Hlavní navigace

Čínské Xiaomi dostalo zákaz v Indii. Kvůli patentům

12. 12. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Patenty Ericssonu zastavily rozjetou čínskou mašinu na jejím druhém největším trhu. Švédi chtějí zaplatit hned za osm svých vynálezů.

A už je to tady. Jen co Xiaomi vyrostlo do velikosti, která už je zajímavá, přichází první patentové žaloby. „Je to nefér, když Xiaomi těží z výsledků našich investic do vývoje, aniž by zaplatilo za licenci,“ komentuje pro Bloomberg Gustav Sharma, mluvčí Ericssonu. Světová mobilní čtyřka podle Švédů na černo používá technologie, které se váží k datovým standardům 2G, 3G a AMR.

„Až do odvolání nesmíme prodávat v Indii, jakožto odpovědná společnost teď hledáme nové zákonné možnosti, jak to změnit,“ tvrdí na svém facebookovém účtu Hugo Barra z Xiaomi.  

Čínské firmě to komplikuje plány na pevné zakotvení na indickém trhu. Ten by se měl podle analytiků stát do pěti let druhým největším trhem se smartphony na světě. Xiaomi prodávalo v Indii kolem půl milionu telefonů měsíčně a podle Barry se chystali rozjet e-shop a dokonce i výrobní linku. 

Cloud 22 temata

Rýžové zrnko, jak se Xiaomi překládá, rychle klíčí v asijských zemích a zisky, které odsud plynou chce šéf firmy Lei Jun použít k jednomu cíli – útoku na rozvinuté trhy v Evropě a Spojených státech, kde zuří mnohem větší konkurence. Podle některých komentátorů předvádí duo Lei – Barra ekonomickou variantu na postup Mao Ce-Tunga během občanské války, který začal ovládat města až po získání zálohy na venkově. 

S patenty to bude mít ale ještě těžké. Vzhledem k tomu, že podobnost s některými produkty i postupy Applu je víc než nápadná, je asi jen otázkou času, kdy se na firmu zaměří pozornost nakousnutého jablka. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.