Hlavní navigace

Čína blokuje Android Market

11. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po sociálních sítích Google Plus, Facebook a Twitter se na černé listině správců „velkého čínského firewallu“ ocitl také oficiální obchod s aplikacemi pro mobilní telefony s operačním systémem Android.

Napjaté vztahy mezi společností Google a autoritářským režimem v Číně dospěly k dalšímu konfliktnímu bodu. Čínští majitelé mobilních telefonů s operačním systémem Android hlásí, že se nemohou dostat k Android Marketu, přes nějž se distribuují a aktualizují aplikace třetích stran i samotného Googlu. Některým Market nefunguje vůbec, jiným velmi pomalu a nespolehlivě.

Služba Blocked in China, která ověřuje dostupnost jednotlivých webových stránek uživatelům za „velkým čínským firewallem“, potvrzuje, že URL market.android.com je skutečně v pěti provinciích nejlidnatější země světa zablokována.

Problémy s přístupem k Marketu nejsou v Číně úplně nové, poprvé se objevily už před dvěma lety. Čínským uživatelům se navíc nabízí množství alternativních tržišť a fór, z nichž mohou aplikace stahovat. Ty placené jsou tu často k mání zdarma, jiné originální čínské počiny zase v oficiálním Marketu ani nejsou. Většina Androidů prodávaných v Číně není s oficiálním Android Marketem vůbec propojena a aplikace do nich se stahují jen a pouze z jeho místních alternativ. 

Wandoujia - jedna z čínských alternativ k Android Marketu

Wandoujia – jedna z čínských alternativ k Android Marketu

Aby neměl Google na obrovském a slibném trhu málo starostí, jeho největší místní konkurent, vyhledávač Baidu, připravuje vlastní operační systém pro mobilní telefony. Má se jmenovat Quishi a má být založen na Androidu.

ICTZ23

Časté problémy hlásí také čínští uživatelé ostatních služeb Googlu jako je GTalk nebo Gmail. Sociální síť Google Plus je čínskými úřady zablokována zcela, stejně jako Facebok a Twitter. 

Zdroj: The Next Web

Autor článku

Novinář. Zajímá se o digitální technologie a pozoruje, co s námi dělají. | LinkedIn | Twitter