Hlavní navigace

Čína se od účasti na útocích hackerů distancuje

26. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Čína opětovně oficiálně popřela jakýkoliv svůj podíl na útocích hackerů, které byly zaměřené na Google a další IT společnosti převážně ze Spojených států. Stopy po útočnících, kteří se zajímali například o e-mailové účty čínských disidentů, dle dostupných informací vedou právě do nejlidnatější země světa. Čína ovšem odmítá, že by šlo o akci tamních úřadů. Představitelé čínského ministerstva zahraničí již dříve uvedli, že Čína je také svým způsobem obětí zmíněných útoků, protože na ní vrhají…

Čína opětovně oficiálně popřela jakýkoliv svůj podíl na útocích hackerů, které byly zaměřené na Google a další IT společnosti převážně ze Spojených států. Stopy po útočnících, kteří se zajímali například o e-mailové účty čínských disidentů, dle dostupných informací vedou právě do nejlidnatější země světa. Čína ovšem odmítá, že by šlo o akci tamních úřadů. Představitelé čínského ministerstva zahraničí již dříve uvedli, že Čína je také svým způsobem obětí zmíněných útoků, protože na ní vrhají špatné světlo. Podle oficiálního stanoviska je jakékoliv přímé i nepřímé obviňování komunistického režimu z podílu na útocích naprosto nepodložené.

Kdyby byl opak pravdou, těžko by se zřejmě dalo očekávat přiznání. Ať už to ale bylo jakkoliv, napětí vyvolané útoky neopadá. Naopak přerůstá v nepříjemnou diplomatickou záležitost, protože své k případu řekli už čelní američtí politici (většina postižených firem byla právě z USA) vč. prezidenta Baracka Obamy nebo ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Zástupci čínské vlády kontrují. Čína je prý připravena v otázkách bezpečnosti spolupracovat na mezinárodní úrovni, protože sama hacking považuje za problém. Tamní úřady však nadále obhajují cenzuru Internetu jako efektivní nástroj v boji například s internetovou pornografií nebo obsahem násilnického charakteru. (TechWorld.com)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.