu“ – tedy zákon, podle kterého vydavatelé povinně musí za používání odkazu žádat od agregátorů poplatky – poté zavedlo také Španělsko. Google reagoval rychle: zavřel španělské Google News

Reálný problém

Právě španělští vydavatelé teď podle zástupce šéfredaktora slovenského Denníku N Tomáše Belly stojí za výzvou adresovanou Evropské komisi. „Za iniciativou sú najma kolegovia zo Španielska, ktorí majú priamu skúsenosť s legislatívou, ktorá mala vydavateľom pomôcť, ale nakoniec poškodila úplne všetkých – vydavateľov aj vyhľadávače,“ napsal Lupě. 

„Problém ochrany autorských práv na internete je reálny, ale nedá sa riešiť tak, že budeme úplne ignorovať povahu internetu, ktorý si bez hypertextový odkazov nevieme predstaviť, alebo budeme nútiť vydavateľstvá chrániť svoje ‚práva‘ bez ohľadu na to, či si to želajú a či je to pre ne výhodné,“ dodal.

BRAND

Vydavatelé podle něj dopis poslali, protože diskuse se v EK začíná ubírat směrem, který se v praxi příliš neosvědčil.

„V Bruseli sa aktuálne začína diskutovať o celoeurópskej legislatíve na štýl tej španielskej, ktorá je podľa nás debaklom, cieľom bolo teda upozorniť, že rozhodne nie všetci európski vydavatelia si takéto drastické opatrenia údajne v ich vlastnom záujme želajú,“ říká Bella.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).