Hlavní navigace

Chytré telefony mohou za 27 % fotografií v tomto roce

Autor: 21971
Daniel Dočekal

Možná je chytrých telefonů stále méně než těch obyčejných (necelých 30 % telefonů je „smartphone“ kategorie), v jedné věci se jim podařilo způsobit revoluci. Ve fotografování ohrožují tradiční způsoby focení.

Imaging Confluence Study od NPD to ukazuje dostatečně jasně, 27 % fotografií pořízených v tomto roce pochází z chytrých mobilních telefonů. V roce loňském to bylo o deset procent méně. Fotografie pořízené klasickým fotoaparátem spadly z loňských 52 % na 44 %.

Proč tomu tak je? Podle NPD je důvodem to co by se dalo nejvíce očekávat. Mobil vybavený fotoaparátem máte u sebe pořád, klasický fotoaparát už nikoliv. Výsledek je ten, že fotíme jako o život.

Marcom

Uživatelů mobilů nahrazují fotoaparáty a kamery mobilními telefony

Napomáhá tomu i to, že dnešní chytré telefony jsou schopné fotit v daleko přijatelnější kvalitě než před pár lety. Mobilní focení dnes běžně nabízí 5Mpix senzor, výjimkou není ani vybavení 8Mpix. Můžeme se pak divit tomu, že na www.flickr.com předstihl iPhone i klasiku jako Nikon D80 či Canon EOS 5D Mark II (iPhone 4 tops Flickr camera stats: A closer look)?

Chytré telefony se více a více používají i  pro natáčení filmů – průkopníkem a hodně oblíbeným nástrojem je v tomto ohledu Nokia N8. Výsledek? Podíl na trhu u klasických fotoaparátů klesl o 17 %, kapesní kamery o 13 % a kamery s bleskem o 8 %.  Nedotklo se to fotoaparátů s výměnným objektivem a DSLR, vykazují 12% růst.

Našli jste v článku chybu?
11. 1. 2012 9:10

Focením se zabývám velmi do hloubky, mám za sebou obsáhlou publikační činnost a k dispozici profi vybavení v úhrnu za nějakých 300 tisíc. Kupodivu bych si ale přes to netroufl mobily takhle šmahem odsuzovat - už jen pro poučení a srovnání jsem dost testoval můj iPhone 4 i pro focení a můžu vám říct, že při troše snahy jsem s ním schopen celkem snadno udělat fotky, kde vás "mobilní původ" netrkne do oka ani při tisku na formát A5, leckteré snesou i A4. Ostatně stačí zapátrat po netu a podívat se …

11. 1. 2012 10:06

A to si ještě představte (pro další zamotání), že se najdou lidi, kteří nekvalitu berou jako tvůrčí prvek a fotí přístroji jako Holga jen s jednou plastovou čočkou :-)) A když pak vezmou iPhone, tak začnou řešit, jak jeho výstup "zmrvit", aby se přiblížil těmto lowend přístrojům (aplikace jako LemeCam či Hipstamatic)... Prostě vazba technické kvality přístroje a celkového dojmu z fotky je ještě daleko menší, než se na první pohled zdá a nakonec rozhoduje opravdu jen fotograf.