Hlavní navigace

Čína blokuje Android Market

Petr Kočí

Po sociálních sítích Google Plus, Facebook a Twitter se na černé listině správců „velkého čínského firewallu“ ocitl také oficiální obchod s aplikacemi pro mobilní telefony s operačním systémem Android.

Napjaté vztahy mezi společností Google a autoritářským režimem v Číně dospěly k dalšímu konfliktnímu bodu. Čínští majitelé mobilních telefonů s operačním systémem Android hlásí, že se nemohou dostat k Android Marketu, přes nějž se distribuují a aktualizují aplikace třetích stran i samotného Googlu. Některým Market nefunguje vůbec, jiným velmi pomalu a nespolehlivě.

Služba Blocked in China, která ověřuje dostupnost jednotlivých webových stránek uživatelům za „velkým čínským firewallem“, potvrzuje, že URL market.android.com je skutečně v pěti provinciích nejlidnatější země světa zablokována.

Problémy s přístupem k Marketu nejsou v Číně úplně nové, poprvé se objevily už před dvěma lety. Čínským uživatelům se navíc nabízí množství alternativních tržišť a fór, z nichž mohou aplikace stahovat. Ty placené jsou tu často k mání zdarma, jiné originální čínské počiny zase v oficiálním Marketu ani nejsou. Většina Androidů prodávaných v Číně není s oficiálním Android Marketem vůbec propojena a aplikace do nich se stahují jen a pouze z jeho místních alternativ. 

Wandoujia - jedna z čínských alternativ k Android Marketu

Wandoujia – jedna z čínských alternativ k Android Marketu

Aby neměl Google na obrovském a slibném trhu málo starostí, jeho největší místní konkurent, vyhledávač Baidu, připravuje vlastní operační systém pro mobilní telefony. Má se jmenovat Quishi a má být založen na Androidu.

Časté problémy hlásí také čínští uživatelé ostatních služeb Googlu jako je GTalk nebo Gmail. Sociální síť Google Plus je čínskými úřady zablokována zcela, stejně jako Facebok a Twitter. 

Zdroj: The Next Web

Našli jste v článku chybu?