Hlavní navigace

Čína zakázala původní online zpravodajství, je potřeba přitvrdit

Daniel Dočekal

Čínská regulace internetu vstupuje do nové etapy, přichází přísnější zákaz původního online zpravodajství. Zprávy prostě jenom z prověřených zdrojů.

Sina Crop, Tencent Holdings a další významné čínské internetové portály měly vážně narušit regulaci internetu poskytováním zpravodajského obsahu pocházejícího z originálních zdrojů. Vyvolaly tím prý „velké negativní dopady“.

Čínský regulátor online společnostem zakázal poskytovat originální zprávy, podle všeho hlavně v reakci na Tencent, který si vybudoval vlastní zpravodajskou redakci. Což se, pochopitelně, nehodí. V Číně informace vydává a šíří pouze státem plně ovládané zpravodajské entity v online i klasické podobě. Média v Číně pak mají, podle prezidenta Xi Jinpinga, sloužit zájmům vládnoucí Komunistické strany.

Regulační opatření znemožňující firmám zpravodajské aktivity nejsou novinkou, v Číně platí dlouhodobě, ale jak média uvádějí, nebyla nikdy příliš vymáhána. Náhlá změna může mít souvislost s blížícím se kongresem, který tamní Komunistická strana svolává jednou za pět let a který se bude konat příští rok.

Marcom

Čína přitom zvažuje, že by tamním společnostem umožnila zpravodajské aktivity, ale pouze za předpokladu, že do svých řídicích orgánů přijmou zástupce státu a navíc státu umožní získat podíl ve společnosti.

Výše zmíněný Tencent je provozovatelem největších komunikačních a sociálních medií – QQ a WeChat společně představují více než jednu miliardu uživatelů. Ti získávají obsah, hry, ale také zprávy. Ty posledně jmenované by ale měly být poskytované pouze státem ovládanými médii. V posledních měsících ale více a více dochází k tomu, že Tencent a další internetové společnosti vytvářejí zprávy vlastní, v řadě případů i takové, které jdou proti oficiálnímu stanovisku Strany, případně se věnují tématům, která jsou považovaná za zakázána. Nejčastěji otázce lidských práv, ale také společensko politickým tématům. 

Našli jste v článku chybu?
1. 8. 2016 13:51
MM (neregistrovaný)

Zeman je snadný cíl, jasně. Ale že přesně o totéž tady usiluje jakýsi "think tank Evropské hodnoty", to přecházíte bez povšimnutí. Přitom ty Hodnoty už vytvářejí seznamy, které v budoucnu poslouží jako blacklist. :P

1. 8. 2016 11:17
gemi (neregistrovaný)

...aby se naučil: "how to stabilize society". Tak takhle to tamní soudruzi dělají. Je jen otázkou času, kdy bude muset Lupa začít přejímat pouze tiskové zprávy z hradu, nebo alespoň přijmout Ovčáčka do představenstva a dát mu podíl v IInfo. :-)