Hlavní navigace

Čína posouvá povinný filtrační software na neurčito

1. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od dnešního dne se v Číně neměly prodávat počítače bez programu Green Dam, tedy speciálního softwarového filtru pro omezení přístupu k údajně vulgárnímu obsahu na webu. Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií však včera překvapivě otočilo: dodávka zmíněného softwarového filtru nebude pro výrobce a prodejce počítačů povinná. Čínské úřady původně trvaly na tom, že po takovém filtru volají hlavně rodiče. Software měl být buď předinstalovaný nebo jej měli zákazníci nalézt alespoň na…

Od dnešního dne se v Číně neměly prodávat počítače bez programu Green Dam, tedy speciálního softwarového filtru pro omezení přístupu k údajně vulgárnímu obsahu na webu. Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií však včera překvapivě otočilo: dodávka zmíněného softwarového filtru nebude pro výrobce a prodejce počítačů povinná. Čínské úřady původně trvaly na tom, že po takovém filtru volají hlavně rodiče. Software měl být buď předinstalovaný nebo jej měli zákazníci nalézt alespoň na přiloženém CD. Oficiálním cílem filtrace bylo porno a násilí.

Organizace bojující za lidská práva však už několik týdnů tvrdí, že ve skutečnosti jde po pověstném velkém čínském firewallu jen o další nástroj pro cenzuru Internetu. Kritika zaznívala z Evropské unie i Spojených států. Poukazovalo se třeba na fakt, že filtr brání v přístupu na weby s homosexuální tématikou. Kritika zaznívala i z úst bezpečnostních expertů, podle nichž mohl filtr fungovat i pro únik osobních dat. Čínské úřady však velmi dlouho svůj záměr obhajovaly. Teď jej odložily na neurčito. (Reuters)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).