Hlavní navigace

Cisco: video se bude v roce 2018 podílet na IP provozu ze 79 %

Martin Vyleťal

Z toho více než polovina připadne na HD video. Globální síťový provoz podle firmy vzroste v následujících čtyřech letech trojnásobně.

Vyplývá to z předpovědi vývoje datového provozu na Internetu, kterou Cisco pod názvem Visual Networking Index (VNI) zveřejňuje pravidelně již několik let.

Z aktuální předpovědi vyplývá, že díky více uživatelům, většímu počtu připojených zařízení a nárůstu rychlosti (v pevných sítích má z dnešních průměrných 16 Mbit/s vzrůst na 42 Mbit/s), se zvýší objem globálního síťového provozu v následujících čtyřech letech trojnásobně (za posledních pět let vzrostl pětinásobně). V roce 2016 má přitom překonat hranici 1 zettabajtu (1021 bajtů).


Autor: Cisco

V roce 2018 bude více než polovina (57 %) datového provozu na Internetu generována jinými zařízeními než počítači. Dnes taková zařízení generují třetinu provozu. 


Autor: Cisco

Analytici Cisca se též domnívají, že do čtyř let se změní poměr mezi pevnými, mobilními a bezdrátovými sítěmi. Zatímco nyní zařízení připojená k pevným sítím generují 56 % internetového provozu, v roce 2018 to bude jen 39 %. Zbylých 61 % připadne na zařízení připojená k mobilním či WiFi sítím.

V roce 2018 se každou vteřinu přenese milion minut videoobsahu, a video se bude na celkovém síťovém provozu podílet ze 79 % (v roce 2013 to bylo 66 %). Do toho není započteno video přenesené přes P2P sdílení. Připočte‑li se i to, pak video ve všech podobách bude činit 80 až 90 procent všeho síťového provozu.

Dvě třetiny videopřenosů obstarají v roce 2018 CDN. Loni to bylo 53 %.

Content

Mobilní přenosy mají do roku 2018 narůst jedenáctinásobně. V té době mají dosahovat 15,9 exabajtů přenesených měsíčně. V roce 2013 se mobilní data podílela na celkově přenesených datech jen dvěma procenty. V roce 2018 to má být 12 %.

Kompletní předpověď je k dispozici zde.

Našli jste v článku chybu?
12. 6. 2014 9:51
x (neregistrovaný)

"Nehledě na to, že výrobci implementují kodek h.265 a dojde k výraznému snížení datového toku."

Ani nahodou, zvedne se bitrate/rozli­seni/fps. Ostatne, h265 neni urceno pro mensi rozliseni, ale spis pro 4/8k.

Jinak z clanku zaroven vychazi, ze (prevazne nelegalni)sdileni se na celkovem objemu preneseho videa pohybuje nekde mezi 1-10% ... hmm .. kde sou ti rvouni co porad krici jak jsou okradani?

11. 6. 2014 10:33
Klasik (neregistrovaný)

Hm, tak stačí se podívat, jaké datové přenosy vygeneruje pro širší veřejnost atraktivní sportovní utkání na webu ČT, pokud je vysíláné během pracovní doby. Pak se informace z článku jeví jako hodně uvěřitelná. K tomu datově náročný obsah pro plnoleté a cisco má splněno :).