Sina Crop, Tencent Holdings a další významné čínské internetové portály měly vážně narušit regulaci internetu poskytováním zpravodajského obsahu pocházejícího z originálních zdrojů. Vyvolaly tím prý „velké negativní dopady“.
Čínský regulátor online společnostem zakázal poskytovat originální zprávy, podle všeho hlavně v reakci na Tencent, který si vybudoval vlastní zpravodajskou redakci. Což se, pochopitelně, nehodí. V Číně informace vydává a šíří pouze státem plně ovládané zpravodajské entity v online i klasické podobě. Média v Číně pak mají, podle prezidenta Xi Jinpinga, sloužit zájmům vládnoucí Komunistické strany.
Regulační opatření znemožňující firmám zpravodajské aktivity nejsou novinkou, v Číně platí dlouhodobě, ale jak média uvádějí, nebyla nikdy příliš vymáhána. Náhlá změna může mít souvislost s blížícím se kongresem, který tamní Komunistická strana svolává jednou za pět let a který se bude konat příští rok.
Čína přitom zvažuje, že by tamním společnostem umožnila zpravodajské aktivity, ale pouze za předpokladu, že do svých řídicích orgánů přijmou zástupce státu a navíc státu umožní získat podíl ve společnosti.
Výše zmíněný Tencent je provozovatelem největších komunikačních a sociálních medií – QQ a WeChat společně představují více než jednu miliardu uživatelů. Ti získávají obsah, hry, ale také zprávy. Ty posledně jmenované by ale měly být poskytované pouze státem ovládanými médii. V posledních měsících ale více a více dochází k tomu, že Tencent a další internetové společnosti vytvářejí zprávy vlastní, v řadě případů i takové, které jdou proti oficiálnímu stanovisku Strany, případně se věnují tématům, která jsou považovaná za zakázána. Nejčastěji otázce lidských práv, ale také společensko politickým tématům.