Hlavní navigace

Čína se opět distancuje od útoků, Google v Číně nabírá nové zaměstnance

24. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kauza hackerských útoků proti společnosti Google a dalším převážně americkým technologickým firmám, jehož stopy vedou do Číny, se dále vyvíjí. Americké úřady už prý znají identitu autora kódu, který byl při těchto útocích použit. Je jím údajně třicetiletý nezávislý bezpečnostní konzultant. K útoku měla být dle dřívějších informací využita chyba v prohlížeči Internet Explorer. Původně se hovořilo o chybě v programech pro práci s PDF od Adobe, ale to se nepotvrdilo. Zatím ale není známo, jakou…

Kauza hackerských útoků proti společnosti Google a dalším převážně americkým technologickým firmám, jehož stopy vedou do Číny, se dále vyvíjí. Americké úřady už prý znají identitu autora kódu, který byl při těchto útocích použit. Je jím údajně třicetiletý nezávislý bezpečnostní konzultant. K útoku měla být dle dřívějších informací využita chyba v prohlížeči Internet Explorer. Původně se hovořilo o chybě v programech pro práci s PDF od Adobe, ale to se nepotvrdilo. Zatím ale není známo, jakou celkovou roli na útocích muž sehrál. Tedy, jestli s nimi měl něco společného i kromě toho, že při nich byl použit jeho výtvor.

MM_SS3

Čína si dál oficiálně stojí za svým. Odmítá jakoukoliv účast na útocích, jejichž cílem se staly i e-mailové schránky čínských disidentů. Naposledy se proti čínské účasti ohradil Qin Gang, mluvčí ministerstva zahraničí. Zprávy, že útok proběhl z Číny, jsou podle něj neopodstatněné. Informace o účasti dvou čínských škol, které nedávno proběhly nejen americkým tiskem, jsou podle něj nepodložené a nezodpovědné. Jejich vypuštění pří mělo postranní úmysly.

Mezi tím se stále řeší další účinkování Googlu na čínském trhu. Ten ještě cenzuruje výsledky vyhledávání na své čínské verzi a jeho aktuální rétorika je mnohem diplomatičtější. Z ukončení cenzury se stala jen jakási diskuse s čínskou vládou. V médiích se sice objevily informace, že Google připravuje uzavření své čínské pobočky, ovšem na druhou stranu zase zveřejnil poptávku po nových čtyřech desítkách zaměstnanců právě pro Čínu a dle dostupných zpráv opravdu nehledá „stěhováky“. (TVNZ via Yahoo News, CrunchGear, Telegraph)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.